Сторінка
10

Формування культури дозвілля студентів вищих навчальних закладів в умовах роботи студентського клубу

Для визначення провідних напрямів активізації культурно-дозвіллєвої діяльності студентської молоді дуже важливе значення має аналіз і врахування групи мотивів участі студентів у художній творчості, що пов’язане з орієнтацією на участь у гуртку художньої творчості, як центрі спілкування переважно з питань мистецтва.

Особистісний характер контактів молодих людей в самодіяльному творчому колективі, багатство мови, яка використовується, емоційне сприйняття інформації – все це благодійно впливає на соціально-педагогічну ефективність міжособистісного спілкування.

Інша важлива група мотивів участі молоді в дозвільній діяльності пов’язана з реалізацією потреб престижного характеру. Свою участь у цій діяльності частина молодих людей нерідко пов’язує з потребою бути поміченим іншими людьми, схваленим глядачами, слухачами, товаришами по роботі, навчанню, друзями. Цю групу мотивів участі молоді в творчій діяльності можна віднести до позахудожніх мотивів.

Не можна обійти увагою групу мотивів дозвільної діяльності студентської молоді, пов’язану з її орієнтацією на рекреативну функцію, яку значна частина молоді розуміє перш за все як зміну видів діяльності (від репродуктивної до творчої, від пасивно-споглядальної до творчо-створювальної, від виконавської діяльності до авторської творчості й навпаки).

Остання, з нашого погляду, група мотивів участі студентів у творчій діяльності має своєрідний компенсаторний характер, їх можна висловити в такому, наприклад, міркуванні молодих людей, як “хочу побачити і пережити те, чого я не можу побачити і пережити у житті”.

З метою визначення дозвіллєвих орієнтирів студентів гуманітарного факультету та факультету міжнародних відносин ми провели опитування.

Студентам Хмельницького національного університету ( гуманітарного факультету та факультету міжнародних відносин) в кількості 146-ти чоловік було запропоновано відповісти на запитання: “Чи вважаєте Ви, що навчання і дозвілля для вас однаково важливі?”

Після обробки відповідей отримали наступні результати:

1

Рис. 2.1.2. Пріоритетність навчання / дозвілля у студентів гуманітарного факультету

2

Рис. 2.1.3. Пріоритетність навчання / дозвілля у студентів факультету міжнародних відносин

Опитування показало, що студенти гуманітарного факультету та студенти факультету міжнародних відносин віддають перевагу навчанню, не заперечуючи важливість дозвілля. Про це свідчить порівняно невелика відсоткова різниця між важливістю навчання та дозвілля (у середньому 5,9%).

Саме 63,7% респондентів відповіли, що прагнуть до психологічного і духовного комфорту в спілкуванні не тільки зі своїми однолітками, але й взагалі з людьми, але тільки 29,2% опитаних реально відчувають цей комфорт. Це саме люди, які найчастіше не байдужі до цікавих людей і співрозмовників. Вони практично завжди відгукуються на цікаві диспути, групові співбесіди, проблемні твори літератури і мистецтва.

Специфіка спілкування молоді в умовах дозвіллєвої діяльності проявляється і у виборі нею центрів спілкування. Це ми можемо спостерігати на матеріалах нашого дослідження, відображених в таблиці 2.1.

Таблиця 2.1.

Вік студентів

Ресторани, кафе

Клуби

Сімейне спілкування

Вечори відпочинку

17 – 19 років

21,1%

9,6%

36,4%

33,7%

20 – 22 роки

34,1%

16,%

21,8%

27,3%

Як бачимо з таблиці, сімейне спілкування студентів молодших курсів продовжує залишатися пріоритетним. Взагалі для більшості студентів молодших курсів таке спілкування зводиться до зустрічей вдома, у друзів, в кімнатах гуртожитків.

Різке скорочення сімейного спілкування у старшокурсників пояснюється, на наш погляд, виходом з-під пильного контролю батьків, розширенням кола інтересів, пов’язаних безпосередньо як з навчальною, дозвільною так і з трудовою діяльністю. За результатами інтерв’ю близько 19% старшокурсників у вільний час працюють, заробляючи гроші.

Так, на поставлене запитання “Якою мірою задовольняють вас умови Вашого вищого навчального закладу для загального розвитку студентів у позанавчальний час?” отримані такі відповіді (таблиці 2, 3).

Таблиця 2. Студенти гуманітарного факультету(в %)

№ п/п

Для чого

Повністю

Не зовсім

Не задов.

Важко визначити

1

Культурного відпочинку

31,9

28,6

13,1

26,4

2

Занять художньою cамодіяльністю

44,9

22,4

10,1

32,6

3

Занять різними видами творчості

21,3

45,6

6,5

26,6

4

Занять фізкультурою і cпортом

38,5

30,2

6,9

14,4

Таблиця 3. Студенти факультету міжнародних відносин (в %)

Для чого

Повністю

Не зовсім

Не задов.

Важко визначити

1.

Культурного відпочинку

25,1%

40,3%

13,8%

20,8%

2.

Занять художньою самодіяльністю

22,7%

27,5%

19,2%

30,6%

3.

Занять різними видами творчості

18,1%

34,3%

21,7%

25,9%

4.

Занять фізкультурою і спортом

28,0%

21,2%

31,4%

19,4%

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: