Сторінка
7

Термінологічна робота на уроках зоології

Типи листків за формою листкової пластинки: овальний; яйцеподібний; оберненояйцевидний; округлий; серцеподібний; оберне-носерцеподібний; ниркоподібний; лопатчастий; ромбоподібний; ліроподібний; щитоподібний; списоподібний; стрілоподібний; ланцетоподібний; клиноподібний; лінійний; голчастий; лускатий.

Таблиця 2 Видозміни листків

Видозміни листків

Опис

Колючки

Тверді гострі голчасті листки, що є захисними утвореннями

Филодії

Сплощені листоподібні черешки листків, що виконують функцію фотосинтезу з дрібною або цілком редукованою листковою пластинкою

Вусики

Тонкі нитковидні чіпкі листки або їхні частини, за допомогою яких тонкі слабкі стебла здатні зберігати вертикальне положення, чіпляючись за інші рослини

Лусочки

Опробковілі, плівчасті, соковиті листки або їхні основи, що виконують захисну або запасаючу функцію

Ловчий апарат

Видозмінені листки або їхні частини, пристосовані для лову дрібних тварин

Виділяють прості і складні листки.

Прості листки опадають разом із черешком.

Складні листки виникли з простих, коли їхня листкова пластинка розділилася на кілька невеликих листочків. Листочки складних листків опадають окремо від черешка.

За ступенем розчленовування листкової пластинки виділяють лопатеві, роздільні і розсічені листки, а за характером розчленовування — трійчасті, пальчасті і перисті листки.

III. Виконання лабораторної роботи

Лабораторна робота Будова і різноманітність листків.

Мета: ознайомитися з особливостями будови і різноманітністю листків.

Обладнання і матеріали: колекції листків або зразки рослин із різними простими і складними листками, лупа, препарувальний набір, зошит, підручник.

Хід роботи:

1. Розгляньте запропоновані вам листки і виберіть з них прості. Порівняєте їх між собою і розгляньте листкові пластинки, черешки (у тих листків, що їх мають) і основи листків.

2. Замалюйте будову простого черешкового листка і позначте на ньому листкову пластинку, черешок і основу листка.

3. Розгляньте прості листки з цільною і розчленованою листковою пластинкою. Зверніть увагу на різний ступінь розчленовування пластинки у різних видів рослин.

4. Виберіть із запропонованих вам листків складні листки. Зверніть увагу на кількість, форму і розміри листочків.

5. Знайдіть у складних листків загальний черешок і порівняйте будову складного і простого листка.

6. Заповніть таблицю і зробіть висновок, у якому вкажіть, яке значення для рослин мають листки. Рекомендується охарактеризувати 5—6 рослин.

Таблиця Порівняльна характеристика листків різних рослин

Ознаки листків

Рослина

Тип листка (простий, складний)

Наявність черешка

(черешковий, сидячий)

Листкова пластинка (суцільна, розчленована)

Тип жилкування (сітчасте, дугове, паралельне)

         

IV. Домашнє завдання: § підручника.

План-конспект уроку на тему:

Генеративні органи рослин. Будова і різноманітність квіток

Мета: ознайомити учнів з генеративними органами рослин, розглянути будову і різноманітність квіток, сформувати знання про будову квітки, навчити учнів знаходити і називати його частини на таблиці, натуральних об'єктах, моделі квітки; розвивати уміння схематично замальовувати будову квітки, визначати і підписувати його частини.

Обладнання і матеріали: таблиці „Будова квітки”, „Різноманітність квіток”; картинки, листівки і фотографії різних квіток, колекції або зразки рослин із різними типами квіток, фіксовані квіти, лупа, препарувальний набір.

Базові поняття і терміни: генеративні органи, квітка, квітколоже, оцвітина, чашечка, віночок, тичинка, маточка, плодолистик.

Концепція уроку: дати визначення квітки. Звернути увагу на те, що квітка практично є видозміненим пагоном. Розглянути будову квітки і функції її окремих елементів. Сформулювати поняття про двостатеві і роздільностатеві квітки, а також про однодомні і дводомні рослини. Розглянути різні форми квіток і звернути увагу на їхній тип симетрії. При виконанні лабораторної роботи детальніше ознайомити учнів з особливостями будови і різноманітністю квітів.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

Запитання до учнів: 1. Опишіть будову пагона. 2. Які видозміни пагона ви знаєте? 3. Як розмножуються голонасінні рослини?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Квітка - орган розмноження покритонасінних рослин. У квітках відбувається гаметогенез, запилення, запліднення, розвиток зародка й утворення плоду з насінням.

Таблиця 1 Будова квітки

Елемент квітки

Опис

Виконувані функції

1

2

3

Квітколоже

Вісь квітки, на якій розташовуються інші частини квітки. Може бути опуклим, подовженим, укороченим, плоским або увігнутим

Поєднує всі частини квітки в єдине ціле. У деяких видів бере участь в утворенні плодів (ожина, суниця, лотос)

Стерильні частини квітки (оцвітина)

Чашечка

Зовнішня частина подвійної оцвітини, що складається з чашолистків. Може бути роздільнопелюстковою або зрослолистною

Захист інших частин квітки від зовнішніх впливів

Віночок

Внутрішня, звичайно яскраво забарвлена частина подвійної оцвітини, що складається з пелюсток. Може бути роздільнопелюстковим або зрослопелюстковим

Залучення організмів, що запилюють квітку

Генеративні частини квітки

Тичинки

Чоловічі генеративні органи квітки, що складаються з тичиночної нитки і пиляка

Виробництво пилка

Маточки

Центральна частина квітки, що складається із зав'язі і рильця, які часто розташовані на стовпчику. Утворюються в результаті зрощення країв одного або декількох плодолистиків

Слугує місцем розвитку жіночого гаметофіта, сприймає пилок, бере участь у заплідненні й утворенні плоду

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: