Сторінка
6

Особливості проведення уроків "Я і Україна" в 1 класі

До змісту програми, крім перелічених, включено знання, що сприяють розвитку мислення дитини, спостережливості, самостійності, активності. А також особистісні, які виражають ставлення до отримуваних знань, створюють міжсуб’єктність спілкування в процесі пізнавальної, комунікативної діяльності і виявляються у переживаннях, смислотворчості учнів та є потужним джерелом мотивації їхнього навчання.

Суспільствознавчі та природознавчі знання на предметному рівні конкретизуються такими темами: «Про тебе самого»; «Родина, рідня, рід»; «Людина серед людей»; «Природа навколо нас»; «Твій рідний край»; «Твоя країна – Україна».

Сутність використання педагогічних методів передбачає інтелектуальну активність шестирічних школярів, їхню успішність, працездатність, розвантаження нервової системи за рахунок:

– забезпечення максимальної відповідності змісту навчального матеріалу рівням розвитку учнів, правильного співвідношення елементів відомого і невідомого; ефекту новизни; емоціогенності навчального матеріалу; використання елементів проблемності, які потребують подолання пізнавальних утруднень, продовжують радість перемоги над ними;

– організації колективної діяльності (взаємного навчання) на уроках, у ході якої діти включаються в багатопланову безпосередню взаємодію один з одним, що створює сприятливі умови для їх самоутвердження; врахування темпів і особливостей залучення до спільної роботи.

Колективна діяльність учнів можлива за умови організації проектного навчання. Цей метод передбачає групові форми роботи.

Організовуючи роботу в групах, учителю варто передбачити ефективність вибраної форми діяльності; подбати про підготовку матеріалу для роботи в групах; про забезпечення психологічного клімату на уроці тощо.

Для повноцінної реалізації програми передбачено підручник «Я і Україна. Віконечко».

У підручнику виділено ті ж розділи, що і в програмі. Зміст кожного наступного розділу збагачується у певній послідовності: від окремих конкретних фактів до елементарних узагальнень, що забезпечує взаємодію старих і нових знань, попереднього і нового досвіду.

Підручник передбачає багатоманітні розумові та практичні дії учнів, спрямовані на переробку одержаної інформації з різних джерел.

Це різні досліди з повітрям, водою, ґрунтом; завдання на співвіднесення рослин і тварин з місцем їх зростання й проживання; встановлення послідовності явищ і подій (що з чого, що – за чим та ін.); встановлення причиново-наслідкових зв’язків (чому люди шанують хліб; звідки нам відомо про гірке і солодке; чому небезпечно колупатись у вусі гострими предметами та ін.); на виявлення чемності й вихованості дітей в особистій поведінці та у ставленні до людей (як повинен звернутися хлопчик до перехожого, щоб дізнатися, котра година; як треба поводитись у храмі, бібліотеці тощо); на виявлення життєвої позиції щодо інших (що ти скажеш хлопчикові, який поламав дерева); на виявлення милосердя, чуйності (що ти скажеш, якщо твій друг забився і йому боляче…); на виявлення розуміння дитиною стану інших людей.

Підручник приваблюватиме шестирічну дитину неадекватністю постановки навчальних завдань, які спрямовані на організацію пошуково-дослідницької робота.

У підручнику чимало завдань, які передбачають спільну роботу шестирічних першокласників з батьками або іншими членами родини. Орієнтуючи батьків на співпрацю з дитиною, вчитель розкриває важливість такої співпраці. З одного боку, підвищується здатність дитини до адаптації у нових умовах, з іншого – обізнаність батьків у шкільних справах дитини. Адже відомо, що здебільшого спільна діяльність батьків і дітей виявляється у прибиранні квартири, приготуванні обіду тощо.

Основний зміст підручника реалізує істотні цілі предмета.

Засобом засвоєння основного змісту підручника виступає система навчально-пізнавальних та практичних завдань, яка передбачає формування в учнів уявлень про органи чуття, їх важливість у пізнанні навколишнього світу; збереження здоров’я дитини в різних непередбачених ситуаціях; уявлень про професії батьків; про історію назви населеного пункту, вулиці; вмінь користуватися спеціальними методами вивчення об’єктів природи, рукотворних предметів (виконати дослід, практичну роботу, вести спостереження тощо).

Окрім цього, для активізації процесу засвоєння основного змісту, його систематизації, узагальнення та посилення практичної спрямованості введено до підручника різноманітні рубрики: обговоріть правила; перевір; поміркуй; запам’ятай; полічи; обстеж; висій зернятко; підгодовуй птахів; змайструй з батьками годівничку для птахів тощо. Завдяки цьому урізноманітнюється також діяльність дитини, підтримується інтерес до предмета.

Оскільки основним методом накопичення конкретних знань з курсу є безпосередні спостереження учнів, практична та дослідницька діяльність, то основна роль підручника полягає у систематизації знань учнів, навчанні школярів зв’язувати окремі факти в ціле, розкривати їх у взаємозв’язках і взаємозалежностях.

Методична нестандартність уроків має запобігти перевантаженню учнів, створити позитивне тло навчання, стимулювати виникнення в дітей інтересу до пізнання.

Особливості проведення уроків у 1 класі полягають у тому, що засвоєння переважної частини матеріалу забезпечується шляхом безпосередніх спостережень за об’єктами природи і суспільства; проведення елементарних дослідів; виконання практичних робіт, прогностичних завдань; включення дитини в ігрову ситуацію; розв’язання ситуацій морального вибору; обговорення змісту українських народних казок; відгадування загадок; розмірковування над прислів’ями, приказками, фольклором сміхового жанру, розучування закличок, веснянок, мирилок тощо.

Важливо на уроці забезпечити комфортність дитини, оскільки негативні емоції утруднюють засвоєння навчального матеріалу. Психологи стверджують, що пригадування вивченого здійснюється на тлі переживання того стану, в якому була отримана інформація. Якщо ж ознайомлення з навчальним матеріалом відбувалося в ситуації дискомфорту, то разом із внутрішнім небажанням відтворювати неприємні переживання у дитини мимовільно виникає й опір до відтворення засвоєного змісту.

Матеріал курсу «Я і Україна. Навколишній світ» розташовано за принципом концентричності. Це дає змогу з кожним уроком (на складнішому навчальному матеріалі) розвивати, розширювати, збагачувати, систематизувати уявлення й елементарні поняття дітей про явища навколишньої дійсності, створювати з одних фактів основу для розуміння інших, збагачувати моральний досвід.

Розповідь учителя в першому класі є одним із способів викладання нового матеріалу. Розповідь – це систематичне викладання фактичного навчального матеріалу або опис певного природного об'єкта чи явищ природи. До розповіді вчитель вдається тоді, коли вивчається тема, з якої в дітей немає відомостей або вони незначні, а текст підручника не дає повних уявлень про предмети або явища. Розповідь учителя дає учням можливість ознайомитися з матеріалом у послідовному, систематичному вигляді, вчить їх правильно й логічно мислити. Вона повинна створити в учнів образні уявлення про виучувані предмети і явища.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: