Сторінка
8

Розвиток творчих здібностей молодших школярів засобами інформаційних технологій

Заняття-завдання побудовані за принципом – від простого до складного, але залежно від вікової категорії учнів та потреби вчителя закріпити знання учнів, здобуті на уроках, вчитель може обирати окремі теми, що збігаються з темою уроку.

У структуру занять включено матеріал для бесіди, де у доступній формі монологу викладено ті знання, які вчитель може використовувати перед практичною роботою і які потрібно давати учням для їхнього розвитку.

Зважаючи на різнорівневий розвиток учнів, заняття передбачають застосування репродуктивних шаблонів для наймолодших, репродуктивно-творчих і для творчих учнів, які починають вносити в сам процес і у свої вироби елементи творчості.

Наприклад, вивчаючи тему «Алгоритм» у 4 класі, розвиваються творчі здібності.

Тема. Алгоритм.

Мета: повторити і розширити знання учнів про алгоритм і виконавців; ознайомити з властивостями алгоритмів; навчити складати лінійні алгоритми; розвивати увагу, творчі здібності; виховувати зацікавлення до предмета.

Обладнання та програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань», плакат з алгоритмом для проведення фізкультхвилинки.

Вимоги до учнів: знати поняття «алгоритм», поняття «виконавець», властивості алгоритмів.

Хід уроку

I. Розминка (3 хв).

Назвіть дії, які необхідно виконати:

– для того, щоб відрізати четверту частину від пирога. (Узяти ніж, розрізати пиріг навпіл, отриману половину розрізати ще навпіл);

– для того, щоб із хустки отримати дві косинки. (Скласти хустину по діагоналі, узяти ножиці, розрізати хустину по лінії згину).

II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).

III. Пояснення нового матеріалу (10 хв).

Мільйони людей в усьому світі обробляють інформацію і на кожному робочому місці виконують різні операції, необхідні для керування різними процесами. Така робота потребує великих затрат праці. Щоб полегшити виконання цієї роботи, її автоматизують.

Уявіть собі роботу касира у великому супермаркеті. Кожен товар, який продається в такому магазині, має свій код. Касир, до якого підходить покупець, повинен за кодом товару знайти його вартість і підрахувати вартість усієї покупки. Складемо послідовність дій касира (алгоритм бажано записати на дошці).

1. Узяти товар.

2. Подивитися його код.

3. Знайти цей код у переліку всіх товарів.

4. Подивитися його вартість.

5. Додати вартість товару до суми вартостей товарів, придбаних покупцем.

Така послідовність дій називається алгоритмом. Алгоритм. – це послідовність дій (команд), виконання яких приводить до отримання очікуваного результату.

Усі дії (команди) в алгоритмі записують у формі наказу.

Кожен алгоритм складає автор (людина або група людей); він розрахований на конкретного виконавця. Виконавцем може бути будь-яка істота або якийсь пристрій (комп'ютер, робот). У прикладі з касиром найбільш трудомістка частина алгоритму – це знайти код товару в списку (який може складатися з мільйонів назв), тому цей пункт, а також два наступні, автоматизували і доручили здійснювати виконавцю – комп'ютеру.

Алгоритм складають так, щоб виконавець зміг його виконати й отримати результат. Тому не кожну послідовність дій можна назвати алгоритмом.

Ознайомимося із властивостями алгоритмів.

1. Результативність.

У разі виконання алгоритму ми повинні отримати очікуваний результат.

2. Масовість.

За алгоритмом, який склали для одного касира, можуть працювати всі касири цього супермаркету. А за програмою пошуку коду і підраховування суми вартостей товарів, придбаних покупцем, – усі комп'ютери цього супермаркету.

Тобто, масовість дозволяє використовувати один алгоритм для різних вхідних даних.

3. Скінченність.

Наприклад, Василь вирішив помити голову. Для цього він узяв склянку з шампунем, уважно прочитав інструкцію і приступив до дій. Друзі чекали на Василя вже третю годину, а він так і не виходив із ванної кімнати. Що ж сталося із хлопцем? Прочитаємо інструкцію до шампуню Василя:

1) Відміряти один ковпачок шампуню.

2) Вилити його на голову.

3) Намилити.

4) Змити.

5) Повторити дії.

Чому ж не виходить Василько з ванної кімнати? А коли він вийде? (Коли скінчиться шампунь.) А якщо уявити, що склянка з шампунем чарівна і шампунь не закінчується ніколи, то така послідовність дій не може бути алгоритмом, тому що вона не приводить до результату.

4. Однозначність.

Потрібно запам'ятати, що виконавець не повинен думати. Усі команди повинні мати чіткі вказівки. Наприклад, дівчинка Марійка дала вказівку хатньому роботу: піди на кухню, почисти банан і принеси. Робот приніс Марійці шкірки від банана. Чому?

5. Ефективність.

Алгоритми намагаються скласти так, щоб результат досягався за найменшу кількість кроків і з найменшою кількістю зусиль.

IV. Робота із зошитом. Розібрати наведені приклади алгоритміь і запропонувати учням скласти свої алгоритми (6 хв).

V. Фізкультхвилинка (1 хв).

Дітям пропонується стати виконавцями алгоритму:

1. Витягнути вперед праву руку.

2. Витягнути вперед ліву руку.

3. Присісти.

4. Встати.

5. Опустити руки.

6. Зігнути в коліні праву ногу.

7. Опустити.

8. Зігнути в коліні ліву ногу.

9. Опустити.

Повторити 3 рази.

VI. Пояснення домашнього завдання. (Зміст завдання: прочитати теоретичну частину, записану в зошиті, та виконати письмове завдання) (1 хв).

VII. Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Алгоритми» («Порядок дій») (12 хв).

VIII. Релаксація (1 хв).

IX. Підсумок уроку (3 хв).

Зміст зошита-конспекту учня

Основними поняттями інформатики є інформація та алгоритм. Термін «алгоритм» походить від імені давнього філософа і математика із Хорезму – Аль-Хорезмі (IX століття), який описав правила додавання, віднімання, множення, ділення багатоцифрових чисел.

Кожна людина щодня зустрічається з безліччю задач – від найпростіших і добре відомих до дуже складних. Для багатьох задач існують визначені правила (інструкції, команди), що пояснюють виконавцю, як розв'язувати дану проблему. Ці правила людина може вивчити чи заздалегідь сформулювати сама в процесі розв'язування задачі. Чим точніше описані правила, тим швидше людина опанує їх і буде ефективніше їх застосовувати.

У нашому житті ми постійно складаємо опис певної послідовності дій для досягнення бажаного результату, тому поняття алгоритму не є для нас чимось новим і незвичайним. Так, вранці, перед твоїм виходом до школи мама дає вказівку: «Коли прийдеш зі школи, одразу пообідай і вимий посуд. Після цього замети підлогу, сходи до магазину і можеш трохи погуляти. Гуляти дозволяю не більше години, а потім одразу за уроки». Ця інструкція складається з послідовності окремих вказівок, які визначають твою поведінку після повернення зі школи. Це і є алгоритм.

Алгоритм – це скінченна послідовність інструкцій (вказі-вок), виконання яких приводить до правильного розв'язання поставлених задач і отримання певного результату.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: