Сторінка
2

Фінанси зовнішньоекономічної діяльності

Цю форму оподаткування досить успішно використовують багато високорозвинених держав світу.

1.2. Становлення податкової системи України

З прийняттям Закону "Про внесення змін у Закон України "Про оподатковування прибутку підприємств" із другого півріччя 1997 р. відбулися істотні зміни в оподатковуванні підприємницької діяльності, що спрямовані на підтримку виробника, активізацію інвестиційної діяльності підприємств.

Принципово новим у прийнятому Законі є визначення об'єкта оподатковування. Обчислення оподатковуваного прибутку провадиться шляхом виключення із суми скоригованого валового доходу валових витрат виробництва й обертання, а також суми нарахованих амортизаційних відрахувань.

Сьогодні податок на прибуток як основний вид прямого податку на юридичних осіб в Україні є складовою частиною податкової системи держави і служіть інструментом перерозподілу національного доходу.

Податок на прибуток є одним з головних інструментів впливу на економіку і соціальні процеси в країні і закономірно знаходиться в центрі уваги практиків, вчених і політиків. Питома вага податку в доходах Державного бюджету України складає 7-15%, що на 5-8% менше податку на додану вартість, який є основним джерелом доходів бюджету.

Важливою причиною високої частки податку на прибуток підприємств (зокрема причиною багаторазового перевищення часткою цього податку частки особистого прибуткового податку) є особливість податкової політики в Україні, що проявляється у встановленні надмірного податкового тягаря на підприємства. Цей тягар надмірний внаслідок особливостей обліку фінансових результатів в Україні (за підрахунками спеціалістів, 30-процентне оподаткування прибутку, розраховане у відповідності з чинною в Україні методикою, дорівнює 48—54-процентному оподаткуванню у відповідності з моделлю, запропонованою основами Світового податкового кодексу).

Тому зараз йде мова про поступове зниження ставки оподаткування прибутку.

Суттєве місце займає в доходах Зведеного бюджету України і прибутковий податок із громадян, частка якого, всупереч зниженню з 13,5 % у 1999 році до 13,2 % у 2000 році, у 2001 залишалася досить високою – на рівні 16,31 відсотка.

Сьогодні балансовий прибуток підприємства, крім податку на прибуток, є джерелом сплати:

— податку з власників транспортних засобів;

— податку на землю (плата за землю);

— податку на майно.

Сьогодні Законом України «Про податок на додану вартість» встановлена єдина ставка ПДВ для операцій із продажу товарів (робіт, послуг) на внутрішньому ринку і для імпортних товарів (робіт, послуг) — 20 відсотків від договірної або регульованої ціпи (тарифу) без урахування ПДВ. Якщо ціна товару включає акцизний збір, він додається до розміру договірної або регульованої ціни, тобто на суму акцизного збору збільшується база оподаткування ПДВ. База оподаткування імпортних товарів включає митну вартість, суму ввізного мита, митні збори і акцизний збір (якщо товар обкладається цим збором). Широке застосування ПДВ зумовлене численними його перевагами, серед яких найголовнішими є те, що оподаткуванню підлягає переважно дохід, який спрямовується на споживання; інша його частина значною мірою використовується на нагромадження, яке опосередковано стимулює процес інвестування. Широка база оподаткування ПДВ сприяє вагомому зростанню доходів держави від податків на споживання. Вилучення податку на всіх етапах руху товарів сприяє рівномірному розподілу податкового тягаря між усіма суб'єктами підприємницької діяльності. Єдині ставки полегшують як обчислення податку безпосередньо для платників, так і контроль державних податкових органів за дотриманням платіжної дисципліни. Оподаткування власне доданої вартості, сплата податку пропорційно новоствореній вартості на відповідному етапі виробництва чи просування товарів наближають ПДВ до прямих податків із точки зору прогресивності оподаткування. Встановлення нульових ставок на експортні товари створює позитивні передумови для збільшення його обсягу та підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товарів на світовому ринку.

Таким чином, ПДВ є найпрогресивнішою формою оподаткування споживання. Разом з тим, як свідчить вітчизняний досвід, практика нарахування й сплати податку неповною мірою відповідає вимогам ринкового середовища, що вимагає подальшого вдосконалення механізму справляння ПДВ відповідно до умов перехідної економіки в Україні.

На окремі високорентабельні товари, а також на деякі товари, за якими за даних умов відсутня конкуренція у сфері виробництва і продажу (монопольні товари), держава встановлює спеціальний непрямий податок —акцизний збір. Акцизний збір включається в ціну товару, але виключається з валового доходу підприємства. На сьогодні в Україні діє досить обмежене коло пільг щодо сплати акцизного збору як на товари українського виробництва, так і на імпортні. В останні роки скасовано багато пільг, які стосувалися в основному імпортних підакцизних товарів, зокрема, товарів, які імпортуються для використання суб'єктами підприємницької діяльності для власних потреб, і товарів, які ввозяться в Україну як внесок іноземного інвестора в статутний фонд підприємства з іноземними інвестиціями: всі вони зараз обкладаються акцизним збором.

1.3. Удосконалення податкової системи України на сучасному етапі

На сьогоднішній день Податковим кодексом України визначені переліки загальнодержавних і місцевих податків, зборів і обов'язкових платежів. Не зупиняючись на характеристиці окремих податків і зборів, можна помітити такі достоїнства і недоліки Податкового Кодексу. До достоїнств можна віднести такі положення:

1. Введення в Кодекс вичерпного переліку податків, зборів і обов'язкових платежів і деяке спрощення облікових і бухгалтерських процедур внаслідок сполучення ряду з них.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Фінанси»: