Сторінка
8

Електробезпека. Дія на організм, фактори ураження, перша допомога, захист, заземлення

. (3.27)

Приклад: ; ; , тоді , яка є безпечною.

Звідси висновок: трьохфазна чотирьохдротова мережа з ізольова-ною нейтраллю містить в собі небезпеку ураження струмом і тому такі мережі не використовуються.

Призначення повторного заземлення нульового дротузменшен-ня небезпеки ураження людей струмом, яка виникає при обриві нульового дроту та замиканні фази на корпус за місцем обриву.

 

 

 

 
Дійсно, при випадковому обриві нульового дроту і замиканні фази на корпус за місцем обриву (рис. 3.13, а) відсутність повторного заземлення приведе до того, що напруга відносно зем-лі обірваної ділянки нульового дроту і всіх приєднаних до нього корпусів буде дорів-нювати фазовій. При цьому обладнання ав-томатично не вимк-неться, що дуже не-безпечно.

Якщо ж нульовий дріт буде мати повторне заземлення, то при його об-риві буде зберігатися ланцюг струму через землю (див. рис. 3.13, б), зав-дяки чому напруга занулених корпусів, які знаходяться за місцем обриву понизиться і буде рівною

. (3.28)

Однак при цьому опиняться під напругою і корпуси обладнання, які приєднані до нульового дроту до місця обриву. Причому

. (3.29)

Разом ці напруги рівні фазовій . Якщо (що частіше і буває на практиці), то . Цей випадок являється найменш небезпечним, так як при других співвідношеннях і частина корпусів буде знаходитися під напругою > .

З цього випливає наступний висновок, повторне заземлення значно зменшує небезпеку ураження струмом в результаті обриву нульового дроту та замикані фази на корпус за місцем обриву, але не може усунути її повністю, а тому необхідна ретельна прокладка нульового дроту, щоб виключити можливість його обриву по будь-якій причині. Крім того в нульовому дроті забороняється ставити запобіжники, рубильники та інші прилади, які можуть порушити його цілісність.

Зануленню підлягають ті ж металічні конструкції та неструмоведучі частини електрообладнання, які підлягають захисному заземленню.

6. Захисне відключення

Захисним відключенням називаються пристрої, які швидко, не довше 0,2 с, автоматично відключають ділянку електричної мережі при виникненні в ній небезпеки ураження людини струмом.

Така небезпека може виникнути при замиканні фази на корпус елек-трообладнання; при зниженні опору ізоляції фаз відносно землі нижче дея-кої межі; при появі в мережі більш високої напруги; при дотиканні людини до струмоведучої частини, яка знаходиться під напругою і т. д. В цих ви-падках в мережі виникає зміна деяких електричних параметрів, наприклад: може змінитися напруга корпуса відносно землі, струм замикання на землю, напруга фаз відносно землі і т. п. Будь-який з цих параметрів, а точніше його зміна до визначеної межі, при якій виникає небезпека ураження людини струмом, може служити імпульсом, який призводить до спрацьовування пристрою, тобто до автоматичного відключення небезпечної ділянки мере-жі.

Розглянемо в якості прикладу два типи захисних відключаючих при-строїв.

1) Захисний відключаючий пристрій, реагуючий на напругу кор-пуса відносно землі.

Він має призначення усувати небезпеку ураження струмом при виникненні на заземленому або зануленому корпусі підвищеної напруги. Ці прилади являються додатковою мірою захисту до заземлення або занулення.

 
Принципова схема такого приладу показана на рис. 3.14. Тут в якості датчика служить реле максимальної напруги, включене між захисним корпу-сом і допоміжним заземлювачем . Електроди до-поміжного заземлювача розміщуються в зоні нульо-вого потенціалу, тобто не ближче 20 м від заземлю-вача корпуса або заземлювачів нульового дроту. При замиканні фази на заземлений або занулений корпус спочатку проявиться захисна властивість заземлення (або занулення), завдяки чому напруга корпусу буде обмежена деякою величиною . Потім, як-що буде вище заздалегідь встановленої гранич-но-допустимої напруги, спрацює захисний відключа-ючий прилад, тобто реле максимальної напруги, за-микаючи контакти, подає живлення на відключаючу котушку і викличе тим самим відключення установ-ки від мережі.

2) Захисний відключаючий пристрій, реагу-ючий на оперативний постійний струм, призначе-ний для неперервного автоматичного контролю ізоляції мережі, а також для захисту людини при дотиканні нею до струмопровідної частини від ураження струмом.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»: