Сторінка
4

Електробезпека. Дія на організм, фактори ураження, перша допомога, захист, заземлення

Так як і являються частинами потенціалу заземлювача, то

, (3.14)

де – коефіцієнт кроку, який враховує форму потенціальної кривої зазем-лювача і рівний

(3.15)

 
Чим більше крок і чим бли-жче до заземлювача, тим напруга кроку більша і тим більша небез-пека для людини.

 

 
.4. Аналіз небезпеки ураження струмом при дотиканні до струмопровідних частин в різних електричних мережах

 

 
Випадки ураження людини струмом можливі лише при замикан-ні електричного кола через тіло лю-дини, тобто при дотиканні людини не менш чим до двох точок кола, між якими існує деяка напруга.

Небезпека такого дотику, яка оцінюється величиною струму, що протікає через людину, або напругою дотику, залежить від цілого ряду фак-торів: схеми ввімкнення людини в коло, напруги мережі, схеми самої мережі, режиму її нейтралі, степені ізоляції струмопровідних частин від землі, а також від величини ємності струмопровідних частин відносно землі і т.п.

 

 
Підпис: 
 Рис. 3.5. Випадки включення людини в
 електричне коло: а – двофазне включення;
 б, в – однофазне включення
Схеми ввімкнення людини в коло можуть бути різними. Однак най-більш характерними являються дві схеми ввімкнення: між двома дротами і між одним дротом і землею (рис. 3.5). В другому випадку припускається наявність електричного зв’язку між мережею і землею. Стосов-но мереж змінного струму пер-шу схему (а) звичайно назива-ють двофазним ввімкненням, а другу (б) – однофазним.

 
Двофазне ввімкнення, тобто дотикання людини одночасно до двох фаз, як правило, більш не-безпечне, оскільки до тіла люди-ни прикладається найбільша мо-жлива в даній мережі напруга – лінійна, і тому через людину піде найбільший струм

, (3.16)

де: – струм, який проходить через людину, А; – лінійна напруга, тобто напруга між фазовими дротами мережі, В; – фазова напруга, тобто напруга між початком і кінцем однієї обмотки трьохфазного трансформатора (або між фазовим і нульовим дротом), В.

Тому на практиці торкатися до струмопровідних частин установок при необхідності можна лише однією рукою, другу потрібно тримати в кишені (правило кишені).

Очевидно, що двофазне ввімкнення являється однаково небезпечним в мережах як з ізольованою нейтрально так і з заземленою. При двофазному ввімкненні небезпека ураження не зменшиться і в тому випадку, якщо людина надійно ізольована від землі (резиновий коврик і т.п.).

Однофазне ввімкнення відбувається значно частіше, однак є менш небезпечним, ніж двофазне, оскільки, по-перше, напруга, під якою знахо-диться людина, не перевищує фазної, тобто менше лінійної в 1,73 раза. Відповідно менше буде і струм, який проходить через людину. По-друге, на величину цього струму впливає також режим нейтралі джерела струму, опір ізоляції і ємність дротів відносно землі, опір підлоги, на якій стоїть людина, опір взуття і т.д.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»: