Сторінка
8

Банки: сутність, види та функції

Отже, Україна стала на шлях кардинальної перебудови національної системи для кредитних відносин, і хоча на сучасному етапі її спіткає багато труднощів, вона має великі перспективи розвитку в цій сфері економічної діяльності.

По-друге, в кожній країні існує банківська система, яка є однією з найважливіших і невід’ємних структур ринкової економіки і одним з основних чинників політики економічного зростання. Це законодавчо визначена, чітко структурована сукупність фінансових посередників грошового ринку, якi займаються банкiвською дiяльнiстю, що будується по заздалегідь виробленій концепції, в межах якої відводиться мiсце кожному виду банкiв i кожному окремому банку. Її існування пов’язане з необхідністю здійснення суспільного нагляду i регулювання банківської дiяльностi, узгодження комерцiйних iнтересiв окремих банкiв з загальносуспільними iнтересами — забезпеченням сталостi грошей i стабiльної роботи всiх банкiв, а також забезпеченням збалансованості попиту i пропозицiї на грошовому ринку. Банківська система має дворівневу побудову, на першому рiвнi знаходиться Центральний банк, а на другому рiвнi знаходяться решта банкiв, якi в Україні прийнято називати комерційними.

Національний банк України здійснює керівництво всією кредитною системою країни, він покликаний регулювати кредит і грошовий обіг, контролювати й стабілізувати рух обмінного курсу національної валюти, згладжувати своїм впливом перепади в рівні ділової активності, цін і зайнятості, стимулювати зростання національної економіки на здоровому фінансовому ґрунті. Одне з найважливіших завдань Національного банку - управляти державним боргом, тобто цілеспрямовано змінювати ту його частину, яка представлена державними облігаціями.

Комерційні банки утворюються як акціонерні товариства або на пайових засадах i є кредитними установами універсального характеру. Вони пов'язані з усіма сферами та фазами відтворення, мають широкі права і базують свою діяльність на двох постулатах - ризику та прибутку.

Банк - це і кредитор, і позичальник, і посередник між юридичними і фізичними особами, і посередник в грошових розрахунках, організація грошово-кредитного процесу та імітування грошових знаків.

Сьогодні комерційний банк може запропонувати клієнту до 500 видів різноманітних банківських продуктів і послуг. Всі банки виконують певні функції, систематичне виконання яких і створює той фундамент, на якому базується робота банку і банківської системи в цілому, а переплітаючись між собою, вони створюють потужну базу розвитку фінансової системи країни: управлiння грошовим обiгом; забезпечення платiжного механiзму; акумуляцiя заощаджень; надання кредиту; фiнансування зовнiшньої торгiвлi; довiрчi операцiї; зберiгання цiнностей; консультування i надання iнформацiї, однією з важливих функцiй банкiв є їх здатнiсть “робити гроші” — розширювати кредитнi ресурси народного господарства. Отже, можна сказати, що дуже важлива роль в економiцi країни належить кожному окремому банку, а ще важливіша роль належить всiй банкiвськiй системi.

Сьогодні стан розвитку економіки України потребує постійної уваги до банківської системи в цілому і комерційних банків зокрема, проведення політики, спрямованої на створення сприятливих умов для їх стабільного та ефективного функціонування.

ПЕРЕЛІК ЛІТЕРАТУРИ

1. Конституція України, К.: 1996.

2. Закон України від вересня 2001 року “Про банки і банківську діяльність”.

3. Аржевітін С.М. Перші 10 років банківської справи в Україні. – К.: Діалог Пресс, 2002. – С. 121.

4. Бабiчевої Ю.А. Банкiвська справа. Довiдковий посiбник. – М.: Економіка, 1993. — С. 327.

5. Бугулов В.М., Бугулова Т.В. Національний банк та його операції. – К.: МАУП, 1997. – С. 44.

6. Васюренко О.В. Банківський менеджмент: Посібник. –К.: Академія, 2001.– С. 313.

7. Василик О.Д. Проблеми вдосконалення бюджетної та банківської систем Україні. Банківська справа. - 1998. - №3.- С.44-50.

8. Гамiдов Г.М. Банкiвська справа. - М: Банки i бiржi, ЮНIТI, 1994. – С. 94.

9. Кемпбелл Р., Макконелл, Стенли Л. Брю Экономикс. - Москва, 1992.

10. Ковальчук Т.Т., Коваль Н.М. Ліквідність комерційних банків: Навч. посіб. – К.: Знання, 1998. – С. 120.

11. Лексик В. Кредит и банки: Пер. с. нем. Р. и Ф. Михалевских. – М.; Перспектива, 1994. – С. 118.

12. Матвієнко В. Держава і банки. – К.: 1999. – С. 154.

13. Мороз А.М. Банківська енциклопедія. - К.,1993.

14. Мороз А.М. Банківські операції - 2е Вид. ВИРЮ. і доп. – К.; КНЕУ, 2002. – С. 476.

15. Мороз А. “Основи банкiвської справи”. - К: Лiбра, 1994.

16. Савлук М.І. Вступ до банківської справи. - Київ, Лібра, 1998.

17. Усоскiн В.Н. Сучасний комерцiйний банк: управлiння i операції. - М: IПЦ “Вазар- СЕРО”, 1994. — С. 320.

18. Фишер С., Дорнбуш Р., Шмалензи Р. Экономика. – М.: Дело ЛТД, 1993.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Банківська справа»: