Сторінка
2

Підвищення ефективності банківської системи України за допомогою інструментарію логістики

У більшості західних банків, для того, щоб грошовий потік був раціонально регульованим, розробляються логістичні за своєю природою програми ефективного використання наявних засобів. Серед них слід виділити кредитні і інвестиційні програми, які в свою чергу обумовлюють напрям грошей на пряме фінансування і проведення спекулятивних або стратегічних операцій на фондовому ринку. Серед такого роду стратегічних операцій можна виділити придбання комерційним банком акцій іншого банку або підприємства, що у ряді випадків приводить до створення фінансово-промислової групи (ФПГ). В процесі функціонування ФПГ, крім руху потоків специфічного товару - грошей, змінюється маршрутизація, збільшується масштабність і швидкість обороту товарів в матеріальній формі. За допомогою фінансування банками виробничої діяльності створюються реальні матеріальні цінності, процес руху яких і вивчає універсальна теорія логістики. Централізоване управління потоковими процесами у ФПГ дозволяє виявити переваги і деякі недоліки даного виду об'єднання господарських суб'єктів. Участь у ФПГ фінансово-кредитних організацій дозволяє фінансувати оновлення виробничих потужностей, нарощувати темпи випуску конкурентоздатної продукції і ін., що в свою чергу є могутнім чинником взаємних вигод, як для банку, так і для інших учасників. В процесі такої взаємовигідної співпраці банкам доводиться вирішувати проблеми маршрутизації грошей, дотримання оптимальних пропорцій між частиною капіталу, направленою у виробництво, і частиною, що направляється на фінансовий ринок.[5]

Роль банку як ланки, що регулює і направляє потоки, наочно демонструє логістичну природу процесів, що відбуваються усередині складної системи, званої ФПГ. Банк, що дотримується тієї або іншої стратегії, може і повинен активно впливати не тільки на масштабність, наповнюваність і швидкість руху потоків, а також на їх вектори і маршрути усередині системи, але і прагне оптимізувати цей рух, що зрештою і повинно слугувати досягненню мети і завдань, що стоять перед ФПГ. Комплексний багаторівневий характер потоків, регулювання яких є предметом банківської логістики, полягає в тому, що в їх складі можна виділити, по-перше, потоки, що відносяться лише до діяльності фінансових інститутів; по-друге, ті, які по своєму натурально-речовинному змісту, характеру регулювання, формам циркуляції можуть бути віднесені до специфічних видів товарного обороту. Йдеться про циркуляцію на державному і міжнародному рівнях такого специфічного товару, яким є дорогоцінні метали; золото, срібло, платина.

За процедурою операція комерційного банку по купівлі-продажу дорогоцінних металів практично не відрізняється від операції на товарному ринку. Банку, як і будь-якій іншій комерційній організації, доводиться вирішувати (тільки в складніших і дорожчих за умовами забезпечення безпеки умовах) питання транспортування, зберігання цінностей, а також їх подальшої реалізації. Криміногенна ситуація в країні, широкий потенціал технічних можливостей для різного роду маніпуляцій із злитками золота дають підстави припустити, що в умовах України переважними є такі маршрути, при яких, в результаті операцій по зміні власника, дорогоцінні метали не міняють свого постійного місцезнаходження, залишаючись в сертифікованих сховищах Державної скарбниці Національного Банку України, комерційних банків. Саме в цьому випадку можлива побудова ефективних схем використання документів, підтверджуючих факт володіння власністю у вигляді дорогоцінних металів для широкого кола комерційних операцій.

Стратегія банку при виборі об'єктів інвестування серед інструментів фондового ринку, а також тактика управління портфелем по своєму логістичному і економічному змісту є ні що інше, як процес маршрутизації закумульованих інвестиційних потоків. [2]

Резюмуючи вищезазначане, можна стверджувати, що всю сукупність дій будь-якого банку по здійсненню активних і пасивних операцій можна розглядати як сукупність логістичних заходів щодо регулювання грошових потоків, основна мета яких полягає в досягненні ефективного використання капіталу, в реалізації інтересів самого банку, його клієнтів, ФПГ (у разі входження банку в таку) при обов'язковому дотриманні інтересів держави і суспільства.

Дослідження широкого кола прикладних аспектів застосування прийомів і методів логістики в банківській діяльності дозволило визначити перелік першочергових завдань банку і напрямів його діяльності. Проведений аналіз показав, що, перш за все, необхідно використовувати методи логістичного інструментарію при виконанні такої банківської операції як інкасаторські перевезення, зберігання ціностей, обробка ціностей, та інш.

Література:

1. Альбеков А. У., Федько В. П., Митько О. А. Логистика коммерции. — Ростов на Дону: Феникс, 2001.

2. Кальченко А. Г. Логістика: Підручник. — К.: КНЕУ, 2003. — 284 с.

3. Сток Д.Р., Ламберт Д.М. «Стратегическое управление логистикой» М.: ИНФРА-М, 2005.

4. Уотерс Д. «Логистика. Управление цепью поставок»: Пер. с англ. М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003.

5. Міжнародна конференція з готівкового грошового обігу Currency Conference www.currencyconference.com.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Банківська справа»: