Сторінка
6

Аналіз оборотного капіталу

Коефіцієнт оборотності обчислюється за формулою:

Можна визначити і такий показник, як відношення середнього розміру дебіторської заборгованості до виторгу від реалізації продукції.

При визначенні показників оборотності до уваги беруть лише суми по дебіторах - покупцях (замовниках) як такі, що мають пряме відношення до обсягів реалізації продукції (виконання робіт, надання послуг).

У виторг від реалізації не включаються купівлі, оплачені на місці.

Стан розрахунків з дебіторами, порівнюючи з минулим роком, погіршився на 810 збільшилась тривалість періоду погашення

дебіторської заборгованості, кількість оборотів зменшилась до 0,29 раза, а відношення середнього розміру дебіторської заборгованості до виторгу від реалізації збільшився на 2,25:

Аналіз показників оборотності дебіторської заборгованності

п/п

Показники

За минулий рік

За звітний рік

Відхилення

1.

Коефіцієнт оборот­ності дебіторської заборгованості

(швидкість обороту, рази)  

0,87

 

8,27

-0,58  

2.

Тривалість періоду погашення дебітор-

ської заборгованості (дні)  

416

1226

+810

3.

Відношення серед­нього розміру дебі­торської заборго-

ваності до виторгу

від реалізації  

1,16

3,41

+2,25

Фактичну тривалість обороту дебіторської заборгованості, або термін інкасування. можна порівнювати також із середньогалузевими показниками та з періодом оборотності, передбаченим умовами договорів.

Таке порівняння дає можливість оцінити ступінь своєчасності платежів покупцями. Відхилення фактичної оборотності і від договірної може бути результатом:

• неефективної роботи відповідальних осіб зі стягнення заборгованості;

• труднощів у стягненні з покупців суми дебіторської заборгованості в установлений термін, незважаючи на зусилля підприємства повернути в оборот свої кошти;

• фінансових труднощів у покупців.

Якщо перша причина може бути усунена керівництвом підприємства, то дві інших пов'язані з якістю та ліквідністю дебіторської заборгованості.

Можна підрахувати збитки, отримані підприємством унаслідок несвоєчасності оплати рахунків дебіторами. Для цього необхідно від простроченої заборгованості відняти її суму, скориговану на Індекс інфляції за цей період (мінус отримана пеня), або суму простроченоїдебіторської заборгованості помножити на ставку банківського процента за цей період і з одержаного результату відняти суму одержаної пені.

Оцінюючи надійність дебіторської заборгованості, необхідно пам'ятати, що перетворення значної частини її в грошові кошти, як правило, неможливе без скорочення обсягу реалізації. Тривалість інкасування дебіторської заборгованості залежить і від стратегії ринку. Підприємство може бути зацікавлене в тому, щоб мати покупців, які затримують платежі, але сприяють тому, що підприємство є прибутко­вим. Тобто прибуток від реалізації компенсує те, що покупець викорис­товує дедалі більше обсяг грошових коштів даного підприємства.

Таким чином, при аналізі дебіторської заборгованості необхідно брати до уваги зв'язок рівня дебіторської заборгованості з рівнем реалізації і прибутку.

Для оцінки якості оборотного капіталу підприємства його складові доцільно класифікувати за ступенем ліквідності і ступенем фінансового ризику. Завдання такої класифікації- виявити ті поточні активи, можливість реалізації яких видається маловірогідною. Ефективність управління оборотним капіталом підприємства передбачає не лише пошук і залучення додаткових джерел фінансування, а й раціональне їх розміщення в поточних активах.

За ступенем ліквідності оборотні кошти групуються в такі три

групи:

І. Найбільш ліквідні активи:

• грошові кошти (каса; розрахунковий та валютний рахунки, інші грошові кошти);

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Фінанси»: