Сторінка
3

Оборотні кошти і їх організація на підприємстві. Сутність і основи організації обігових коштів

Розрахунок нормативу обігових коштів економічним методом

Розрахунок потреби в обігових коштах методом прямого розрахунку па підприємстві проводиться на тривалий період, якщо в наступні роки не змінюється різко асортимент випускаємої продукції, технологія виробництва, умови постачання і збуту продукції. У таких умовах розрахований норматив обігових коштів методом прямого розрахунку щорічно коректується підприємством з урахуванням росту виробничої програми і зміни оборотності обігових коштів, тобто норматив обігових коштів розраховується укрупненим (економічним) методом.

При економічному методі визначення загальної потреби підприємства в обігових коштах, норматив обігових коштів, розрахований методом прямого розрахунку ділиться на дві частини. До першого відносяться нормативи, розмір яких прямо залежить від обсягу витрат на виробництво: сировина, основні матеріали, покупні напівфабрикати, допоміжні матеріали, тара, незавершена виробництво і готова продукція (виробничий норматив). В другу частину включаються ті статті нормованих активів, по котрим потреба в коштах прямо не залежить від зміни витрат на виробництво: нормативи по запасним частинах для ремонтів устаткування, МШП, витратам майбутніх періодів (невиробничий норматив).

Для визначення нормативу обігових коштів на плановий рік виробничий норматив збільшується відповідно до росту виробничої програми в планованому році. Невиробничий норматив обігових коштів збільшується в половинному розмірі від росту виробничої програми.

Отримана загальна сума нормативу зменшується на суму коштів, ідо визволяються в результаті планованого (прогнозованого) прискорення оборотності обігових коштів.

Наприклад, норматив обігових коштів по підприємству на початок планованого року склав 2,5 млн. грн., у тому числі виробничий -2,0 млн. грн., невиробничий - 0.5 млн. грн. Ріст виробничої програми на плановий рік передбачений у розмірі 10% у порівнянні з минулим роком. У планованому році в результаті реалізації заходів щодо поліпшення використання обігових коштів передбачається прискорення їх оборотності 2%. По приведеним даним провадиться такий розрахунок. Визначаємо виробничий норматив обігових коштів на плановий рік:

Визначаємо невиробничий норматив обігових коштів на плановий рік по другій групі:

Загальний норматив на плановий рік складе 2,725 млн. грн. (2,2+0,525)

У зв’язку з прискоренням оборотності обігових коштів у плановому році на 2% визначаємо очікувану суму звільнення з обороту обігових коштів:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: