Сторінка
3

Внесок у радянський кінематограф режисера і сценариста Ігоря Андрійовича Савченка

Велика увага в ці роки була надана створенню дитячих і юнацьких фільмів, багато з яких були поставлені на спеціалізованій кіностудії «Союздетфільм» у Москві: «Біліє вітрило самотнє» (1937), «Тимур та його команда» (1940). Художня ігрова кінематографія в перший рік війни представлялася короткометражними фільмами, що об'єднувались в спеціальні кінопрограми - «Бойові кінозбірки». Проте, після завершення евакуації студій, поновилися постановки повнометражних картин.

Війна завдала великих втрат кінематографу. Кіномережа в районах, що піддалися окупації, була повністю зруйнована, виробництво кіноапаратури майже припинилося. В останні роки війни почалося відновлення кіномережі і виробничої бази.

Розвиток гальмували негативні тенденції творчого і організаційно-виробничого характеру. У ряді фільмів другої половини 40-х - початку 50-х років з'явилися, «чужі» соціалістичному реалізму, риси парадності і помпезності, замовчувалися труднощі, принижувалася роль народних мас. План виробництва художніх картин неодноразово скорочувався. Ряд кіностудій союзних республік припинив постановку художніх фільмів. Ці негативні явища не могли зупинити творчих пошуків радянського кіномистецтва.

У 40 - 50-ті помітне місце зайняли біографічні фільми про видатних діячів минулого: «Мічурін» (1949), «Академік Іван Павлов» (1949), «Мусоргський» (1950), «Тарас Шевченко» (1951). В деяких історико-біографічних фільмах характери видатних діячів минулого модернізувалися, їх взаємостосунки з навколишнім середовищем трактувалися за загальною для багатьох фільмів схемою.

"Чи можна стверджувати, що принцип тривимірності в просторовому кінематографі так само повно і послідовно відповідає якимсь нашим внутрішнім здібностям, які закладені в наші внутрішні необхідності?

Чи можна стверджувати, що людство в своєму прагненні до реалізації цих потреб "прямувало" сторіччями до стереокіно .?" (С.М. Ейзенштейн, "Про стереокіно" 1947 р.).

У той же час було створено низку фільмів, що малюють благородні риси радянських людей - героїв праці і військового подвигу: «Сільська вчителька» (1947), «Подвиг розвідника» (1947), «Молода гвардія» (1948).

У другій половині 40-х і першій половині 50-х зростає мистецтво мультиплікаційного фільму. Звертаючись до фольклору і класичної художньої літератури, режисери і художники створили своєрідні і яскраво національні мальовані фільми: «Зникла грамота» (1945), «Коник-горбоконик» (1948), «Яскраво-червона квіточка» (1952).

"Сумніватися в тому, що за стереокіно - завтрашній день, це так само наївно, як сумніватися в тому, що чи буде завтрашній день взагалі!

Проте, що дає нам в цьому таку упевненість? Адже те, що ми поки бачимо на екрані, це не більш, ніж самотні "робінзонади"! Чому ж ми, проте, такі впевнені в цьому?

А тому, що, на мій погляд, живуть тільки ті різновиди мистецтва, які в самій природі своїх особливостей втілюють сокровенні прагнення, глибоко закладені в самій природі людини.» (С.М. Ейзенштейн).

У 1956 році були вжиті енергійні заходи до значного збільшення випуску і поліпшення якості фільмів, а також до корінної реконструкції виробничої бази кінематографу. Кіностудії одержали нове, сучасне устаткування, було реконструйовано «Мосфільм », введено в дію нові великі кіностудії в Мінську, Ризі і Ташкенті, розпочато будівництво нових кіностудій в столицях інших союзних республік і кіностудії науково-популярних фільмів в Москві.

Головна особливість кіномистецтва 50 - 60-х років - підвищена увага до людини, що розглядається в єдності його суспільної практики і особистого життя, в індивідуальній своєрідності характеру, психології, емоційного складу. Центральною темою радянського кіно стала сучасність, головним героєм - трудова людина, його повсякденна життєва практика: «Весна на Зарічній вулиці» (1956), «Будинок, в якому я живу» (1958), «Висота» (1957).

Важлива межа розвитку кіно в 60-і - зміцнення його зв'язків з літературою, з якої кінематограф черпає ідеї і художні засоби. Цей зв'язок виражається не тільки в прямій участі ряду талановитих прозаїків і драматургів у сценарній творчості, але і зверненні кінорежисерів до видатних творів літератури - класичної і сучасної: «Тихий Дон» за М.А. Шолоховим (1957-58), екранізації «Війни та миру» Л.М. Толстого.

Розділ ІІ. Внесок у радянський кінематограф режисера і сценариста Ігоря Андрійовича Савченка

Одним із представників тогочасного кінематографу, був актор, режисер та сценарист Ігор Андрійович Савченко. З 1919 року він працював помічником костюмера, художником і актором в пересувних театрах. В 1926-1929 роках він вчився в режисерській майстерні Ленінградського інституту сценічних мистецтв. В 1929-1932 роках - актор і режисер Бакинського театру робочої молоді, в 1932-1935 - головний режисер Московського театру робочої молоді. З 1933 року Савченко стає режисером кіностудії «Міжробпромфільм», з 1938 - режисером Бакинської кіностудії. В роки Великої Вітчизняної війни він - режисер Ашхабадської кіностудії, художній керівник кіностудії «Союздетфільм», режисер кіностудії «Мосфільм». В 1945-1950 роках - педагог ВГиКу, керівник режисерської майстерні.

Ігор Андрійович Савченко вплинув на радянське кіно більшою мірою безпосередньо своєю постаттю, а не фільмами - такими ж яскравими і темпераментними, як і він сам, але все таки його картини не виходили за рамки офіційного канону. Щедра надмірність форм савченківських картин виглядає як своєрідне відображення його особи. Надмірність ця нерідко відчувається як неповнота: виникає враження, що кіномова Савченка призначена для інших предметів, ніж ті, про які йде мова в його фільмах.

Орієнтуючись переважно на епос, жанр фольклорний, який не знає внутрішніх людських драм, кінематограф Ігор Андрійович Савченко передає драматизм саме напруженою формою. Серед кращих його картин: «Гармонь» і «Тарас Шевченко». Світ у «Гармоні» виконано ревною, самозабутньою красою в кожному кадрі. Герой - сільський гармоніст-заспівувач, який став секретарем комсомольського осередку та відрікся від своєї гармоні, жертвує піснею в ім'я швидкої перемоги світлого майбутнього. Але такі героїчні дії виявилися не більш ніж помилкою: самообмеження трактувалося як відмова від реальної повноти світовідчуття. Сам автор з'являється в «Гармоні» в ролі кулака з виразним призвизськом Тужливий.

Але Тужливому в цьому «новому світі» робити було рішуче нічого. І, удосталь покомизившися і заспівавши найвиразнішу в «кіноопереті» (так режисер позначив жанр «Гармоні») арію, він просто зникав з картини в буквальному розумінні - там, де він тільки що стояв, в кадрі опинялося порожнє місце. На наступну картину Савченка «Місяць травень» чекала драматична доля, через те, що її обвинуватили у формалізмі, стрічка рік перероблялася, перезнімалася і вийшла на екран під назвою «Випадкова зустріч».

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Різне»: