Сторінка
5

Ораторство Демосфена

Тим часом Антипатр і мати Олександра Олімпіада зажадали в афінян видачі викрадача скарбниці. За пропозицією Демосфена Гарпал був затриманий, а привезені їм гроші покладені на збереження в Акрополь, щоб повернути їх потім Олександрові. Гарпалу удалося бігти на Кріт, де він незабаром був убитий.

Коли зробили підрахунок захоплених у Гарпала грошей, то виявилося, що з привезеної їм суми залишилося усього лише 350 талантів, решта грошей кудись пропали. Демосфен запропонував зробити строге розслідування цієї справи, причому ручався своїм життям, що він невинний у розкраданні грошей. Були зроблені масові обшуки, але грошей не знайшли.

Демосфен і деякі інші особи були притягнуті представниками македонської партії до суду за обвинуваченням у розкраданні грошей, підкупі і допомозі у втечі Гарпала. Під тиском супротивників суд визнав Демосфена винним і присудив його до сплати 50 талантів. Тому що він не міг заплатити такої величезної суми, то його посадили у в'язницю. Друзі, однак, незабаром допомогли йому втекти, і він знайшов притулок недалеко від Афін на острові Егине.

Вражений непосильною боротьбою із супротивниками, великий оратор болісно переживав своє вигнання; здоров'я його було зовсім розхитане. Демосфен гірко скаржився друзям на несправедливість вироку: він, людина бездоганно чесна і, що має великі заслуги перед державою, засуджений, а відомий негідник, який обвинувачувався разом з ним - виправданий.

Однак вигнання великого оратора виявилося нетривалим: зненацька прийшла звістка про смерть Олександра у Вавилоні (червень 323 р. до н.е.).

4. Зрада Демосфена союзниками і його загибель.

Смерть Олександра послужила сигналом для початку визвольного, руху по всій Греції. Повстання спалахнуло і серед малоазійських греків. Підйом захопив навіть багатіїв, прихильників македонців. Народні оратори вимовляли в Афінах патріотичні мови, переконуючи співгромадян скинути македонське ярмо. З Афін було відправлене посольство в Пелопоннес, щоб спонукати пелопоннеські держави примкнути до боротьби за волю.

Афінські народні збори ухвалили повернути великого оратора з вигнання. За ним був посланий на острів Егину державний корабель. Коли Демосфен вступив на рідну землю, йому влаштували в афінській гавані Піреї всенародну урочисту зустріч, як національному герою.

Демосфен негайно очолив опір македонцям. Почалася війна, що спочатку йшла успішно для афінян. Афінський полководець Леосфен, що був раніше начальником грецьких найманців у персів і відпущений Олександром, на чолі 8000 воїнів рушив у Фессалію проти полководця Олександра, Антипатра; по шляху до афінян приєдналися етолійці і фессалійці. Союзники здобули рішучу перемогу над Антипатром, що із залишками війська замкнувся у фортеці Ламії (у Фессалії). Під час облоги Ламії було вбито Леосфена.

Після його смерті війна затяглася і прийняла несприятливий для афінян оборот. Союзне військо складалося з громадян різних грецьких держав і найманців. Спершу почалися розбіжності серед союзників, а потім стали розбігатися найманці, яким несправно платили платню.

На допомогу обложеному Антипатру прийшов з військом полководець Леоннат, Афіняни хоробро виступили назустріч Леоннату і нанесли йому поразку. Однак з Македонії з новими підкріпленнями з'явився полководець Кратер. Перевага в силах тепер була на боці македонян. Крім того, афінський флот двічі потерпів поразку, і морська могутність Афін було зломлено.

Македонянам удалося схилити деяких союзників афінян укласти мир. Афіняни залишилися майже на одинці. Але усе-таки вони зважилися дати останній бій македонянам.

Битва відбулася при місті Кранноне (серпень 322 р. до н.е.). Афіняни потерпіли поразку, хоча не таку важку, як при Херонеї. Довелося укласти мир, умови якого були дуже тяжкі: демократія в Афінах була знищена; повні політичні права були надані тільки багатими (числом 9000); інші громадяни могли залишити батьківщину і переселитися у Фракію; македонський гарнізон зайняв афінську гавань.

Демосфен і інші патріоти були присуджені до смерті. Демосфену удалося бігти в храм Посейдона на острові Калаврії.

Знайшлися і зрадники, що добровільно взялися за розшуки втікачів. Серед цих зрадників найбільшою низькістю відрізнявся Архий, що був колись актором, який навіть одержав прізвисько "мисливця за втікачами".

Довідавшись, що Демосфен знаходиться на острові Калаврії в храмі Посейдона, Архий прибув туди з фракійскими найманцями і лицемірно запропонував Демосфену відправитися з ним до Антипатру, запевняючи, що той йому не, зробить нічого поганого. У відповідь Демосфен сказав: "Архий, як мене колись не торкала твоя акторська гра, так тепер не торкають твої обіцянки. Почекай, я напишу дещо рідним ." З цими словами Демосфен пішов усередину храму, узяв шматок папірусу й перо, як би збираючись писати; потім підніс до рота перо і прикусив його, як він звичайне робив, коли обмірковував що-небудь, готуючись писати. В пері була закладена сильно діюча отрута, що Демосфен і проковтнув.

Переступивши поріг храму, він похитнувся й упав мертвим. Це відбулося 12 жовтня 322 року до н.е.

Так загинув Демосфен, не побажавши пережити поневолення батьківщини, за волю і незалежність якої він боровся до останнього подиху.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Риторика, ораторське мистецтво»: