Сторінка
2

Проблеми та шляхи формування ринку капіталу в Україні: теоретичний аспект

Рис. 1. Динаміка основних макроекономічних показників України

Автори наведених даних відзначають, що є" . певні закономірності та негативні моменти. Закономірність полягає у однакових у цілому тенденціях розвитку динаміки ВВП, обсягу виробництва товарів народного споживання та інвестицій в основні фонди. Однак те, що рівень народного споживання та інвестицій в основні фонди більш істотний, ніж ВВП, є досить негативним явищем".

Прослідкувати пряму залежність між інвестиційною діяльністю та економічним зростанням і зайнятістю можна на слідуючому прикладі: " .економічне зростання 2001 р. дедалі більше базувалося на стимулюванні інвестиційної активності й розширенні зайнятості. .Якщо у 2002 р. інвестиції зросли на 14,4%,ау 1998-1999 pp. -на 6.5, то у 2001 р., за попередніми даними, вони зросли на 17,2%, тобто майже на стільки, як затри попередні роки разом. Всі роки незалежності зайнятість з року в рік скорочувалась. У 2000 р. вона практично не змінилася (4.3 проти 4,2% у 1999 р. - рівень зареєстрованого безробіття). У минулому році безробіття скоротилося з 4,2 до 3,7%. Таке відновлення інвестиційної активності та зростання зайнятості закладає одну з макроекономічних підвалин довготривалого економічного зростання".

Наведені приклади, цифрові дані ще раз підтверджують, що інвестиційний ринок активно впливає на інші ринки, зокрема ринок предметів споживання та послуг, ринок засобів виробництва, інноваційний ринок та ринок праці. Крім того зрозуміло, що від величини інвестицій залежить майбутній стан економіки. На сьогодні в Україні відбувається формування ринку капіталу. Цей процес характеризується недостатністю інвестицій, зростання яких на 30% за три останні роки все ще не знімає проблеми їх дефіциту тому, що інвестиційний процес в країні почали відновлювати з досить низького рівня, також невеликі і іноземні інвестиції. Величина інвестицій залежить від розподілу доходу на використання та заощадження, тому що зростання частки заощаджень викликає відповідне зростання величини інвестицій. На величину інвестицій впливає норма чистого прибутку. Чим вища норма прибутку, тим більший обсяг інвестицій. В процесі інвестування використовують як власний так і позичковий капітал, тому на величину інвестицій впливає ставка позичкового процента, зокрема, при збільшенні ставки позичкового процента обсяг інвестицій зменшується, і навпаки. На величину інвестицій значно впливають темпи інфляції. Чим вищі темпи інфляції, тим меншим буде майбутній прибуток від інвестицій.

Процес інвестування в державі залежить від певної сукупності об'єктивних та суб'єктивних умов, які можуть сприяти або гальмувати інвестуванню народного господарства як на макрорівні так і на мікрорівні, тобто від інвестиційного клімату.

Інвестиційний клімат в країні формують політичні, правові, економічні та соціальні фактори, від яких залежить інвестиційна діяльність вітчизняних та закордонних інвесторів.

Для зростання інвестиційної активності в Україні необхідний комплексний підхід, зосередження уваги як на внутрішніх, так і зовнішніх факторах, якщо вітчизняний інвестор буде вкладати кошти у розвиток виробництва, то і іноземний інвестор вкладатиме кошти в нашу економіку. Світова практика показує, що досягнення стабільного економічного зростання можливе за наявності інвестиційних ресурсів на рівні 19-25% ВВП, їх частка в нашій країні становить 11-12%. У більшості країн, зокрема США, Німеччині, Франції, Великобританії іноземний капітал відіграв активну роль у розвитку та структурній перебудові економіки. Така тенденція характерна останнім часом для економіки індустріальних країн Південно-Східної Азії. Якщо взяти приклад Китаю, країни яка розвивається, то привабливими сферами вкладення іноземного капіталу в її економіку стали виробництво, реалізація та обслуговування сучасних комп'ютерних систем, а також автомобільна промисловість. За оцінками фахівців, один долар, вкладений в економіку Китаю, дає 6-8 дол. США прибутку.

Таким чином, вдосконалення інвестиційного клімату в Україні, вдосконалення ринкової системи господарювання в цілому та налагодження функціонування ринку капіталу зокрема, позитивно вплине на стабільність економічного розвитку країни.

Література

1. Економічна енциклопедія. Т.І. - К: Академія, 2000. - 864 с

2. Кузьмін О.Є., Князь СВ. Регулювання інвестиційної діяльності в Україні//Фінанси України. - 2002. -№3.

3. Литвицький В. Макр о економіка 2001 року: прискорене зростання //Банківська справа. -2002 р. -Ж.

4. Михасюк І., Мельник А., Крупка М., Залога 3. Державне регулювання економіки. - К: Атіка, 2000. - 592 с

5. НуреевР.М. Основы экономической теории: Микроэкономика. - М.: Высшая школа, 1996. - 447 с.

6. Опарін В., Федосов В. Концептуальні основи фінансової стратегії економічного зростання в Україні //Економіка України. - 2002. - №2.

7. Пересада А.А. Інвестиційний процес в Україні. - К: Лібра, 1998. - 392с

8. Самуэльсон П.Экономика. Т.П. - М.: Алгон, 1992. - 415 с.

9. Федоренко ВТ., Гойко А.Ф. Інвестознавство. - К: МАУП, 2000. - 408с.

10 ХайманД.Н. Современная микроэкономика: анализ и применение. Т. П. - М.: Финансы и Статистика, 1992. - 38 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Фінанси»: