Сторінка
2

Льон — нова перспектива в родині олійних

Сіють льон олійний рано, відразу після ярого ячменю. Зниження температури до -4°С призводить до пошкодження сходів, тому час сівби щороку визначають залежно від кліматичних умов зони. Перед сівбою насіння обробляють протруйником.

Норма висіву — 5–7 млн/га, схожих насінин, або 40–70 кг/га за звичайного рядкового способу сівби з міжряддями 15 см, та 35–40 кг/га — за широкорядного з міжряддями 45 см. Перша гранична цифра стосується ранніх строків сівби, друга — пізніх. У польових дослідах ІЗПР за сприятливих погодних умовах 2004 р. оптимальна норма висіву становила 3 млн/га схожих насінин. Тоді найвищу врожайність сформував сорт Дебют — 27,2 ц/га, потім Південна ніч — 24,3 і Айсберг — 21,8 ц/га.

Для сівби використовують зернові сівалки СЗ-3,6, СЗТ-3,6, СЗА-3,6 та інші. Глибина загортання насіння — 4—5 см. Услід за сівбою посіви обробляють кільчасто-шпоровими котками.

В “Асканійському” останнім часом льон сіють сівалкою точного висіву “Клен”, яка спроможна забезпечувати точність і будь-яку норму висіву дрібнонасінних культур. Причому велику увагу приділяють загортанню всіх щілин і тріщин, адже насіння льону дуже “плинне” і через ці щілини може “витекти” назовні.

Щодо етапу сівби варто сказати й про те, що посівний матеріал льону олійного першої репродукції оцінюється нині на рівні 6 тис. грн/т, а еліта — 20 тис. грн/т.

Проростати насіння починає за температури грунту 3 .5°С. Догляд за посівами зводиться до захисту рослин від бур’янів. За даними польових дослідів 2004 р., добрі наслідки дає обприскування у фазі “ялинки” за висоти рослин 5–15 см баковою сумішшю гербіцидів різного спектру дії.

Збирання. Льон олійний починають збирати у фазі повної стиглості насіння. Чисті від бур’янів посіви збирають прямим комбайнуванням, а забур’янені — зі скошуванням у валки. Щоб запобігти втратам, комбайни перед виходом у поле ретельно ущільнюють.

Під час збирання зазвичай виникає проблема утилізації пожнивних решток. Адже стебла льону містять волокна, і якщо жатку комбайна погано відрегульовано, вони не зрізаються, а сплутуються в довгу “косу”. Ці “коси” та й дрібніші шматки тріпаних стебел потім важко загорнути в грунт, вони повільно розкладаються. Вивозити їх з поля — дорого, особливо за нинішньої ціни солярки. В “Асканійському” пробували їх спалювати, але наразилися на санкції природоохоронних органів. Отож, проблема залишається, хоча критичною її назвати не можна.

Льон — культура з незакінченим типом вегетації, тому за 3–4 дні до скошування треба застосовувати десикацію.

Період збирання льону, як водиться, припадає на кінець червня — початок липня, тобто збігається із зерновими жнивами. Але конкуренції між культурами не виникає, бо льон може постояти до закінчення зернових жнив: насіння з його коробочок не висипається, стебла не вилягають.

Насіння, яке надійшло на тік, потрібно негайно очистити. Для попереднього очищення застосовують ворохоочисник ОВП-2ОА. Остаточно насіння льону можна очистити на зерноочисних машинах.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: