Сторінка
4

Податок на додану вартість

Платники податку, що в них обсяг оподатковуваних операцій є меншим, ніж вказано вище, самі визначають податковий період. Він може дорівнювати календарному місяцю або кварталу. Заяву про своє рішення платник податку подає в податковий орган за місяць до початку календарного року. Протягом календарного року мож­лива заміна квартального податкового періоду на місячний за за­явою платника податку.

Платник ПДВ, що використовує квартальний податковий період, але здійснює експортні операції з продажу товарів (робіт, послуг), може одержати бюджетне відшкодування частини податкового кредиту за результатами двох перших місяців кварталу.

Час виникнення податкових зобов'язань. Здійснення розрахунків з бюджетом щодо ПДВ, можливість отримання бюджетного відшко­дування податкового кредиту, яке впливає на фінансовий стан під­приємства, залежать від часу виникнення податкових зобов'язань.

Час (дата) виникнення у платника податкових зобов'язань унаслі­док продажу ним товарів (робіт, послуг) має деякі особливості залеж­но в'їдумов продажу, учасників цього процесу, форми розрахунків.

1. За звичайного продажу товарів (робіт, послуг) датою виник­нення податкових зобов'язань є дата, що припадає на податковий пе­ріод, протягом якого відбулося зарахування коштів від покупця, за­мовника на банківський рахунок постачальника в оплату за продані товари (роботи, послуги), або дата відвантаження товарів.

2. У разі здійснення бартерних (товарообмінних) операцій дата виникнення податкового зобов'язання — це:

• дата відвантаження товару, а для робіт (послуг) — дата оформ­лення документа, що підтверджує факт виконання робіт (послуг);

• дата одержання товарів, а для робіт (послуг) — дата оформлення документа, що підтверджує факт отримання робіт (послуг).

3. За продажу товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бю­джетних коштів датою виникнення податкових зобов'язань є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації в будь-якому вигляді, включаючи зменшення заборгованості платника податку за його зо­бов'язаннями перед бюджетом.

4. У разі імпорту товарів датою виникнення податкових зобов'я­зань є дата оформлення ввізної митної декларації з указаною в ній сумою податку, що підлягає сплаті. За імпорту робіт (послуг) датою виникнення податкових зобов'язань е дата списання коштів з розра­хункового рахунка платника податку в оплату робіт (послуг) або дата оформлення документа, що підтверджує факт виконання робіт (по­слуг) нерезидентом.

Відтак можна дійти висновку, що між формуванням вхідного ПДВ (виникнення податкового кредиту) та його відшкодуванням минає час. Цей період є періодом іммобілізації оборотних коштів на сплату вхідного ПДВ. Чим він триваліший, тим більш тривалою є іммобілізація оборотних коштів, тобто негативний вплив на фінан­совий стан підприємств (рис. 2).

Час іммобілізації оборотних коштів підприємства — платника податку на сплату вхідного ПДВ залежить від часу списання коштів з його банківського рахунку за куплені товари (роботи, послуги) і часу надходження ПДВ від продажу продукції (робіт, послуг), тобто зарахування коштів від покупця, замовника на банківський рахунок платника податку, а також від часу отримання відшкодування з дер­жавного бюджету.

Час перерахування коштів для сплати вхідного ПДВ і час надхо­дження ПДВ від продажу продукції (робіт, послуг) залежить від форм розрахунків, що застосовуються, умов купівлі товарів, напря­мків продажу продукції, платоспроможності покупця.

Час іммобілізації оборотних коштів підприємства на сплату вхід­ного ПДВ також залежить від умов його відшкодування з бюджету (виплата компенсації з бюджету або залік у наступні платежі в бю­джет). Впливає також тривалість податкового періоду.

Коли ПДВ, сплачений підприємством під час купівлі товарів (робіт, послуг), включається до складу витрат виробництва, реальне відшкодування вхідного ПДВ відбувається не після його віднесення на собівартість продукції (робіт, послуг), а тільки після реалізації цієї продукції. Отже, збільшується період іммобілізації оборотних коштів.

Відповідно до Указу Президента України від 7 серпня 1998 p. «Про деякі зміни в оподаткуванні» відбулись зміни порядку сплати ПДВ та відшкодування вхідного ПДВ з державного бюджету.

По-перше, визначену за результатами звітного періоду суму ПДВ до відшкодування передбачається зарахувати на зменшення подат­кових зобов'язань платника податку протягом трьох наступних за звітним податкових періодів. Однак це не стосується випадків, коли сума ПДВ до відшкодування виникає за здійснення операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Ця зміна негативно вплине на фінансовий стан платників ПДВ, оскільки буде супроводжуватись збільшенням періоду іммобілізації оборотних коштів на сплату вхідного ПДВ. Згідно із Законом про ПДВ відшкодування вхідного ПДВ за рахунок коштів державного бюджету здійснювалось протягом 40 днів.

По-друге, з метою скорочення заборгованості (недоїмки) плат­ників податків передбачено зарахувати суму бюджетного відш­кодування ПДВ у рахунок інших податків і зборів, що сплачую­ться відповідним платником податків до державного бюджету. Згідно із Законом про ПДВ використання суми бюджетного від­шкодування було можливим лише в рахунок платежів за ПДВ. Така зміна може позитивно вплинути на фінансовий стан підпри­ємств.

Рис. 2 Умови і фактори, що впливають на формування й відшкодування вхідного ПДВ (податкового кредиту) на підприємстві

Згідно з вищеназваним Указом з 1 жовтня 1998 року змінено дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту. Вини­кнення податкових зобов'язань настає з моменту відвантаження то­варів, фактичного надання послуг. Датою виникнення права на по­датковий кредит є час отримання товару, а не тільки його оплати. Це має зменшити іммобілізацію оборотних коштів підприємства на оплату вхідного ПДВ.

При цьому збережено порядок визначення дати виникнення по­даткових зобов'язань (за датою оплати) для таких груп товарів: ву­гілля та вугільні брикети, електрична, теплова енергія, газ, послуги з водопостачання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: