Сторінка
6

Визначення проектних ризиків

На практиці тільки незначна кількість проектів є незалежно або лінійно корельованими на певному проміжку часу. Тоді по­стає питання стосовно того, яким чином можна розрахувати середньоквадратичне (стандартне) відхилення чистих теперішніх вартостей. Правильно сказати, що відповідь лежить десь посередині й має розраховуватися за формулою для незалежних грошових потоків, але з урахуванням додаткових умов, що забезпечують сумірність річних грошових потоків.

Методи аналізу ризику

Для визначення рівня ризику в процесі прийняття рішень щодо інвестування може бути використано два підходи. За першого намагаються описати ризикованість конкретного проекту, використовуючи методи аналізу ймовірностей або ж якісь прості методи. Другий підхід полягає у врахуванні сприйняття інвестором ризикованості проекту у формулі NPV. Існує декілька технік (методів), які дають змогу описати інвестиційний ризик.

Аналіз чутливості. Загалом аналіз чутливості є дуже простою концепцією, яка використовується, щоб визначити можливий (потенціальний) вплив ризику на прибутковість проекту. Він спрямований не на кількісне визначення ризику, а більше на знаходження факторів, потенційно чутливих до ризику. Цей аналіз просто забезпечує особу, яка приймає рішення, відповідями на цілу низку питань типу: а що станеться, якщо? Наприклад, якою буде NPV, якщо ціна продажу впаде на 10 %?, якою буде IRR, якщо проект буде існувати лише три роки, а не п’ять, як заплановано?, який має бути мінімальний рівень продажу для досягнення точки беззбитковості, виміряний з урахуванням чистої теперішньої вартості?

Графіки чутливості дають змогу побудувати графіки чистої теперішньої вартості (або IRR) залежно від процентної зміни величини досліджуваного фактора. Це проілюстровано на рис. 7.5, який відображає потенційний вплив відхилень від очікуваної величини змінних величин проекту на NPV.

Рис. 7.5. Графіки чутливості

Коли нічого не міняється, чиста теперішня вартість становить 2000 грн. Проте NPV дорівнюватиме 0, коли частка ринку зменшиться на 20 % або ціна на 5 %. Це свідчить, що зміна ціни відчутно впливає на показник прибутковості. Так само збільшення ставки дисконтування на 10 % зменшить величину NPV до нуля, у той час, коли збільшення фіксованих витрат на 25 % зробить проект неприбутковим.

Звідси можна зробити висновок, що проект є чутливішим до ставки дисконтування, ніж до величини постійних витрат. Чутливість NPV до кожного фактора характеризується нахилом своєї лінії.

Аналіз чутливості широко використовується через простоту й можливість сконцентруватися на окремих оцінках. Він допомагає визначити найважливіші фактори, які мають найбільший вплив на прибутковість проекту. Але в дійсності ця методика не визначає рівень ризику; за прийняття рішення необхідно ще й оцінити ймовірність виникнення відхилення від очікуваної величини. Наведений вище підхід інколи називають детермінованим аналізом чутливості.

Використання аналізу чутливості проілюстроване в такому прикладі: бухгалтер компанії зібрав разом прогнозні розрахунки грошових потоків інвестиційного проекту (тривалість якого становить 4 роки, а вартість — 200 000 грн), який генерує чисту теперішню вартість у 40 920 грн за ставки дисконтування 10 %. Цей базовий аналіз наведено нижче.

Одиниця продукції

Грн

Грн

 

ціна продажу

 

20

Витрати

матеріали

6

 
 

заробітна плата

5

 
 

змінні витрати

1

 
     

12

 

виручка

 

8

 

річний обсяг продажу

 

12 000

       
 

загальна виручка

 

96 000

Витрати

додаткові умовно-постійні витрати

 

20 000

 

чистий річний грошовий потік

 

76 000

 

теперішня вартість — 4 роки під 10 % (76 000 ´ 3,17)

 

240 920

Витрати

витрати капіталу

 

200 000

 

чиста теперішня вартість

 

40 920

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: