Сторінка
2

В гаю зеленькім

1940 р. М.Колессу було затверджено директором Львівського державного музею. У цьому ж році він надрукував в журналі "Новий цикл" свою працю "Про український -фольклор".

В повному розквіті творчих сил Ф.М.Колесса несподівано захворів. В ніч на 4 березня 1947 р. йот-о життя обірвалося.

Український народ Із вдячністю згадує видатного дослідника, співця дружби слов'янських народів Ф.М.Колессу, який все своє життя присвятив збиранню та вивченню народної творчості.

II. ЛІТЕРАТУРНИЙ ТЕКСТ.

У творі "В гаю зелененькім" оспівано вірну любов, дружбу, почуття, вірність, страждання. Тут є дещо жартівливого характеру, в простонародній формі. Бажання закоханих бути завжди поруч. Головний образ - це хлопець.

ТЕМА зображення вірного кохання.

ІДЕЯ: оспівування вірності в коханні.

ФОРМА ВИКЛАДУ: віршована.

III.МУЗИЧНО-ВИРАЖАЛЬНІ ЗАСОБИ.

ЖАНР ТВОРУ: лірична пісня.

ФОРМА ТВОРУ: куплетно-варіаційна.

ХАРАКТЕРИСТИКА МЕЛОДІЇ.

В даному хоровому творі текст є джерелом музичних образів, при допомозі яких композитор відтворює його зміст. Отже, текст і музика до нього, є од­не нероздільне органічне ціле, вони одне одного доповнюють і дають мож­ливість слухачеві зрозуміти художні образи музичної мови композитора.

Виходячи зі змісту твору, в якому йде мова про любов, кохання, можна визначити характер мелодії: наспівний, задушевний, спокійний, дещо жартів­ливий.

В темі відчуваються інтонації жарту та ліричних пісень лемків. Від­повідно до змісту, горизонтальний розвиток мелодії спокійний, плавний. Це переважно рух на секунду та терцію. Та й самий метроритмічний малюнок також відповідає змістові твору. Ритм не пунктирний, а спокійний. Це послі­довність різних тривалостей: четвертна та восьма ноти:

Мелодія витримана в одній тональності. У дев'ятому такті відчуваєть­ся більш чіткий ритм:

У чотирнадцятому такті мелодія йде весела, жартівливого характеру. Тут змінюється і ритмічний малюнок: він стає більш чітким. Це стверджується точкованим ритмом:

ТЕМП: Анданте.

Музично-тематичний матеріал між хоровими партіями в основному розпо­ділений рівномірно. За виключенням першого I другого тактів, де в партії тенора є пауза:

ЛАДОТОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ТВОРУ.

Основна тональність твору "В таю зелененькім” - Ля мажор.

ДЕТАЛЬНИЙ АНАЛІЗ ГАРМОНІЇ.

І-І-І-ІV-І / V- Т64- ІІ2- Т / I- VІ-1- І- ІV- I /

V-V-V-Т / Т6- Т6- Т-16 / І-І-V65-І /

І-І-ІІ2-І-ІV64-І. / ІV-ІV7-V7- Т /

І-V7-Т-Т-ІV64-І / Т-І64- V7-І/

І-Т-V7І-І-ІV64 – V7- Т64-V7-І/

І6-ІІ-І-Іб4-У7-Тб4-V / Т-І-VІІ7-Ш= Д-Фа мінор /

І-І-І2-ІV6-Тб4= Д4з- Т-V65 /

І-ІІ-VІІ64-І6-У7-І /

ХАРАКТЕРИСТИКА ФАКТУРИ.

Фактура цього твору гомофонно-гармонічна з елементами імітаційної поліфонії. Фактура не є складною, так як. це хор а капелла.

В творі "В гаю зелененькім" композитор Ф.Колесса для відображення змісту слів та визначення основного музичного образу користується різ­ними виражальними засобами. Композитор використовує гомофонну фактуру для змалювання картин природи зеленого гаю. У другій частині автор ви­користовує гомофонну фактуру з елементами Імітаційної поліфонії.

ІУ.ВОКАЛЬНО-ХОРОВИЙ АНАЛІЗ.

ТИП І ВИД ХОРУ: мішаний, чотириголосий.

Дублювання немає, тільки дівізі у партії басів. Зустрічається й октав­ний унісон:

ДІАПАЗОН ХОРОВИХ ПАРТІЙ.

С Т

А Б

ЗАГАЛЬНИЙ ДІАПАЗОН ХОРУ:

ТЕСИТУРНІ УМОВИ:

Хор співає у вигідних теситурних умовах. Початок твору звучить у се­редній теситурі:

Насамперед проаналізуємо партію тенора. У сьомому та восьмому так­тах висока теситура у теноровій партії:

А в дев’ятому й дванадцятому тактах - середня:

В тринадцятому та чотирнадцятому - знову висока:

В процесі виконання в партії тенора слід звернути увагу на голосні звуки.

У п’ятому такті висока теситура всього хору:

Але акорди у високій теситурі, при динамічному нюансі "фортє", звучать добре, легко, природно. Хоча добитися ансамблю на цій динаміці - завдання не просте, адже, у високому регістрі можна втратити почуття міри і перей­ти на антихудожній кряк.

СТУПІНЬ ВОКАЛЬНОГО НАВАНТАЖЕННЯ ХОРУ,ОКРЕМИХ ХОРОВИХ ПАРТІЙ.

Всі партії в хорі навантажені,в основному, рівномірно.

ТЕСИТУРНЕ Й ДИНАМІЧНЕ СПІВВІДНОШЕННЯ ПАРТІЙ.

У даному творі переважає природній ансамбль. Це тому, що всі партії розміщені переважно в середньому регістрі:

Умови для унісонного та гармонічного ансамблю дуже сприятливі. Кожна трупа, хору співає в межах середнього регістру, а якщо й виходить за його межі, то не надовго.

РОЛЬ РІЗНИХ ПАРТІЙ В ТВОРІ.

У творі "В - гаю зелененькім" хорові партії відіграють дуже важливу роль у створенні єдиного цілого. У викладенні основного тематичного зміс­ту твору, кожна хорова партія є ланкою в ланцюгу гармонічної мови.

Партія сопрано веде основну тему протягом восьми тактів. У дев'ятому такті тема переходить до партії тенора, а сопрано співають підголоски, які прикрашають основну мелодію. Ці переклички проводяться на доброму фундаменті, який створює партія баса та баритона.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Музика»: