Сторінка
1

Гармонічний мажор

1. Тризвуки гармонічного мажору

В гармонічному мажорі, внаслідок пониження VI ступеня гамми, акорди IV і II ступенів мають таку ж будову, як в однойменному мінорі: тризвук s - мінорний, тризвук sII - зменшений, вживається тільки у вигляді секстакорду (як і в мінорі):

Збільшений тризвук VI ступеню мало споживаний, і тому відомості про нього тут не даються (хоча при аналізі воно може зустрітися, наприклад, в романсі «Титульний радник» А. Даргомижського, в «Гопаку» з опери «Сорочинська ярмарок» М. Мусоргского і т. д.).

Умови застосування цих акордів у функціональних оборотах ті ж, що і для натурального мажору.

Акорди s і sII можна вводити прямо з VI пониженим ступенем:

або ж після акордів групи S натурального мажору. В одному з голосів утворюється хід на хроматичний півтон вниз від VI до VI зниженого ступеня:

2. Заперечння

Передача хроматичного півтону (в тій же, а особливо в іншій октаві) з одного голосу в іншій утворює фальш, звану заперечність, яке в учбовій практиці забороняється:

3. Застосування

Акорди субдомінантової групи гармонічного мажору застосовуються, природно, як усередині побудови (зокрема, при оточенні прохідного Т64 або Т6), так і в додаткових плагальних каденціях (див. схема 261 і 262 в даній темі).

4. Перехід акордів мінорної субдомінанти в акорди групи D

Акорди мінорної субдомінанти і секстакорд sII переходять також в акорди домінантової групи і кадансовий квартсекстакорд на основі вже відомих нам прийомів голосоведення, що повторюють норми гармонічного мінору (див. попередню тему).Інші реферати на тему «Музика»: