Сторінка
2

Аналіз діяльності фірми в системі стратегічного управління фірми. Аналіз SWOT

На діяльність підприємства здійснюють вплив і внутрішні фактори. У науковій літературі наводиться різноманітний їх перелік, проаналізувавши який можна виділити наступні фактори внутрішнього середовища

1. Технологічні ресурси(способи виготовлення продукції);

2. Технічні ресурси (виробниче обладнання, сировина, матеріали);

3. Кадрові ресурси(чисельність і кваліфікація кадрів тощо);

4. Інформаційні ресурси(відомості про стан зовнішнього та внутрішнього середовища );

5. Фінансові ресурси(величина і використання грошових коштів, фінансовий стан підприємства та ін.);

6. Організаційні ресурси(застосовувані способи прийняття рішень, організація системи планування, контролю та ін.);

7. Часові ресурси;

8. Просторові ресурси(характер виробничих приміщень, території підприємства, комунікації, можливість розширення);

9. Менеджмент(сукупність теорії, знань і вмінь по здійсненню взаємодії і оптимального поєднання ресурсів для збільшення можливостей організації через досягнення ефекту системності).

Вказані ресурси у поєднанні складають потенціал організації.

Оцінку внутрішнього середовища фірми - її сильних та слабких сторін, а також зовнішніх можливостей та загроз як правило називають SWOT - аналіз. Це легкий в застосуванні інструмент швидкої оцінки стратегічного положення фірми. SWOТ - аналіз підкреслює те, що стратегія повинна якнайкраще поєднувати внутрішні можливості компанії (її сильні та слабкі сторони) із зовнішньою ситуацією (частково відображена в можливостях та загрозах).

Сильна сторона - це те, в чому компанія досягла успіху, або якась особливість, що надає їй додаткових можливостей. Сила може заключатися в навичках, досвіді, цінних організаційних ресурсах чи конкурентних можливостях, досягненнях, котрі дають фірмі переваги на ринку (наприклад, кращий товар, досконала технологія, краще обслуговування клієнтів, велика впізнаваємість товарної марки). Сила може також бути результатом створення альянсу чи спільного підприємства з партнером, що має досвід чи потенційні можливості для посилення конкурентоспроможності компанії.

Слабка сторона - це відсутність чогось важливого для функціонування компанії чи те, що їй не вдається (в порівнянні з іншими) або те, що ставить її в несприятливі умови. Слабка сторона, в залежності від того, наскільки вона важлива в конкурентній боротьбі, може зробити компанію уразливою, а можливо і ні. В таблиці 1 наведено ряд факторів, котрі менеджер повинен враховувати при визначенні сильних та слабких сторін фірми.

Коли внутрішні сильні сторони та слабкі сторони компанії виявлені, обидва переліки повинні бути ретельно вивчені та оцінені. Деякі сильні сторони компанії більш важливі, ніж інші, так як вони грають більш важливу роль в діяльності фірми, в конкурентній боротьбі та в формуванні її стратегії. Подібним чином деякі слабкі сторони можуть виявитися летальними для компанії, в той час. Як інші не дуже важливі та можуть бути легко виправлені.

SWOT - аналіз дуже подібний на складання стратегічного балансу: сильні сторони - це активи компанії в конкурентній боротьбі, а її слабкі сторони - це пасиви. Справа лише в тому, наскільки сильні сторони (активи) перекривають її слабкі сторони (пасиви) (співвідношення 50:50 явно небажане), а також в тому, як використати ці сильні сторони та як направити стратегічний баланс в сторону активів.

З точки зору формування стратегії сильні сторони компанії важливі, оскільки вони можуть бути використані як основа для формування стратегії та конкурентної переваги. Якщо сильних сторін недостатньо для того, щоб сформувати на їх основі успішну стратегію, то керівництво компанії повинне терміново створити основу, на якій ця стратегія могла б базуватися.

В той же час, успішна стратегія повинна бути направлена на знищення слабких сторін, котрі роблять компанію уразливою, заважають її діяльності та не дають їй використати привабливі можливості. Принцип тут простий: організаційна стратегія повинна повністю враховувати сильні, слабкі сторони компанії та її конкурентні можливості. Ризиковане переслідувати стратегічний план, який неможливо повністю реалізувати, використовуючи наявні ресурси та досвід компанії, чи виконанню котрого заважатимуть її слабкі сторони. Як правило, менеджери повинні будувати стратегію компанії на тому, що в неї виходить найкраще, та уникати стратегій, успіх яких у великій мірі залежить від сфер діяльності, у яких компанія є слабкою чи її можливості не перевірені.

Однією з професійних таємниць першокласного стратегічного управління є перетворення ноу-хау в галузі технології виробництва та маркетингу в ключові позитивні якості, що підвищують конкурентноздатність компанії. Основною позитивною якістю компанії є щось, що вона робить особливо добре в порівнянні з конкурентами.

В дійсності головними позитивними якостями компанії можуть бути: висока виробнича майстерність, що забезпечує випуск продукції високої якості; ноу-хау в створенні та функціонуванні систем швидкого та чіткого виконання замовлень; можливість забезпечити краще післяпродажне обслуговування; унікальна здатність знаходити вдалі місці для роздрібного продажу товарів; незвичайні можливості в розробці нової продукції; кращі можливості по організації продаж та демонстрації товарів; досконале володіння важливою технологією; глибоке розуміння потреб та смаків споживачів; вивчення та оцінка нових тенденцій ринку; надзвичайно ефективна збутова система; особливі здібності в роботі з клієнтом в галузі нових застосувань продукту; досвід в об'єднанні великої кількості технологій для створення цілих сімей нових товарів. За звичай, головна позитивна якість пов'язана з досвідом та майстерністю в здійсненні певних видів діяльності чи з розмахом та глибиною технологічних можливостей (технологічні ноу-хау).

Важливість головної позитивної якості для розробки стратегії визначається тим, що вона:

1. Підвищує здатність компанії знаходити певні ринкові можливості.

2. Може забезпечити компанії конкурентну перевагу на ринку.

3. Може стати основою стратегії.

Легше отримати конкурентну перевагу, коли компанія володіє головною позитивною якістю у сферах, важливих для досягнення успіху на ринку, а в її конкурентів таких якостей немає, та для їх досягнення необхідні як фінансові затрати, так і затрати часу. Головні позитивні якрсті, таким чином, є цінним конкурентним активом, здатним стати джерелом успіху фірми.

Таблиця 1

SWOT - аналіз: характеристики при оцінці сильних та слабких сторін компанії, її можливостей та загроз

Потенційні внутрішні сильні

сторони

Потенційні внутрішні

можливості фірми

- Повна компетентність в ключових питаннях

- Адекватні фінансові ресурси

- Хороше враження покупців про компанію

- Визнаний лідер ринку

- Добре вироблена функціональна стратегія

- Економія на масштабах виробництва

- Вміння уникнути (хоча б у деякій мірі) сильного натиску зі сторони конкурентів

- Власна технологія

- Більш низькі витрати

- Кращі рекламні кампанії

- Досвід в розробці нових товарів

- Перевірений менеджмент

- Великий досвід

- Кращі можливості виробництва

- Відмінні технологічні навики

- Інше

- Здатність обслуговувати додаткові групи клієнтів чи вийти на нові ринки або нові сегменти ринку

- Шляхи розширення асортименту продукції, для більшого задоволення потреб клієнтів

- Здатність використовувати навики та технологічні ноу-хау у випуску нової продукції

- Вертикальна інтеграція

- Зниження торгових бар'єрів на привабливих іноземних ринках

- Послаблення позицій фірм-конкурентів

- Можливість швидкого розвитку у зв'язку з різким ростом попиту на тинку

- Поява нових технологій

- Інше

Потенційні внутрішні слабкі

сторони

Потенційні зовнішні

загрози

- немає чіткого стратегічного напрямку розвитку

- застаріле обладнання

- низька прибутковість через недостатність управлінського таланту та вміння

- відсутність певних навиків та здібностей у ключових галузях діяльності

- стратегія компанії погано себе зарекомендувала

- внутрішні виробничі проблеми

- відставання в галузі досліджень та розробок

- надто вузький асортимент продукції

- недостатній імідж на ринку

- погана збутова сітка - інше

- незадовільна організація маркетингової діяльності

- нестача грошей для фінансування необхідних змін в стратегії

- собівартість кожного виробу вища, ніж у конкурентів

- інше

- вихід на ринок іноземних конкурентів з нижчим рівнем витрат

- ріст продаж продуктів-субститутів

- повільне зростання ринку

- несприятлива зміна курсів іноземних валют чи торгової політики іноземних урядів

- дороговартісні законодавчі вимоги

- висока залежність від зниження попиту та етапу життєвого циклу розвитку бізнесу

- зростаюча вимогливість покупців та постачальників

- зміна потреб та смаків покупців

- несприятливі демографічні зміни

- інше

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Менеджмент»: