Сторінка
2

Улас Олесійович Самчук

Роман "Марія" Уласа Самчука твір не тільки яскравого змісту, це роман-самородок, епічне полотно, неповторне на мовному й стилістичному рівні. Ось як С.Пінчук окреслює контурне суть і вагу цього твору: "Що це? Метод? Напрям? Так чи інакше, - цілком окреслена естетична система, утвердження торжества життя в його найрізноманітніших проявах, навіть тоді, коли воно конвульсивне вибивається з небуття чи зависає над прірвою".

Героїня роману - духовно сильна натура, вона має наснагу витерпіти і пережи­ти все: безрадісне дитинство, найми, смерть дітей, сімейні негаразди, тяжку пра­цю, - та якраз і знищила цю оптимістичну, життєрадісну, працьовиту й розумну людину радянська система: сімдесятирічна бабуся гине від голоду, до цього втра­тивши всіх своїх рідних, велику й гарну сім'ю - батьків, дітей, онуків.

Коли німці прийшли на українську землю, Улас Самчук повернувся з чужини до Львова. Як і Ольжич. він не плекав ілюзій, буцімто нові окупанти принесуть Укра­їні волю, але з почуття синівського обов'язку приїхав на ту землю, що манила і снилася, приїхав, щоби бути разом зі своєю нацією у страшні часи випробувань.

Оскільки на початку війни німці мирилися з тим, що українські націоналісти по закутках проголошували державницькі ідеї, то для субокупаційних видань їм підходили талановиті українці, вчорашні емігранти. Так Улас Самчук став редак­тором газети "Волинь".

За кілька місяців, правда, газету закрили, а редактора заарештували і якийсь час протримали у тюрмі. Чому? Причиною була Самчукова відчайдушна сміливість. Хіба могли окупанти дозволити, щоб газета нагадувала українцям, що німецьке панування не вічне і то треба й проти нього вести боротьбу? А Улас Самчук у статті "Піднятий меч" відверто писав: "Лишень свобідна, мирна, взаємно шануюча себе родина народів може керувати долею світу. Це не значить, що вони мають лишень командувати. Ні! Ллє це значить, що всі вони не сміють бути відіпхнуті від керми. всі вони мусять чутися дійсно ковалями власного життя, бо інакше рано чи пізнє повернеться те саме, що вже не раз диктувалося історією: "Хто підніме меч, від меча і згине".

- Як ви розумієте таке кредо автора: «Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом. Бог вложив у мої руки перо. Хай буде дозволено мені використати його для доброго, потрібного.»

iv Домашнє завдання

Вміти розповідати біографію Уласа Самчука. Скласти хронологічну таблицю дат життя і творчості. Прочитати роман «Марія»

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Література українська»: