Сторінка
2

Ярослав Галан

"Невже вони ризикували життям тільки заради шматка хліба чи десятипроцентного збільшення до платні? Думати так значить зовсім не вірити в людину! Вони вірили тільки в одне: що кожний їх крок уперед по вулицях, залитим їх же кров'ю, - це сто, тисяча кроків уперед, до безсмертя, величі їхнього класу ." - сказано про загибліих робітників у "Золотій арці" Галана.

Ці спонукальні мотиви практичної революційної боротьби робітників стверджували своєю життєвою творчістю і товариші Ярослава Галана - співробітники революційного журналу "Вікна", організатори об'єднання пролетарських письменників Західної України - союзу "Горно", у числі яких значилися видатні письменники-комуністи Стефан Тудор і Олександр Гаврилюк, які згодом загинули під першою фашистською бомбою, яка упала на Львів у червні 1941 року, Я. Кондра, П. Козланюк і інші літератори-діячі КПЗУ. До кожного з них, так само як і Галану, якого чотири рази арештовували контррозвідкою Річю Посполитої за обвинуваченням у революційно-політичній діяльності, повною мірою відносяться слова з поеми О.Гаврилюка: "У злочинницьких лапах дефензиви він починає шлях правдивий, у тюремних суперечках, не з книг, ази марксизму він осяг".

Вони витримали і шалений натиск усепроникаючої цензури пілсудчиків, і ідеологічний тиск із боку клерикальних націоналістичних кіл галицької буржуазії. Вони зуміли створити пролетарську літературу Західної України, виходячи з відомої формули об'єднання "Горно", вперше озвученої С. Тудором: "Тільки той напрямок у літературі, який керується ідеологією пролетаріату, захищає інтереси народу, протистоїть фашистським угрупованням".

А їх визнаний лідер, Ярослав Галан дожив до часу, коли він, як кореспондента "Радянської України", був присутній на Нюрнберзькому антифашистському процесі, який засудив нацистське минуле української буржуазії, що раптово стало нашим з вами сьогоднішнім сьогоденням.

"Померлі борються". Так озаглавлений один з найвідоміших галанівських творів з життя повсталих західноукраїнських селян. Його назва сьогодні застосовна і до творчості самого письменника, яке стало закритим для сучасного підростаючого покоління, ім'я якого - лякало для клерикальної націоналістичної буржуазії - з реставрацією капіталізму знову стає зброєю в руках нинішнього покоління комуністів України - як західних, так і східних її земель. Голос Галана знову чується над нашою країною, спонукуючи нові покоління батраків і остарбайтерів до нещадної революційної боротьби за своє класове панування і безкласове майбутнє.

!

Список використаної літератури

1. Буряк Б., Служіння народу. - М., 1955;

2. Йолкін А., Ярослав Галан. Нарис життя і творчості. - М., 1955;

3. Кулінич Г., Ярослав Галан. Літературний портрет. - К., 1965;

4. Малий П., Ярослав Галан — памфлетист. Літературно-критичний нарис. - М., 1969;

5. Мельничук Ю. Ярослав Галан. - Львів, 1953;

6. Ярослав Галан. Спогади про письменника. - Львів, 1965.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Література українська»: