Сторінка
10

Герман Гессе

У центрі твору Гессе докладна історія життя деякого Магістра Гри, спочатку найгіднішого представника і героя Касталії, а потім її відступника. Недаремно під назвою "Гра в бісер" є ще підзаголовок: "Досвід життєпису Йозефа Кнехта, Магістра Гри, з додатком власних його творів". Вся книга написана ніби від імені касталийского історика з далекого майбутнього і лише "видана Германом Гессе". Відомий прийом "відсторонення", коли автор переховується під маскою видавця ( в німецькій літературі до нього вдавалися ще Жан Поль Ріхтер, Карл Іммерман, Гофман і інш.), допомагає Гессе створювати ілюзію документальности, навіть наукової точності при описі людей, подій, країн і епох, створених його уявою.

Назва "роман" застосовно до "Гри в бісер" вельми умовно, навіть враховуючи зміни, які зазнала ця традиційна форма в нашому сторіччі. Безсумнівно, "Гра в бісер" не утопія" звичайному значенні цього слова, про що неодноразово нагадував сам Гессе, не спроба якимсь чином передбачувати майбутнє, як це властиво сучасним письменникам-фантастам. Вірніше усього, це "роман-притча", "роман-інакомовність", і в літературі XX віку його правильніше усього поставити поруч з деякими творами Томаса Манна, художника, багато в чому близького Гессе. "Я вже рік працюю над "Фаустусом", писав Т. Манн Гессе, прочитавши "Гру в бісер",. . невозможно. уявити собі нічого більш відмінного, і в той же час схожість разюча, як це часто буває між братами".

Але "Гра в бісер" це також цілий конгломерат жанрових форм в рамках одного твору. Тут і політичний памфлет, і історичний твір, вставные вірші і новели, легенда ц житіє, німецький "роман про виховання". Переважно ці традиційні форми використовуються зі значною часткою пародийности, з елементом "гри". У той же час Гессе пожвавлює і продовжує якісь дуже старовинні традиції: просвітницької повісті XVIII, що так ціниться ним віку (Вольтер, Свіфт), німецького романа-життєпису XVII сторіччя (Гріммельсгаузен) і інші. Витвір Гессе здається нарочито архаїчним і дивно сучасним.

Складність побудови, багатство символіки, гра іменами, тер мінами і поняттями з багатьох і багатьох областей духовного життя все це може спочатку приголомшити читача. Але в наяности і єдність, дивна продуманість цього великого твору. По-різному образні мотиви як би зливаються під рукою майстра-диригента а струнку симфонію. До речі сказати, критика не раз відмічала схожість композиції "Гри в бісер" з композицією музичного твору, в якому історія Кнехта проходить як би головною музичною темою. При цьому в ній оживає вся "духовна історія самого письменника, його пошуки, його роздуми про самому головне для негр і його сучасників.

"Гра в бісер" створювалася в похмурі роки фашизму в Німеччині і була завершена в 1943-м переломному році другої світової війни. У одному з листів в січні 1955 року Гессе сам говорив, що Касталія була його відповіддю фашизму, спробою восславить духовність в "чумному, отруєному світі". У той же час Гессе ставив питання про необхідність порятунку "духа", про те, що ради цього порятунку інтелігенція повинна покинути свою ізольовану Касталію (іншими словами, все ту ж горезвісну "вежу з слонячої кістки") і знайти своє "служіння" в світі практики.

Видана "Гра в бісер" була в нейтральній Швейцарії, де жив Гессе. Інтерес до нового великого твору визнаного письменника і мислителя був надзвичайно великий. Роман породив суперечливі тлумачення і гострі дискусії; не всіма, з різних причин, він був зрозумілий і прийнятий, але стурбував він всіх читачів. Спори навколо "Гри в бісер" не втихали і після війни, коли роман уперше став доступний німецькій публіці: значна суперечність, безсумнівно, давала грунт для різних тлумачень. Але разом з тим прийшло широке визнання. Про "дивний подарунок", який Гессе зробив інтелектуальному миру і йому особисто своїм "прекрасно зрілим і багатим романом-монументом", писав Герману Гессе на початку 1945 року його друг Томас Манн. У 1946 році Гессе присудили Нобелівську премію.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Література світова»: