Сторінка
7

Форми розподілу необхідного продукту

3. Радикально-поміркована альтернатива базується на збереженні технічного розвитку і біосфери, на досягненні динамічної оптимізації, тобто компромісу між ними, що постійно відтворюється, на досягненні технічної, стратегічно стійкої на значну перспективу, біосферосумісності. Останньою особливістю сучасна техніка, що сформувалась на основі концепції підкорення природи, не характеризується в достатній мірі. Отже, ця альтернатива передбачає здійснення технолого-екологічної революції, сутність якої полягатиме в переході від квантованих технологічних процесів наших днів до неперервних ресурсозберігаючих та малозабруднюючих оточуюче природне середовище технологій майбутнього. Здійснення цієї революції - складний, багатоетапний процес, що включає велику кількість різноманітних та різномасштабних проблем, таких, зокрема, як перебудова всього комплексу наукового знання, екологічно доцільний (і навіть необхідний) вихід людини за межі біосфери, пов'язаний з освоєнням космосу і т.п. (ця альтернатива базується на концепції ноосфери, розробленій В.І.Вернадським, а сучасна науково-технічна та третя технологічна революції створюють для цього необхідні матеріальні передумови, питання полягає лише у виборі пріоритетів суспільного розвитку, створення відповідної системи цінностей та прийняття необхідних управлінських рішень).

4. Тактично-алгоритмічна альтернатива орієнтована на розв'язання виникаючих «вузьких місць» у біосфері при збереженні традиційних технологій (оснастити трубу фільтром чи збудувати трубу побільше, щоб закинути забруднення подалі і т.п.). Ця альтернатива, з більшим чи меншим успіхом, переважає в сьогоднішній природоохоронній практиці (автори виключають крайню альтернативу - залишити все як було до загрози екологічної катастрофи, що виявилась кілька десятиріч тому, оскільки, на їх думку, всі зараз прагнуть зробити хоч що-небудь для збереження у природного середовища властивостей, необхідних для життя людини). При обмеженості засобів та коштів в одних регіонах наголос робиться на очистці води при

продовженні забруднення ґрунту, в інших в особливо небезпечному становищі перебуває повітряний басейн, і на його порятунок виділяються основні кошти і т.п. Плюси цієї альтернативи полягають в тому, що вона дозволяє на певний час відкладати радикальні (і, як правило, дорогі) рішення, підтримуючи «статус-кво» (при цьому необхідно не забувати, що на подібні заходи відволікаються значні кошти, а проблема не вирішується, оскільки боротьба йде з наслідками, а не з причиною. Тактико-алгоритмічна альтернатива має сенс лише як складова радикально-поміркованої).

Розглянувши основні, найбільш показові, концепції майбутнього у взаємовідносинах суспільства та природи, ми можемо зробити висновок про те, що існує певна кореляція між цілями суспільного та соціального розвитку, що описується основним законом соціальної екології. Збереження подальшого прогресивного розвитку людської цивілізації пов'язане не лише із простим збільшенням її технічної могутності, а й з якісною зміною характеру взаємовідносин суспільства та природи.

Література:

1. Гардашук Т.В. Екологічна політика та екологічний рух: сучасний контекст. - К.,2000. -Сі 1-32.

2. Гиренок Ф.И. Ускользающее бытие. - М., 1994. - С.161-200.

3. Гончаренко А.Н. Комплексное прогнозирование в системе «общество-окружающяя среда". - К., 1986. - С.134-185.

4. Кацура А.В., Новик И.Б., Фомичев А.Н. Глобально-экологические аспекты общественного развития // Взаимодействие общества и природы. - М., 1986. - С. 123-144.

5. Киселъов ММ., Деркач В Л., ТолстоуховА.В. та ін. Концептуальні виміри екологічної свідомості. - К., 2003. - С. 167-202.

6. Корсак К.В., Плахотнік О.В. Основи екології: Навч. посібник. - К, 1998. - С.211-221.

7. Кузнецов Г.А. Экология и будущее. - М., 1988. - С.76-105.

8. Лейбин В.М. Проблемы типологий мировоззренческих ориентации относительно будущего // Труды семинара

9. «Неформализованные элементы системы моделирования глобального и регионального развития». - М., 1982. - С.28-36.

10. Маркович Д. Социальная экология. - М., 1991. - С.98-110.

11. Моисеев Н.Н. Человек, среда, общество. - М., 1982. - С.226-238.

12. Никаноров A.M., Хорунжая ТА. Глобальная экология: Учебное пособие. - М., 2003. - С.68-72.

13. Сидоренко Л.І. Сучасна екологія. Наукові, етичні та філософські ракурси: Навч. посібник. - К., 2002. - 134-141.

14. Стійкий екологічно безпечний розвиток і Україна: Навч. посібник / Ф.В.Вольвач, М.І.Дробноход, В.Г.Дюканов та ін. За ред. М.І.Дробнохода. - К., 2002. - С.8-45.

Шлекин СИ. Русский космизм. - М., 2000.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Економічна теорія»: