Сторінка
5

Внутрішній економічний механізм підприємства

Як елемент ціни виробництва оплата праці має визначатися часткою у створеній підприємством вартості. При формуванні цієї частки важливо не допускати відшкодування надлишкових затрат праці і забезпечувати її підвищення тільки у зв`язку зі збільшенням кількості випущеної продукції, ефективним використанням ресурсів, зростанням продуктивності праці.

Заробітна плата є найбільш дійовим інструментом активізації людського фактору. Ефективність використання існуючого кваліфікаційного і творчого потенціалу працівників значною мірою залежить від наукової обґрунтованості застосованих на підприємстві форм і методів оплати праці, відповідності заробітку працівників їх кваліфікації, змісту виконуваної роботи, в умовах, в яких вона здійснюється.

Перехід від екстенсивних методів господарювання до інтенсивних означає підвищення ефективності виробництва, збільшення обсягів виробництва із залученням додаткових ресурсів. Матеріальне стимулювання в цих умовах застосовується здебільшого в комплексі з організаційно-технічними заходами, пов`язаними з підвищенням змістовності праці, поліпшенням її умов.

Відповідно до Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професіонально-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Як важлива соціально-економічна категорія - оплата праці в ринковій економіці має виконувати такі функції:

Ø відтворювальну - як джерела відтворення робочої сили і засобу залучення людей до праці;

Ø стимулюючу - установлення залежності рівня заробітної плати від кількості, якості і результатів праці;

Ø регулюючу - як засіб розподілу і перерозподілу кадрів по регіонах країни, галузях економіки з урахуванням ринкової кон`юнктури;

Ø соціальну - забезпечення соціальної справедливості, однакової винагороди за однакову працю.

Заробітну плату з практичної точки зору можна охарактеризувати як плату, яка надається за використання праці, або як ціну затраченої праці. Вона може набирати форм премій, гонорарів, місячних окладів тощо.

Використана література :

1) Власова В.Н. Основы предпринимательской деятельности. М.: Финансы и статистика, 1994.

2) Экономика /под ред. А.Булатова. М. БЕК, 1997.

3) Калина А.В. Організація та оплата праці в ринкових умовах. – К.: МАУП, 1998.

4) Примак Т.О. Економіка підприємства . – К.: ”Вікар”, 2002.

5) Основи економічної теорії / за ред. проф. С.В.Мочерного Т.: ”Тарнекс”, 1993.

6) Бобров В. Я. “Основи ринкової економіки” Київ “Либідь” 1995 р.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Економіка підприємства»: