Сторінка
3

Екологічний стан міста Старокостянтинова , його району та проблеми що склались

За поточний рік крім всього районна райСЕС здійснювала контроль за станом грунтів в районі. Протягом року досліджено 150 проб грунту на забруднення хімічними елементами, бактеріологічне забруднення хімічними елементами, бактеріологічне його забруднення гельмінтами в різних місцях.

У місцях вирощування рослинної продукції – 14 проб в яких з перевищенням 3/21,4%/ з них перевищення по нітратах становить 2% по гельмінтозному забрудненні 1% до досліджених. У санітарних зонах підприємств міста перевірено 6 проб, перевищення по бактзабрудненні у 33,3%. У житлових зонах із 113 проб перевищення в 10/8,8%/ в т.ч. по бактеріальному забрудненню із 11 проб у 8/72,7%/.

Крім того відбирались проби -21 на наявність пестицидів, солей важких металів.

Перевищення по ГДК не виявлено. При дослідженні 1155 проб відібраних в містах і селах району : продуктів харчування плодів, овочів, зернових, перевищення ГДК виявлено в 72/6,2%/ з них спеціально досліджувались 3670 проб на наявність в продукції нітратів. Перевищення ГДК виявлено в 32/8,7/.

Це в овочах плодах . Отже, що стосується характеристики грунтів по хімічному та бактеріологічному забрудненні ситуація не погіршується і не викликає занепокоєння. Однак, враховуючи стан розореності , еродованість земель , відновлення родючості грунтів вимагає негайного вжиття заходів по призупиненні їх деградації.

Перевищення нормативів по забрудненні ґрунтів по радіологічному забрудненні не виявлено.

II.Водні ресурси

2.1. Водний баланс

Забір води на виробничі та господарсько-побутові потреби в 2003 році становить 13,92 млн. м3. З них з підземних водозаборів піднято 5,46 г мен. Метрів кубічних. За рік використано свіжої води на різні потреби становить 13,61 млн., 0,3 млн м3 води - це втрати, що спричинились аваріями на водопроводах.

На виробничі потреби використано 2,784 млн м3 води, крім того 2,434 млн м3 води використано в сільському господарстві та його населенням.

Слід відмітити, що використання води залишилось на рівні минулого року .

З поверхневих водойм використано 5,446 млн м3 на виробничі потреби , як технічна вода ,яку використовує цукровий завод, завод АБЗ облавтодорога, завод ЗБШ, КМС – 276.

В 2004 році у відкриті водойми скинуто 7,64 млн м3 стоків, з них : 5,361 млн м3 скинуто як нормативно очищені без очистки. Недостатньо очищених стоків 0,742 млн м3, це в основному стоки з очисних споруд.

Найбільша частка стоків належать міськводоканалу 2,274 млн м3, в межах минулого І загальної кількості скинутих стоків в поточному році перевищень по органічному забрудненні не відмічалось.

2.2.Характеристика поверхневих водойм.

Гідрохімічний стан поверхневих водойм району визначався на основі спостережень, що велись лабораторією Держуправління екобезпеки по двох створах р. Случ та Іква та районного санітарно – епідеміологічного станцією по 4 – х створах.

По лабораторних даних забруднення річок Случ та Ікопоть дещо зменшився за останні 2 роки проте наявність у р. Случ органічних речовин (особливо в районні Сахновець) що перевищують ГДК свідчить про забруднення річки, залишається високою мінералізацією. Із досліджених 102 проб води, відібраної по р. Случ та Ікопоть райСЕС виявлено перевищення в 46/ 45 %/ в т.ч. по хімічних показниках–54 проби, перевищення у 6/4,1%/ по бактеріальному забрудненні у 48 пробах перевищення у 40, або 83,3%.

Отже бактеріальне забруднення відкритих водойм залишається значним і в поточному році не зменшилось. Із 30 проб відібраних з поверхневих водойм р. Случ в районні сіл Воронківці – Григорівка – Старокостянтинів перевищення по БАК – 5 виявлено в 6 пробах – 20%. Особливо висока ступінь забруднення в районні міського пляжу / права і ліва сторона /, де БАК – 5 становить від 9,36 до 10,24. Перевищення на 51,3%.

Стан поверхневих водойм, особливо в районі міста вимагає значного покращення як по органічному забрудненні так і по бактеріальному.

2.3. Підземні води.

Спостереження за хімічними та біологічними показниками підземних вод здійснювались лабораторією райСЕС. За спостереженнями свердловинами в районні полів фільтрації цукрового заводу, де їх є 8, здійснювала лабораторія Хмельницького товариства охорони природи.

Дослідження питної води по свердловинах центральних водогонах , колодязів проводилась на вміст в ній нітратів , пестицидів, солей важких металів, заліза по бактеріальному забрудненню.

Контроль проводиться за центральними водогонами на 130 об’єктах , комунальних – 2 , відомчих – 76 , по сільських населених пунктах – 55. Із досліджених 126 проб води виявлено перевищення у 24 / 19% / з них органалептиці в 45,8 %, по загальній мінералізації – 72,2 % що становить по нітратах.

Має місце біологічне забруднення підземних вод . Так, із досліджених 458 проб води у 148 /32,2%/ перевищення ГДК становило мікробіологічне забруднення, яке зросло в порівнянні до минулого року. Найбільші перевищення ГДК по нітратах в питній воді виявлено у місту / вул.Закузминській / с.Ладиги,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, / вул.Загребля/ В.Чернятин, Немиренці , Мартинівка; Мацевичі, Футори , Підгірне/ від 1,5 до 2,5 раз до норми /.

На наявність пестицидів досліджувались 24 проби , солей важких металів – 4 фіналів -4. Перевищень по ГДК не виявлено . Не виявлено забруднень води і по радіаційному забрудненні . По спостережних свердловинах полів фільтрації ц/з перевищень ГДК на вміст пестицидів, солей важких металів не виявлено .

Аналіз питної води по свердловинах міськводоканалу – відхилень від норм ГДК не виявлено, лише за виключенням 5 свердловин перевищення по азоту амонійному, а по залізу у двох.

ІІІ. Атмосферне повітря

Із зменшенням обсягів виробництва щорічно в районі зменшується кількість викидів в атмосферне повітря. За поточний рік викиди в атмосферу зменшились ще на 558 тонн. Як і в попередні роки, більше викидається в атмосферу шкідливих речовин в районі другого вокзалу, де розміщується цукровий завод , військовий аеродром, АБЗ, АБЗ ДРСУ- 71. 60 підприємств міста і сіл району здійснювали викиди в атмосферу. В середньому на одне підприємство по 20 тонн викидів. Найбільші викиди в атмосферу від військового аеродрому 486 тонн, цукрового заводу – 260,8 тонн, тепломережі, держлісгоспу – 57-45 тонн.

В районі працює на постійній основі КР пункт по контролю за викидами в атмосферу забруднюючих речовин від пересувних джерел. На заводі СЗМ проведено еколого-режимну наладку котлів, що сприятиме зменшенню викидів в атмосферу.

Розпочато цю роботу і в підприємстві «Тепловик». Підключено житловий масив ЖЕКу до центральної опалювальної системи внаслідок чого вивільнилось 2 котельні , які працювали на вугіллі. В районі створено 3 постійні пости по контролю за станом атмосферного повітря / район цукрозаводу, « Металіст», АБЗ /.

На транспортних магістралях в районі пошти, ринку, виявлено перевищення по пилу / у 2 рази /, окислів азоту в 10 раз. Отже , забруднення повітря в районі та місті проходить в основному за рахунок транспорту та АБЗ.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Екологія»: