Сторінка
7

Еволюція антропогенної діяльності та взаємодія людини з біосферою. Парниковий ефект. Корисні копалини України

Плавиковий шпат (флюорит) утворює родовища і вияви в Північно-Західному районі УЩ, Волино-Подільському регіоні і в Приазов'ї. Державним балансом запасів враховане одне Покрово-Киреєвське родовище (східна частина Приазовського блоку) з запасами С1 – 1,9 млн т руди (1,2 млн т. СаF2). Перспективним є Бахтінське родовище (Подільська зона), перспективні ресурси флюориту якого становлять 184,1 млн т. По Україні загалом цей показник становить 221,8 млн т.

Кам'яна сіль пов'язана з пермськими (Донбас, Дніпровсько-Донецька западина), юрськими (Переддобруджа) і неогеновими (Передкарпаття і Закарпаття) галогенними формаціями. Пластові родовища експлуатуються на Донбасі (Артемівське, Новокарфагенське) і в Передкарпатті (Губицьке, Верхньострутинське), солянокупольні – в Дніпровсько-Донецькій западині (Єфремівське, Роменське), на Донбасі (Слов'янське) і Закарпатті (Солотвинське). Вміст NaCL в солях досягає 98-99%. Значні запаси кухонної солі містить ропа солоних озер і лиманів (Сиваш і інш.) і природні підземні розсоли в Передкарпатті. Держбалансом запасів враховано 14 родовищ кухонної солі, в т.ч.: 8 – кам'яної солі, 2 – садової солі-ропи, 3 – соляних розсолів, 1 – кам'яної солі із шламу. Балансові запаси кухонної солі категорії А+В+С1 в кінці ХХ ст. складали 16,6 млрд т.(в осн. кам’яна сіль).

Сірка. За розвіданими запасами самородної сірки Україна займає одне з перших місць у світі і 1-е місце серед країн СНД. Родовища самородної сірки зосереджені в Передкарпатському сірконосному басейні. Держбалансом запасів України враховано 12 родовищ (5 розробляють). Пластові і лінзові сірчані поклади приурочені до неогенової ґіпсо-ангідритової товщі і представлені переважно вапняково-сірчаними рудами із вмістом S до 20-27%. Найбільші родовища – Немирівське, Язівське, Подорожненське, Роздольське та Яворівське. Балансові запаси руди категорії А+В+С1 в кінці ХХ ст. складали 665 млн т, сірки – 166 млн т.

Фосфорити. В Україні є запаси фосфоритів, що залягають у Придніпров’ї (Незвиське), Сумській (Кролевецьке) і Харківській (Ізюмське) областях. Нещодавно відкрито Покрово-Керченське родовище апатитів.

Пластові поклади фосфоритів конкреційного і зернистого типів є в ряді р-нів Волино-Подолії, Передкарпаття, Придністров'я, Дніпровсько-Донецької западини і Донбасу. Представлені вони переважно малопотужними (0,5-1,0 м, рідше до 3-5 м) пластами кварц-глауконітових пісків, мергелей і вапняків, рідше – глини. За закордонними даними, ресурси фосфоритів в Україні в кінці ХХ ст. оцінювалися в 400 млн т. (P2O5). Прогнозні ресурси фосфоритів в Україні, за вітчизняними джерелами, становлять 1055 млн т руди (2000).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Екологія»: