Сторінка
3

Бібліотека як центр регіональної і правової інформації

Документи ЦРІ: До уваги працівників ЦРБ подано документи, які розроблені для прискорення процесів становлення ЦРІ, а також впровадження в практику роботи інтегрованої бібліотечно-інформаційної системи ІРБІС. Це план-звіт ЦРІ та анкета (соціологічне дослідження). (типовий) 1. Місце в структурі бібліотеки (дати повну назву структури, чи є самостійною ланкою, чи входить в склад якого-небудь відділу; повідомити, чи виділені консультаційно-правові пункти, громадські приймальні в філіях і скільки). 2. Хто відповідає за роботу ЦРІ (прізвище, освіта, стаж бібліотечної роботи, навики роботи з ПК). 3. Технічне оснащення ЦРІ (комп’ютери, принтери, ксерокси і т.д.). 4. Користувачі центру (основні категорії користувачів). Кількість користувачів в цілому і за категоріями (учні, пенсіонери, службовці, безробітні, військовослужбовці, ветерани, підприємці і т.д.). Кількість індивідуальних і колективних користувачів. 5. Облік відвідувань. 6. Запити (ціль, характер звертань за інформацією). Навчання, підвищення кваліфікації, самоосвіта, професійна діяльність. Кількість запитів і кількість виконаних довідок – бібліографічних (окремих документів, тематичних), фактографічних. Окремо вказати кількість довідок, виконаних з використанням електронних баз даних. 7. Фонди (структура). Книжковий фонд, фонд періодичних видань суспільно-політичної тематики, фонд неопублікованих документів органів місцевого самоуправління. 8. Довідково-пошуковий апарат (склад інформаційних ресурсів). Кількість картотек і електронних баз даних (власних, сформованих всередині бібліотеки, і зовнішніх), перерахувати їх; кількість бібліографічних записів у кожній з них. Вказати періодичність поповнення баз даних. 9. Головні форми довідково-інформаційного обслуговування (списки нових надходжень, зведені покажчики, тематичні списки, бібліографічна інформація в ЦРІ, бібліографічні огляди, виставки (перегляди), Дні інформації, Дні спеціаліста. Відобразити в кількісному відношенні. 10. Облік видачі документів (в цілому і окремо – елект-ронних правових актів та інших матеріалів, які знаходяться на електронних і друкованих носіях). 11. Масова робота. Консультації спеціалістів на базі громадських приймалень. Навчання окремих категорій користувачів роботі в Інтернет, самостійному пошуку ділової, правової та іншої інформації. 12. Послуги, надані ЦРІ (дати перелік наданих платних і безплатних послуг). 13. Взаємодія з органами влади, громадськими організаціями, комерційними структурами. Доступ до документів місцевого самоврядування. 14. Нормативне і методичне забезпечення діяльності місцевого ЦРІ. Положення про центр, посадові інструкції. Плани і звіти, накази, розпорядження, угоди, положення про платні послуги і т.д. 15. Реклама діяльності ЦРІ, взаємодія з засобами масової інформації, публікації в пресі, виступи на радіо і телебаченні, рекламні проспекти, прес-релізи, плакати, інформаційні листки (тираж і сфера розповсюдження). 16. Підвищення кваліфікації співробітників центру.

Анкетування проводиться працівниками ЦРІ з метою покращення роботи центрів регіональної інформації шляхом виявлення проблем в їх діяльності та шляхів їх усунення. Предмет дослідження –думка користувачів про відповідність інформаційної бази, створеної працівниками центру. Шановний користувачу центру регіональної інформації! З метою створення для Вас оперативної інформаційної бази, повноцінного задоволення Ваших запитів просимо Вас взяти участь в анкетуванні і відповісти на наші питання (підкресліть):– Професійна діяльність. – Навчальний процес. – Особистий інтерес. Інше (вкажіть). Поставте позначку напроти теми, яка на Ваш погляд, висвітлена: добре (+); погано (–); – посередньо (~). Перелік тем: Структура управління регіоном. Бюджет. Інвестиції. Природа і природні ресурси. Екологія. Соціально-економічний розвиток народного господарства. Аграрна політика. Ціни. Ціноутворення. Цивільна оборона. Охорона здоров’я. Соціальний захист населення. Пенсійне забезпечення. Правоохоронні органи регіону. Торгівля. Транспорт, туризм. Зв’язок в регіоні. Освіта регіону. Культура. Персоналії. Засоби масової інформації. Релігія в регіоні. Нагороди. Меценацтво. Громадські об’єднання. Регіональні проекти, програми. Інші (вкажіть які). (підкресліть):Групова інформація. Індивідуальна інформація. Інформаційні списки. Дні інформації. Дні спеціаліста. Інтернет. Інші (вкажіть). Вік. Освіта. Професія.

Дайджест за матеріалами бібліотекознавчих видань. З розвитком суспільного прогресу бібліотеки переходять на нові форми бібліотечної роботи, які дозволяють ефективніше задовольняти інформаційні потреби користувачів. Однією з таких форм є створення і функціонування центрів регіональної інформації та куточків інформації при бібліотеках-філіях ЦБС. Завдання, проблеми та здобутки їхньої діяльності, перспективи розвитку широко висвітлюються в бібліотекознавчих виданнях.

Нижче подано кілька прикладів.

Створення регіональних інформаційних порталів та інформаційних центрів на базі публічних бібліотек України: програма // Шк. б-ка.-2005.-№3.-С. 83-88.

Програма дає визначення інформаційним центрам як спеціалізованим, відповідним чином оснащеним приміщенням в бібліотеках, де збираються, обробляються, зберігаються інформаційні матеріали (в т.ч. про діяльність громадських організацій в регіоні), які передаються до цих центрів організаціями-учасницями Програми, та до яких забезпечено відкритий доступ. У рамках центрів планується відкрити комп’ютеризовані місця публічного доступу в Інтернет для користувачів.

Інформаційний портал – віртуальний регіональний інформаційний ресурс в мережі Інтернет. Інформаційне наповнення: нормативно-законодавчі документи обласних державних адміністрацій; блоки інформації про економічний стан, події в регіоні; з краєзнавства; про діяльність громадських недержавних організацій; інформаційні довідково-аналітичні бази даних; відомості про бібліотеку, включаючи електронний онлайновий каталог; посилання на веб-ресурси організацій – учасниць проекту, корисна інформація та ін.

Програма окреслює мету та заходи проекту, чітко визначає його зміст та очікувані результати від його впровадження.

Міжнародна наукова конференція „Бібліотека та інформаційні центри в системі наукового супроводу суспільних реформ” //Бібл. вісник.-2004.-№6.-С. 1-60.

У Києві 12–14 жовтня 2004 року відбулася міжнародна наукова конференція “Бібліотеки та інформаційні центри в системі наукового супроводу суспільних реформ”. Організатори заходу: Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського, Асоціація бібліотек України, Рада директорів наукових бібліотек та інформаційних центрів академій наук – членів Міжнародної асоціації академій наук.

Конференція працювала в пленарному (“Бібліотеки та інформаційні центри в реалізації національної інформаційної політики”) та секційному режимах (секції “Інформаційно-аналітична діяльність бібліотек: напрями, структури, продукти”, “Бібліотечні технології інформаційного сервісу та інтеграція науково-інформаційних ресурсів”, “Науково-інформаційне забезпечення інноваційної діяльності”, “Історико-культурна спадщина у формуванні стратегії суспільних перетворень”); було проведено семінар-практикум “Електронні бібліотеки та нові інформаційні технології”; круглі столи “Українська біографістика”, “Проблеми наукового забезпечення інноваційного розвитку бібліотек” і “Міжнародний досвід та правове забезпеччення бібліотечно-інформаційної діяльності”, семінар “Національний формат представлення бібліографічних даних УКРМАРК”; засідання Асоціації бібліотек України і Ради директорів наукових бібліотек та інформаційних центрів академій наук – членів Міжнародної асоціації академій наук.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Діловодство»: