Сторінка
10

Технічні засоби у рослинництві

Машини для збирання цукрових буряків.

Світова площа посіву фабричних цукрових буряків стабільно складає біля 9 млн. га, що дозволяє виробляти з буряків 40% загального виробництва цукру в світі. Понад 80% виробництва цукрових буряків зосереджено в Європі (Франція, Німеччина, Україна, Росія та інші), де наша держава займає третє місце за виробництвом цукру (2,25 млн. тон у рік). Основні площі цукрових буряків (до 1 млн. га) розміщені в зоні Лісостепу. Отже, Україна об’єктивно належить до найбільш бурякосійних держав Європи і цукор є одним з її стратегічних продуктів, який користується великим попитом на світовому ринку. Що стосується бурякової гички, то вона залишається важливою складовою кормового раціону ВРХ та може використовуватися як сировина для біогазових установок або як органіка для збереження родючості ґрунтів.

В технологічному процесі виробництва коренеплодів збирання цукрових буряків є однією із найбільш ресурсномістких операцій (до 30% усіх затрат). При механізованому збиранні цукрових буряків бурякозбиральні машини повинні забезпечити високі функціональні показники якості виконання технологічного процесу при своєчасному проведені всього комплексу збиральних робіт. Механізовані технології збирання коренеплодів цукрових і кормових буряків поєднують в собі цілий ряд складних технологічних операцій — збирання гички і коренеплодів за різними схемами. В комплекс робіт входять зрізування гички коренеплодів, доочищення головок коренеплодів від залишків гички з їх дообрізкою, викопування коренеплодів з одночасним подальшим очищення вороху від домішок або укладання їх у валок з подальшим підбиранням і очищенням, завантаження і транспортування коренеплодів і гички. Технологічний процес збирання коренеплодів має головний вплив на основні агротехнічні характеристики урожаю, конструкції робочих органів і компонувально-технологічні схеми бурякозбиральних машин. В залежності від наявності в господарстві типів бурякозбиральних машин можуть застосовуватися однофазний і роздільні двофазний, трифазний або чотирифазний способи збирання коренеплодів. Основну характеристику коренезбиральних машин наведено в таблиці 13.14.

13.14. Технічна характеристика коренезбиральних машин

При однофазному способі збирання, який використовується при збиранні цукрових буряків, за один прохід збирального агрегату виконуються всі технологічні операції:

  • зрізування гички з наступним завантаженням її в транспортний засіб або розкидання по полю;
  • доочищення і дообрізка залишків гички з головок коренеплодів;
  • викопування коренеплодів, їх очищення від домішок із наступним завантаженням коренеплодів в транспортний засіб, що рухається поруч з збиральною машиною, або в бункер самохідної збиральної машини.
  • Для реалізації однофазного способу збирання, як правило використовують самохідні шестирядні потужні коренезбиральні комбайни бункерного типу: вітчизняний КСБ–6 “Збруч” (рис. 13.27) та зарубіжні Kleine SF–10 (Німеччина), Tim SR 1800 (Данія), “Moreau” (Франція).

Рис. 13.27. Самохідний бурякозбиральний комбайн КСБ–6 “Збруч”

Двофазний спосіб збирання коренеплодів включає дві окремо роздільні фази (стадії) технологічного процесу збирання цукрових буряків. Перша стадія (комплекс машин МТЗ–80/82+БМ–6А; МТЗ–80/82+МБП–6; МТЗ–80/82+МБК–2,7; МТЗ–80/82+МГР–6; МТЗ–80/82+МГШ–6) передбачає:

  • зрізування гички коренеплодів із завантаженням її в транспортний засіб або розкиданням на зібране поле;
  • доочищення і дообрізку залишків гички з головок коренеплодів.

Друга стадія (модифікації самохідних машин МКК–6, РКМ–6, КС–6Б, КБ–6 та причіпні коренезбиральні машини КНБ–6, МКП–6, тобто МТЗ–80/82 + КНБ–6; МТЗ–80/82 + МКП–6) вміщує у собі:

  • викопування коренеплодів, очищення вороху від землі й рослинних домішок;
  • завантаження коренеплодів в транспортний засіб.

Перша стадія, окрім збирання гички, може включати в собі ще і викопування коренеплодів, їх попереднє очищення від домішок із наступним формуванням валка викопаних коренеплодів. Тоді на другій стадії збирання виконують тільки підбирання утвореного валка коренеплодів, їх остаточне очищення від домішок із наступним завантаженням коренеплодів в транспортний засіб. Даний спосіб реалізується комплексами причіпних машин “Kleine”: KR–6–II+L6 (гичкозбиральна машина з копачем — валкоутворювачем КR-6-ІІ і підбирач валків L–6), або (K–6–II+R6) + L-6 (одночасно на тракторі начеплені гичкозбиральна машина K–6–II та копач-валкоутворювач R 6). Аналогічні комплекси виробляє АТ “Борекс” (рис. 13.28).

Рис. 13.28. Копач-навантажувач буряків “Борекс — КНБ–6”

Трифазний спосіб збирання коренеплодів включає в собі такі три стадії збирання. Перша стадія (комплекс машин МТЗ–80/82+БМ–6А без доочисника головок; МТЗ–80/82 + МБК–2,7; МТЗ–80/82 + МБП–6; МТЗ–80/82 + МГР–6; МТЗ–80/82 + МГШ–6) — зрізування гички коренеплодів із завантаженням її в транспортний засіб або розкиданням на зібране поле. Друга стадія (комплекс машин МТЗ–80/82+ОГД–6) — доочищення головок коренеплодів від залишків гички. Третя стадія (модифікації машин МКК–6, РКМ–6, КС–6Б, КБ–6 та причіпні коренезбиральні машини КНБ–6, МКП–6, тобто МТЗ–80/82+КНБ–6; МТЗ–80/82+МКП–6) — викопування коренеплодів, очищення вороху від землі і рослинних домішок, завантаження коренеплодів у транспортний засіб. Трифазний спосіб збирання коренеплодів також може бути реалізований поєднанням першої і другої стадії в одну та виконанням третьої стадії в два етапи: перший — викопування коренеплодів і формування валка, другий — підбирання валка з завантаженням коренеплодів в транспортний засіб — причіпним комплексом бурякозбиральних машин „Борекс”, а саме: КВЦБ–1,2+ПНБВ–1,6 (копач–валкоутворювач КВЦБ–1,2; підбирач-навантажувач ПНБВ–1,6).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Географія економічна»: