Сторінка
2

Основні принципи організації бухгалтерського обліку і бухгалтерських записів на ПМХ

5. Записи на рахунках господарських засобів та на рахунках джерел формування господарських засобів протилежні за змістом. Протилежність записів випливає із класифікації і обліку одних і тих же господарських засобів за двома признаками: за складом і розміщенням і за джерелами їх формування.

Із класифікації господарських засобів за складом і розміщенням та джерелами формування випливає також подвійний запис на бухгалтерських рахунках. Наприклад, якщо одержано від постачальника матеріали, то на рахунках треба записати суму одержаних матеріалів і суму заборгованості постачальнику за матеріали.

6. На рахунок господарських засобів збільшення (+) записується на дебеті рахунка, а зменшення (-) на кредиті рахунка.

На рахунках джерел формування господарських засобів записи мають протилежний характер: на дебеті відображається зменшення (-), а на кредиті збільшення (+).

Схематично записи на рахунках господарських засобів (активних) і на рахунках джерел формування господарських „засобів (пасивних) можна відобразити так:

Рахунки Рахунки

господарських засобів джерел формування

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

залишок (сальдо) (+)

     

залишок (сальдо) (+)

Збільшення (+)

Зменшення

(-)

 

Зменшення (-)

збільшення

(+)

Разом (оборот)

(+)

Разом (оборот)

(-)

 

Разом (оборот)

(-)

Разом

(оборот) (+)

Залишок (сальдо) (+)

     

залишок (сальдо) (+)

Для того, щоб визначити залишок (сальдо) на даному рахунку на кінець місяця, необхідно до початкового сальдо (+) додати оборот за місяць (+) і відняти оборот за місяць (-).

7. В бухгалтерському обліку застосовуються рахунки, які в залежності від обставин можуть мати признаки активного або пасивного рахунку, а сальдо — відповідно по дебету або кредиту. Такі рахунки називаються активно-пасивни-ми. Наприклад, рахунок "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами".

У синтетиному обліку ці рахунки звичайно мають т. зв. розгорнуте сальдо: і по дебету, і по кредиту рахунку. Розгорнуте сальдо визначається як підсумок сальдо по окремих аналітичних рахунках до даного синтетичного рахунку.

При необхідності до окремих синтетичних рахунків з метою узагальнення на цих рахунках відповідних даних відкривають синтетичні рахунки другого порядку — субрахунки. Наприклад, до рахунку 05 "Матеріали" відкривають субрахунки 05-1 "Сировина і матеріали", 05-2 "Куповані напівфабрикати і комплектуючі вироби", 05-3 "Інші матеріали".

8. При організації і веденні бухгалтерського обліку не можна обмежитись лише узагальненим (синтетичним) обліком. Для контролю за наявністю, рухом і збереженням товарно-матеріальних цінностей, за розрахунками з постачальниками, покупцями і т. п., а також для аналізу змін в складі господарських засобів і джерел їх формування на бухгалтерських рахунках необхідно одержати також деталізовані, подрібнені дані. Наприклад, необхідно знати, які конкретно матеріали має підприємство за кількістю і вартістю, кому і скільки воно в'инно грошей, хто і скільки винен підприємству і т. п.

В зв'язку з цим, поряд з обліком на синтетичних рахунках, застосовують рахунки, що деталізують, конкретизують облік окремих видів господарських засобів, джерел їх формування та господарських процесів. Деталізовані бухгалтерські рахунки називаються аналітичними, а облік, який ведуть на цих рахунках, називається аналітичним обліком. Наприклад, облік окремих видів готової продукції, облік затрат на виробництво за статтями видатків і т. д.

Записи на аналітичних рахунках за своїм змістом такі ж, як на синтетичних рахунках, але на рахунках матеріальних цінностей роблять їх як в грошовому, так і натуральному (кількісному) вимірі. Записи, на аналітичних рахунках здійснюються на підставі документів, що були підставою для записів на синтетичних рахунках, але з більшою деталізацією.

Особливість записів на аналітичних рахунках в тому, що загальні суми записів за місяць по дебету і кредиту всіх аналітичних рахунків до даного синтетичного рахунка повинні дорівнювати відповідним сумам записів на синтетичному рахунку.

Узагальнення даних аналітичного обліку за місяць здійснюють за допомогою оборотних відомостей по аналітичних рахунках до окремих синтетичних рахунків. Суми початкового сальдо, оборотів і кінцевого сальдо в оборотній відомості по аналітичних рахунках повинні дорівнювати відповідним сумам на синтетичному рахунку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: