Сторінка
2

Аїр звичайний (лепеха звичайна), Acorus calamus L,

Способи застосування. Солодка гола входить до складу грудного, шлункового, проносного, протигеморойного і сечо­гінного зборів (див. відповідні рецепти), з яких готують від­вари або настої (1—2 чайні ложки збору на 200 мл окропу) по 50 мл 3—4 рази на день. При виразці шлунка щоденно протягом місяця вживають сік по 40 мл або готують відвар із самого коріння (1—2 чайні ложки коріння на 200 мл окропу) по 50 мл 3—4 рази на день.

Трилисник водяний(вахта трилиста, трифоль) -

Menyanthes trifoliata l.

Опис рослини. Багаторічна трав'яниста рослина з довгим повзучим товстим кореневищем (мал. 70). Верхівка кореневища злегка піднімається і несе трохи трійчастих листів. Квітки правильні, блідо-рожеві чи білі, зібрані в густу кисть довжиною 3—7 див. Чашечка з 5 зрослими частками, віночок , з відгином. Плід - куляста багатосемянная коробочка.

Місця перебування. Поширення. Росте по трав'янистих і мохових болотах, по заболочених і багнистих берегах озер, рік і водойм, на заболочених лугах і в болотистих лісах. Зустрічається по всій лісовій зоні Європейської частини СРСР, Сибіру і Далекого Сходу. Зрідка зустрічається на Кавказу, у Криму і Середній Азії. Основні райони заготівель — Україна, Білорусія, Литовська РСР.

Використовувана частина. Час заготівлі. Сушіння. Заготовлюють цілком розвиті листи трилисника — Folium Menyanthidis, після цвітіння, зриваючи їх з коротким залишком черешка. Молоді і верхівкові листи не заготовлюють, тому що вони чорніють при сушінні. Зібрані листи обсушують на повітрі протягом декількох годин, потім сушать у сушарках при температурі 45—60°С, на горищах з гарною чи вентиляцією під навісами.

Зовнішні ознаки сировини. Листи зелені, тонкі, звичайно зім'яті, частково здрібнені, голі, із залишком черешка не довше 3 див, розділеного на 3 короткі відгалуження. Окремі частки листа еліптичні чи продовгуваті зі злегка нерівним краєм, довжиною 5—8 див, шириною 3—5. Запах слабкий, неспецифічний. Смак дуже гіркий.

Застосування і лікарські форми. Застосовується у виді настоїв як засіб, що збуджує апетит, що сприяє посиленню шлункової секреції і поліпшенню травлення; рекомендується як жовчогінний засіб при захворюваннях печінки і жовчних шляхів. Входить до складу жовчогінних зборів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Біологія, зоологія, ботаніка»: