Сторінка
1

Береза бородовчаста

Betula verrucosa Ehrn

Рослина. Дерево висотою 10-20 см з білою корою. У старих деревах основа стовбора чорного-сірого кольору. З глибокими тріщинами. Вітки повислі, молоді червоно-бурі, густо насадженні бородавочками.

Для лікування використовують листя, бруньки, кору, сік, а також березовий доготь. Запаси сировини великі.

Фармакологічні властивості.

Береза має бактерицидні, сечогінні, (найкраще бруньки), протизапальні, глистогінні, проти спазматичні та ранозагоювальні властивості. Препарати з берези регулюють функцію травного каналу (можуть посилювати запори), жіночих статевих органів, обмін речовин.

Показання до вживання:

захворювання сечовивідних шляхів, нирок, шкіри (важкозагоювані рани, вугрі, короста); захворювання печінки, нирковокам’яна хвороба, виразкова хвороба шлунка і дванацятипалої кишки, невроз шлунка, спазми кишок, дипресія.

Способи застосування.

Внутрішньо свіжий березовий сік по 2-3 склянки на день (на 4 чайні ложки листя 400-500мл. Окропу, настоюють 3,5 години, проціджують і відстоюють протягом 6 годин) – по 50-200мл. перед їдою 2-3 рази на день; відвар (чайна ложка бруньок на пів склянки окропу, кип’ятять 15 хв. проціджують і охолоджують) – по 1 столоівій ложці 3-4 рази на день.

Зовнішньо: свіжий березовий сік для вмивання при вугрях або плямах, ванни із свіжого листя. Зігрівальні компреси з потовченого сухого листя, обпареного окропом. Дьоготь березовий застосовується чистий у вигляді мазі.

КРОПИВА

Folium Urticae

В аптеках та на фармацевтичних заводах використовують кропиву для одержання лікувальних засобів. З листя кропиви виготовляють хлородоіл, одержують зелену фарбу для фармацевтики та парфумерії. Правда використовують в їжу для тварин. З молодого листя кропиви виготовляють салати, супи та ін.

Рослина. Трав’яниста рослина висотою 60-170см, густо покрита пекучими волосками. Стебла прямі, чотирьохгранні. Листя довге: 7-17 см довжини; 2-8 см ширини та багатозубчасті по краю. Суцвіття – в виді тонких колосків.

Розміщення.кропива зустрічається повсюду. Росте на берегах рік, в сирих лісах та в замусориних місцях.

Фармакологічні властивості.

Кропива дводольна має сильні кровоспинні властивості, підвищує згортання крові, збільшує вміст гемоглобіну в еритроцитах крім того, стимулює загоювання ран, скорочення м’язів матки, виявляє відхакувальну, сечогінну та протизапальну дії.

Показання до вживання:

Кровотечі (носова, легенева, маткова), недостанє скорочення матки після родів, анемія, нашкірні хвороби, порушення обміну речовин, захворювання травного каналу та печінки.

Способи застосування.

Внутрішньо: настій (1 столова ложка листя на склянку окропу) – по 1 столовій ложці 4-6 разів на день; відвар (15г стебла на 200 мл окропу) – по 1 столовій ложці 3 рази на день; свіжий сік – по 25-30 крапель – 1 чайній чайній ложці на 1 раз.

Зовнішньо: проти випадання волосся настоєм (100г на 500мл окропу, додають 50мл оцту, варять 30хв.) миють голову (без мила). Для компресів, примочок і промивань такий настій: столова ложка на склянку окропу.

ЛИПА СЕЦЕЛИСТА

Tilia cordata Mill

Липа – велике довговічне дерево висотою до 30 м. Молоді гілки з гладкою, старі – з сіро-чорною корою. Листки круглосерцевидні, з легка нерівнобокі, з зубчастим краєм, темно-зелені з високозагостреною верхівкою на нижній стороні листків. В кутках жилок розташовані пучками волоски. Квіти душисті з приквітниками, світло-жовтого кольору.

Фармакологічні властивості.

Липовий цвіт використовують як потогінний, жарознижуючий, сечогінний засіб. Він виявляє антисептичну дію на слизову оболонку дихальних шляхів, травного каналу, потових залоз.

Показник для вживання:

Захворювання дихальних шляхів (бронхіт, пневмонія), поржнини рота і горла, запалення нирок і сечового міхура, нирковокам’яна хвороба, спазми шлунка.

Способи застосування.

Внутрішньо: гарячий настій (1-2 столові ложки цвіту на скланку окропу) – по 1-3 склянки на день. Часто липовій цвіт використовують у суміші листям підбілу звичайного, ягодами малини, корінням верби білої у рівних кількостях і беруть одну столову ложку збору на 2 склянки окропу). Вживають по 1 склянці замість чаю перед сном.

Зовнішньо: настій для полоскання порожнини рота і горла – 3-4 рази на день.



Інші реферати на тему «Біологія, зоологія, ботаніка»: