Сторінка
6

Землетрус, вулкан, зсув, сель, повень, лавина, ураган, пожежа - природні небезпеки (небезпечність та правила поведінки людей)

3. Атмосферні стихійні лиха

Ураган. Ми живемо на днi великого повiтряного океану, який розташований навколо земної кулi. Глибина цього океану 1000 км, називаеться вiн атмосферою.

Вiтри — це так званi прилади-змішувачi, вони забезпечують обмiн мiж забрудненим повiтрям мiст та чистим, насиченим киснем полів і лісів, теплим екваторiальним та холодним повітрям полярних областей, розганяють хмари і приносять дощовi хмари на поля, на яких без них нiчого б не росло.

Таким чином, вітер — це один з найважливiших компонентiв життя. Але вiн може бути i руйнiвним, набагато небезпечнiшим від багатьох стихiй.

Англiйський адмiрал Ф.Бофорт ще 1806 р. запропонував 12-бальну шкалу для вимiрювання вiтрiв (див. табл.). Вiн розподiлив вiтри залежно від швидкостi перемiщення повiтряних мас. Вiтер силою в 9 балiв, коли швидкiсть становить вiд 20 до 24 м/с, руйнує старi будiвлi, зривас дахи будiвель. Цей вiтер називасться шторм.

Виноска-хмарка: !Шторми найнебезпечнiшi на морських узбережжях та в гирлах великих рiчок, шторм жене величезнi хвилi висотою понад 10 м. Цi хвилi заливають узбережжя і руйнують все, що не зруйнував вiтер.

Шкала вітрів (за Бофортом)

Бали

Вітер

Швидкість вітру, м/с

Ознаки дії вітру

0

Штиль

0 .0,5

Листя на деревах не ворухнеться. Дим iз димарiв пiдіймається вертикально.

1

Тихий

0,5 .1,7

Листя на деревах не ворухнеться. Дим iз димарiв пiдіймається вертикально.

2

Легкий

1,7 .3,3

Дим трохи вiдхиляється, вiтер майже не вiдчувається обличчям

3

Слабкий

3,3 .5,2

Вiтер гойдає тонкi гiлля дерев.

4

Помiрний

5,2 .7,4

Вiтер здiймає куряву, гойдаються гiлля середньої товщини.

5

Чималий

7,5 .9,8

Хитаються тонкi стовбури дерев, на водi з‘являються хвилi з гребенями.

6

Сильний

9,8 .12,4

Хитаються товстi стовбури дерев, гудять телеграфнi дроти.

7

Дуже сильний

12,4 .15,2

Хитаються великi дерева, важко йти проти вiтру.

8

Надзвичайно сильний

15,2 .18,2

Вiтер ламає товстi стовбури.

9

Шторм

18,2 .21,5

Вiтер зносить легкi будiвлi, палить паркани.

10

Сильний шторм

21,5 .25,1

Вiтер валить i вириває з корiнням дерева, руйнує мiцнi будiвлi.

11

Жорстокий шторм

25,1 .29,0

Вiтер чинить великi руйнування, валить телеграфнi стовпи, перекидає вагони.

Якщо швидкiсть вiтру досягає 32 м/с, то це — ураган. Ураганами називають також тропiчнi циклони, які виникають в Тихому океанi поблизу узбережжя Центральної Америки. На далекому Сходi i в районах Iндiйського океану урагани (циклони) мають назву тайфунiв. Суть усiх явищ одна. Ураган, тайфун, тропiчний циклон — це велетенськi вiхоли нашої планети. Американськi вченi пiдрахували, що енергiї урагану вистачило б, щоб на цiлих п’ять мiсяцiв забезпечити всю Захiдну Європу електроенергiєо. Щорiчно на земнiй кулi виникає та повнiстю розвивається не менше 70 тропiчних циклонiв зi штормовими та ураганними вiтрами.

Виноска-хмарка: ?Тропiчнi урагани найчастiше виникають влiтку над Атлантикою або Тихим океаном, коли нагрiта сонцем вода вiддає снос тепло повiтрю. Дiаметр такого урагану може досягати 900 км, а швидкість обертання повiтряних мас доходить до 500 км/год, в цьому i полягає його руйнiвна сила.

У центрi кожного тропiчного циклону утворюється область дуже низького тиску з високою температурою. Це i є око тайфуну. Його дiаметр 10-30 км. Швидкiсть вітру в тпропiчному циклонi до 400 км/год.

Коли ураган наближається до узбережжя, він жене ,поперед себе величезнi маси води. Штормовий вал, який супроводжується зазвичай зливами і смерчами, шалено налiтає на узбережжя і нищить усе живе.

Одне з найстрашнiших стихiйних лих, яке трапилось на нашiй планетi принiс тропiчний ураган, який розiгрався у листопадi 1970 р. в Бенгальськiй затоцi. Тайфун, який там виник, рушив на пiвпiч, в гирло Гангу. Води "великої священноi" ріки Iндiї, затопили 800000 кв. км узбережжя. Ураган мав швидкість вiтру 200-250 м/с, морськi хвилі досягали висоти 10 м. В цiй катастрофi загинуло близько 400 тис. осiб.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»: