Сторінка
4

Алюміній

На відміну від країн, що розвиваються, багата паливом Австралія велику частину бокситів, що добуваються, (в основному на півострові Йорк у найбільшому бокситовому родовищі світу) переробляє в глинозем, граючи вирішальну роль у його світовому експорті. Не приклад їй, країни басейну Карибського моря і східноафриканські вивозять переважно боксит. У цьому позначається як причини політичного характеру (світовим алюмінієвим монополіям переважніше виробництво глинозему за межами бокситодобуваючих, залежних від них країн), так і чисто економічні: боксити, на відміну від руд важких кольорових металів, транспортабельна (містять 35-65 % двоокису алюмінію), а глиноземне виробництво вимагає значних питомих витрат, яким не розташовує гнітюча частина бокситодобуваючих країн.

Прагнучи протистояти диктату світових алюмінієвих монополій бокситоекспортуючі країни в 1973 р. створили організацію "Міжнародна асоціація бокситодобуваючих країн" (МАБС). У неї ввійшли Австралія, Гвінея, Гайана, Ямайка, а також Югославія; пізніше до неї приєдналися Домініканська республіка, Гаїті, Гана, Сьєрра-Леоне, Суринам, а Греція й Індія стали країнами-спостерігачами. На рік створення на долю цих держав приходилося приблизно 85 % видобутку бокситів у несоціалістичних державах.

Для алюмінієвої промисловості характерний територіальний розрив як між видобутком бокситу й виробництвом глинозему, так і між останнім і виплавкою первинного алюмінію. Найбільші виробництва глинозему (до 1-1.3 млн. т рік) локалізовані як при алюмінієвих заводах (наприклад, при канадському заводі в Арвида у Квебеке, що займає по виробничій потужності-0.4 млн. т алюмінію в рік), так і в бокситоекспортуючих портах (наприклад, Паранам у Суринаме), а також на шляхах проходження бокситу від других до наприклад, у США на узбережжя Мексиканської затоки (Корпус-Крісті, Пойнт-Комфорт).

У нас у країні всі боксити, що добуваються, розділені на десять марок. Основне розходження між бокситами різних марок полягає в тому, що вони містять різну кількість основного компонента-глинозему, що витягається, і мають різну величину кремнієвого модуля, тобто різний зміст глинозему до змісту шкідливої у бокситах домішки кремнезему (Al O Si ). Кремнієвий модуль є дуже важливим показником якості бокситів, від нього в сильній мері залежать їхнє застосування й технологія переробки.

Основні показники якості бокситів усіх десяти марок приведені в таблиці. Там же зазначене й переважне застосування бокситів різних марок.

 

Марка

бокситу

Містячи

ним

Al O ,%

Вагове

співвідношення

Al O:SiO

Зразкове призначення

електрокорунд  

 

не

менш

|

БВ .

52

12.0

Виробництво электрокорунда

Б-0

Б-1

52

49

10.0

9.0

Виробництво глинозему, електроко-

рунда і глиноземистого цементу

Б-2

Б-3

46

46

7.0

5.0

Виробництво глинозему, плавлених вогнетривів і глиноземистих цементів

вогнетривів

Б-4

Б-5

42

40

3.5

2.6

Виробництво глинозему й вогнетривів

Б-6  

37

2.1  

Виробництво вогнетривів, мартенівське виробництво

Б-7

Б-8

30

28

5.6

4.0

Виробництво глинозему і глиноземи-

стого цементу

Виробництво глинозему

Як видно з таблиці, боксити тих самих марок використовують для різних призначень, так, наприклад, боксит марки Б-1 може використаний для виробництва глинозему, плавлених вогнетривів і глиноземистих цементів. Однак у залежності від призначення до бокситу однієї і тієї ж марки при однакових основних показниках якості (зміст Al O і кремнієвому модулі) пред'являють різні вимоги по змісту домішок сірки, окису кальцію й фосфору.

Зміст вологи в бокситах будь-яких марок установлено в залежності від їхнього родовища: найменша вологість (не більш 7 %) установлена для бокситів південно-уральських родовищ, а для північно-уральських, каменск-уральских і тихвинскіх також не більш 12, 16 і 22%. Показник вологості не є бракувальною ознакою і служить тільки для розрахунків із споживачем.

Боксит поставляють у шматках розміром не більш 500 мм. Перевозять його навалом на чи платформах у гондолах.

Нефелин Na(AlSi )-мінерал ясно-сірий чи зеленуватий кольори. Твердість 5.5-6. Містить 30-40% Al O . Використовують нефелин як

металургійну руду для послідовного витягу глинозему і

алюмінію, а також у хімічній, скляній і шкіряній промисловості.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Хімія»: