Сторінка
3

Духовні основи здоров'я

Помилки, невдачі, поразки пов'язані переважно з вашими недоліками. Тому в усьому, що вас спіткало, звинувачуйте насамперед себе, не шукайте виправдання в чужих неправильних учинках.

Життя не буває без невдач, похибок і помилок. Ретельно аналізуйте їх та здобувайте з них уроки.

Розв'язуючи в позитивному плані життєві проблеми, не бійтесь припускатися помилки, бо цей страх сприяє розвитку пристосовництва, пасивності, песимізму, прагнення відійти від боротьби під час досягнення мети.

Ретельний самоаналіз дозволить вам передбачати ваші помилки, не повторювати їх і обов'язково розібратись у причинах, які призвели до них.

Найдорогоціннішої та найрідкіснішої властивості людини – мудрості – ви зможете швидше набути з допомогою самоаналізу.

Самоаналіз і самокритика особистості – основа її самооцінки.

2.4.САМООЦІНКА

Самооцінка – це важливий елемент самопізнання, вміння оцінити самого себе, своє місце в житті та серед інших людей, свої здібності, можливості, нахили, поведінку.

Від самооцінки залежить розвиток тих чи інших рис особистості (критичність, вимогливість до себе, ставлення до успіхів і невдач, оцінка своїх реальних можливостей та ін.).

Якщо рівень життєвих домагань людини відповідає її реальним можливостям, то особистість здатна до адекватної самооцінки. І навпаки, розбіжність між домаганнями людини та її реальними можливостями свідчить про неадекватну самооцінку особистості. У цьому разі людину переслідують невдачі, виникають емоційні зриви і т. ін.

Самооцінку можна проводити, постійно аналізуючи насліди своєї діяльності (наприклад, добре впорався з роллю організатора дорученої справи, успішно зіграв роль на сцені і т. ін., у вас є підстави для високої самооцінки тих чи інших можливостей), критично проектуючи на себе ситуації та якості, що в них виявляються, вчинки шанованих вами людей, героїв фільмів, книжок тощо. При цьому потрібно враховувати свій вік, життєвий досвід, тобто об'єктивні обставини.

Ви повинні усвідомлювати, що об'єктивно оцінити себе дуже складно. Цьому необхідно довго вчитись, не забуваючи таке правило: не допускай шаблонів у оцінці себе й інших. Наприклад, ви вже змінились на краще, стали ретельніше готуватися до уроку та відповідати на ньому, а думка вчителя залишилася попередньою, він явно занижує оцінку, орієнтуючись на уявлення про ваші можливості та здібності, що склалися раніше. Постарайтесь тактовно дати зрозуміти вчителю, що ви переглянули своє ставлення до його предмета й знаєте новий матеріал добре.

Намагайтеся оцінювати інших і себе не за минулими діями, а за конкретними справами у теперішньому часі, оскільки оцінки, що устоялись і не відповідають дійсності, можуть зашкодити розвитку особистості.

Успіх у досягненні завдань залежить від уміння об'єктивно оцінити себе, проаналізувати результат своєї діяльності, порівняти завдання зі своїми можливостями.

На підставі об'єктивної узагальненої самооцінки особистості будується її самоповага. Ця риса закладається змолоду й багато в чому залежить від того, як оцінюють старшокласників люди з їхнього оточення. Самоповага необхідна для повноцінного розвитку особистості. Якщо у людини самоповага розвинена слабо, навряд чи вона зможе багато чого досягти в житті.

Отже, здатність до самоаналізу з конструктивними висновками для себе, самоповага – важливі риси, які допоможуть вам визначитись у житті і досягти мети. Разом із цим здатність до самопізнання – це й показник зрілості самосвідомості особистості, критерії результативності роботи над собою.

2.5. РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО САМОПІЗНАННЯ

Успішне самопізнання може бути ефективним за дотримання таких рекомендацій:

1. Пам'ятайте, що позитивні якості особистості виявляються за будь-яких життєвих умов (сприятливих і несприятливих).

2. Негативними якостями особистості є лише ті, котрі, виявляючись у поведінці, постійно викликають критику оточення, його нетерпимість, обурення.

3. Обліковуйте добрі справи, помилки і навмисні негативні діяння. Добрі справи – ваші позитивні якості, помилки – відсутність досвіду життя; аморальні, негативні вчинки – результат ваших негативних якостей. «Хочеш бути добрим – не переставай творити добро», – наголошує мудра заповідь.

4. Оцінюючи своє «Я», порівняйте себе з іншими. Проте не з тими, хто гірше, а з тими, хто краще вас. Хочете стати краще – порівнюйте себе з ідеалом.

5. Випробовуйте себе в труднощах, переборюйте їх. Саме в боротьбі з життєвими негараздами виявляються наші недоліки та

розкриваються позитивні якості. Смілива людина прагне до переборювання труднощів. У подоланні їх відточуються її сила та здібності. Хто вміє переборювати труднощі, долає і свої недоліки.

Пам'ятайте: пізнаючи себе, людина вже змінює себе, самопізнання допоможе вам визначити мету життя, обрати оптимальний шлях для її досягнення. Нарешті, успішне самопізнання – це показник зрілості особистості, її рівня духовного здоров'я та критерії результативності роботи над собою.

Література:

1. Азаров Ю.П. Радость учить и учиться. - М.: Политиздат, 1989. - 335 с. Амосов М.М. Роздуми про здоров'я. - Київ: Здоров'я, 1990. -166с. Кочетов А.И. Как заниматься самовоспитанием. - 20-е изд., испр. -Минск: Высш. шк., 1986. - 256с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»: