Сторінка
1

Валеологія. Наркоманія і здоров'я

ПЛАН

1. Наркотики, їхні властивості та вплив на організм.

2. Механізм дії наркотиків на організм людини.

3. Соціальна деградація особистості наркомана.

Ви багато чули і знаєте від учителів, батьків, із засобів масової інформації про наркотики і наркоманів, а також про деякі наслідки наркоманії в соціальному плані. Наркотик руйнує здоров'я, розслабляє волю, позбавляє людину професії, спотворює нащадків, призводить до деградації особистості. Наркоманія розвивається переважно через нерозуміння людиною небезпеки вживання наркотиків. Молодь прилучається до вживання наркотичних речовин, експериментуючи, спонукувана цікавістю.

Наркотична залежність іноді виникає внаслідок прийому знеболюючих і снодійних препаратів, які є наркотичними речовинами.

Як звичайно, до зловживання наркотиками схильні емоційно нестійкі люди, які не володіють собою, тобто нездатні до спрямованих вольових зусиль, до оцінки наслідків своїх вчинків.

Поширенню наркоманії сприяє неправильне виховання дітей, поганий приклад, відсутність у людини інтелектуальних настанов, емоційна вбогість, низька мораль, обмеженість інтересів і, звичайно, відсутність контролю в суспільстві за виробництвом та споживанням наркотичних речовин.

Ознайомившись детальніше з властивостями наркотиків, механізмом їхнього згубного впливу на організм людини, ви зможете усвідомлено ставитись до проблеми наркоманії.

1. НАРКОТИКИ, ЇХНІ ВЛАСТИВОСТІ ТА ВПЛИВ НА ОРГАНІЗМ

Наркоманія (від грец. narke – заціпеніння і грец. mania – безумство, пристрасть, потяг) – це захворювання, що виникає внаслідок вживання наркотиків і призводить до глибокого виснаження фізичних і психічних функцій людини.

Наркоманія проявляється в непереборному, хворобливому потязі, пристрасті до регулярного вживання наркотичних речовин, прийом яких супроводжується пригніченням діяльності головного мозку, сп'янінням на початкових стадіях, короткотривалою ейфорією (збуджений, підвищено радісний настрій, відчуття задоволення, сили, зверхності).

За відсутності наркотиків у наркоманів виникають тяжкі для них психічні й фізичні порушення (апатія, сонливість, пригніченість, ослаблення серцевої діяльності й дихання, що переходять у тривогу, страх, неспокій, психічний потяг до наркотику, психози та ін.). Короткочасне відновлення нормального самопочуття хворого в фізичному і психічному плані можливе тільки за умови прийому чергової дози наркотику. З розвитком наркоманії посилюється фізичне виснаження, а стимулюючий ефект наркотику у зв'язку з цим слабшає. Для тонізування наркоману доводиться частіше вживати наркотики, збільшувати їхню дозу. Таким чином, виникає психічна і фізична залежність хворого від наркотичних речовин, вживання яких призводить до інтоксикації організму, ослаблення його захисних і пристосувальних реакцій, до психологічної деградації наркомана як особистості.

До числа наркотиків належать різноманітні лікарські препарати (заспокійливі, снодійні, збуджувальні), а також речовини рослинного походження – гашиш, марихуана, опіум, анаша та інші. Дурманну дію, крім наркотиків, можуть виявляти деякі хімічні речовини (розчинники, ефір, бензин та ін.).

Усі наркотичні речовини залежно від характеру їхньої дії на організм поділяють на збуджувальні, заспокійливі, знеболювальні та галюциногени.

Збуджувальні наркотичні речовини. До цієї групи речовин зараховують насамперед кокаїн (алкалоїд листків кокаїнового куща). Його вживають у порошках і розчинах у медицині для поверхневого знеболювання. Кокаїн високотоксичний. При безконтрольному повторному вживанні може розвинутись пристрасть до нього – кокаїнізм.

Марихуана («травичка») також належить до збуджувальних наркотичних речовин рослинного походження. У того, хто викурив порцію «травички» (одна порція марихуани еквівалентна дозі нікотину, що міститься в пачці цигарок), з'являється сонливість, безладдя думок, потяг до солодкого, незначні галюцинації. Негативний вплив марихуани на фізичний стан людини проявляється у підвищенні частоти серцевих скорочень, появі сухості в роті й горлі, запаленні очей. Вплив її на психічний стан людини виявляється в зміні мотивації та пізнавальних здібностей (що утруднює сприйняття нової інформації), погіршенні чи повній втраті короткочасної пам'яті, порушенні координації рухів і так далі. Вживання марихуани спричинює бронхіт, емфізему і рак легенів, хвороби статевих органів, провокує вроджену потворність.

Дія перелічених збуджувальних наркотичних речовин ґрунтується на короткочасному «підхльостуванні» центральної нервової системи, яке призводить до збудження наркомана і разом з тим до часто необоротних порушень у фізичному і психічному плані.

Типовими проявами вживання збуджувального наркотику є агресивність у поведінці, швидка і невиразна мова, відсутність апетиту, необґрунтоване хихотіння, плутані думки, галюцинації, нерозважна, ексцентрична поведінка, тремтячі руки, пришвидшене дихання.

Вживання вищезазначених наркотиків спричинює ряд захворювань (психоз, депресію, безсоння, ураження життєво важливих органів), призводить до смерті.

Заспокійливі наркотичні речовини – це снодійні препарати, м'язові релаксанти, транквілізатори, що випускаються в таблетках, порошках, ампулах. Ці препарати впливають на психічний стан людини заспокійливо, розслаблююче, проте вони ж можуть спричиняти блювання, посиніння шкірних покривів, паралізувати частину головного мозку, котра контролює дихання організму. Вживання заспокійливих препаратів у поєднанні з алкоголем прискорює їхній гнітючий вплив на функціонування головного мозку, серцевої та дихальної систем організму. У людини, котра вживає наркотики цієї групи, виникають сонливість, тупість, стає нерозбірливою мова, зовні вона нагадує п'яного. Прийом заспокійливих наркотиків, особливо в поєднанні з алкоголем, призводить до захворювання головного мозку, а також стану коми, який може тривати довго і закінчитися смертю.

Знеболювальні наркотичні речовини. Типовими наркотиками знеболювальної дії є опіум, а також знеболювальні засоби, одержані на його основі (героїн, морфій, кодеїн). Можуть бути у порошках, таблетках, ампулах. Ці препарати діють на психічний стан людини. Під час вживання їх виникає почуття задоволення, зникають больові відчуття. Водночас підвищується артеріальний тиск, з'являється шкірна сверблячка, уражаються мозок і печінка. У тих, хто вживає опіум, спочатку відчувається приплив сил і з'являється почуття зверхності, а потім настає апатія, сонливість, душевне сум'яття, розумова деградація, зовні людина схожа на п'яного. У тих, хто вводить знеболювальні наркотичні речовини внутрішньовенно, виникають найтяжчі захворювання легенів, головного мозку, печінки.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»: