Сторінка
8

Фінансовий контроль та його роль у забезпеченні фінансової дисципліни

· Організація контролю виконання федерального бюджету і позабюджетних фондів;

· Підготовка положень по усуненню виявлених порушень і упорядкуванню бюджетного процесу;

· Оцінка ефективності і доцільності витрати державних засобів, у тому числі наданих на поворотній основі, і використання федеральної власності;

· Визначення ступеня обґрунтованості статей проектів федерального бюджету і позабюджетних фондів;

· Фінансова експертиза, тобто оцінка фінансових наслідків прийняття федеральних законів для бюджету; контроль надходження і руху бюджетних засобів на рахунках банків;

· Регулярне надання Раді Федерації і Державній Думі інформації про хід виконання федерального бюджету; контроль надходження коштів від приватизації державної власності, продажі і керування нею.

Рахункова палата зобов'язана також контролювати стан державного внутрішнього і зовнішнього боргу РФ, а також діяльність Центрального банку Росії по обслуговуванню державного боргу, ефективність використання іноземних кредитів і позик, одержуваних Урядом РФ, а також надання Росією фінансових і матеріальних ресурсів у формі позик і на безоплатній основі іноземним державам і міжнародним організаціям.

Основні методи контролю, проведеного Рахунковою палатою, - тематичні перевірки і ревізії. Для вживання заходів по усуненню виявлених порушень, відшкодуванню заподіяного державі збитку і залученню до відповідальності, у тому числі до карного, посадових осіб, винних у порушенні законодавства і безгосподарності, Рахункова палата направляє представлення керівнику підприємства, що перевіряється, чи установи організації, що повинна бути розглянута в зазначений у ньому термін. При виявленні фактів грубих порушень законності і фінансової дисципліни, що наносять державі прямий чи збиток при недотриманні порядку і термінів розгляду представлень Рахункової палати вона має право давати розпорядження, обов'язкові для виконання. У випадку якщо розпорядження не виповнюються, Колегія Рахункової палати за узгодженням з Державною Думою може прийняти рішення про призупинення фінансових, платіжних і розрахункових операцій по рахунках юридичної особи. Розпорядження може бути оскаржене в судовому порядку.

За законом діяльність Рахункової палати є гласної: результати повинні висвітлюватися в засобах масової інформації.

Контроль фінансів з боку Президента РФ здійснюється відповідно до Конституції РФ шляхом видання указів по фінансових питаннях, підписання федеральних законів; призначення і звільнення з посади міністра фінансів РФ, представлення Державній Думі кандидатури для призначення на посаду голови Центрального банку.

Визначені функції фінансового контролю виконує Головне контрольне управління Президента РФ, створене Указом Президента від 24 травня 1994 року. Як структурний підрозділ Адміністрації Президента воно підкоряється безпосередньо Президенту РФ, але взаємодіє з всіма органами виконавчої влади. Серед його функцій: контроль за діяльністю органів контролю і нагляду при федеральних органах виконавчої влади, підрозділів Адміністрації Президента, органів виконавчої влади суб'єктів Федерації; розгляд скарг і звертань громадян і юридичних осіб.

Головне контрольне керування наділене правом жадати від керівників державних органів, організацій і підприємств (незалежно від форми власності) надання документів, матеріалів і будь-якої інформації, необхідної для проведення перевірок; залучати до перевірок фахівців і представників правоохоронних органів і вносити на розгляд Президента РФ пропозиції за результатами перевірок. Воно вправі направляти розпорядження про усунення фінансових порушень, що повинні бути розглянуті протягом 10 днів. Але воно не має права самостійно застосовувати які-небудь санкції.

Органи виконавчої влади всіх рівнів здійснюють фінансовий контроль безпосередньо в межах своїх повноважень, а також направляють і контролюють діяльність підвідомчих їм управлінських структур, у тому числі фінансових.

Уряд РФ відповідно до Конституції РФ і Законом «Про Раду Міністрів РФ» наділено широкими повноваженнями. Він контролює процес розробки і виконання федерального бюджету, здійснення єдиної політики в області фінансів, грошей і кредиту. Уряд РФ контролює і регулює фінансову діяльність підвідомчих йому органів фінансового контролю. Урядом РФ затверджені положення «Про Міністерство Фінансів» (на підставі Постанови від 6 березня 1998 року), «Про Казначейство» (на підставі Постанови від 27 серпня 1993 року). При Уряді РФ діє Контрольно-спостережлива рада, що виконує ряд контрольних функцій в області фінансів.

Найважливіше місце в системі фінансового контролю з боку Уряду РФ займає Міністерство фінансів РФ (Мінфін), що не тільки розробляє фінансову політику країни, але і безпосередньо контролює її здійснення. Усі структурні підрозділи Мінфіну в тій чи іншій формі контролюють фінансові відносини. Насамперед, Мінфін здійснює фінансовий контроль у процесі розробки федерального бюджету; контролює надходження і витрата бюджетних засобів і засобів федеральних позабюджетних фондів; бере участь у проведенні валютного контролю; контролює напрямок і використання державних інвестицій, виділюваних на підставі рішення Уряду РФ.

За результатами контролю Мінфін вправі вимагати усунення виявлених порушень; обмежувати і припиняти фінансування з федерального бюджету підприємств і організації при наявності в них фактів незаконної витрати засобів, а також непредставлення ними відповідної звітності; стягувати державні засоби, використовувані не по призначенню, з накладенням передбачених штрафів.

Велику роль у проведенні фінансового контролю грає здійснюване Мінфіном методичне керівництво організацією бухгалтерського обліку в країні, а також проведення атестацій по аудиті і ліцензуванню аудиторської діяльності (сюди не входить аудит банків).

Слід зазначити, що контрольні повноваження Мінфіну РФ поширюються на фінансові засоби тільки федерального рівня. Бюджетне законодавство РФ передбачає фінансову самостійність суб'єктів Федерації й органів місцевого самоврядування. Вони самі несуть відповідальність за формування і використання своїх бюджетів і позабюджетних фондів.

Оперативний контроль

Оперативний контроль використання державних засобів здійснює діючий у рамках Мінфіну Департамент фінансового контролю й аудита, а також органи Федерального казначейства.

Департамент державного фінансового контролю й аудита Мінфіну РФ, створений Постановою Уряду РФ від 6 березня 1998 року є приймачем Контрольно-ревізійного керування Мінфіну РФ. Департамент і його територіальні підрозділи зобов'язані проводити комплексні ревізії і тематичні перевірки з метою контролю надходжень і цільового використання засобів федерального бюджету і позабюджетних фондів; документальні перевірки фінансово-господарської діяльності по завданнях правоохоронних органів, а також органів державної влади суб'єктів РФ і місцевого самоврядування.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Фінанси»: