Сторінка
7

Фінанси акціонерних товариств

свою заборгованість по випущених раніше облігаціях;

виплату дивідендів по привілейованих акціях, бо вона здійснюється до виплати по звичайних акціях, тобто запобігати "послабленню" капіталу. Це обмеження спрямоване на захист інтересів кредиторів корпорацій.

достатність грошових фондів корпорації для виплати з них дивідендів;

загрозу "податкових покарань" за неправильно обчислені доходи.

Дивіденди по акціям виплачуються за підсумками року у порядку, який передбачений статутом акціонерного товариства, за рахунок прибутку, який залишається в його розпорядженні після сплати податків, інших платежів в бюджет, які передбачені чинним законодавством України та процентів за банківський кредит.

Положення про виплату дивідендів по акціях забороняє оголошувати та виплачувати дивіденди, коли AT неплатоспроможне або може стати таким після їх сплати. Однак, коли загальні збори акціонерів виплату оголошувати то товариство не вправі від неї ухилятися.

Дивіденди виплачуються в грошовій формі, акціями, облігаціями, товарами. Рішення про це приймає Рада директорів або загальні збори акціонерів.

Наприклад, за 2001р. Рада директорів складала 0,1 млн. грн.

Згідно загальноприйнятої світової практики дивіденди по акціях сплачуються протягом 30 днів. В Україні середній термінвиплати дивідендів складає 4-6 місяців.

Отже, на формування абсолютної суми прибутку підприємства впливають результати, тобто ефективністьйого фінансово-господарської діяльності, сфера діяльності, галузь народного господарства, установленні законодавством умови обліку фінансових результатів.

2. Аналіз фінансової діяльності акціонерного товариства

2.1. Аналіз фінансової стійкості акціонерного товариства

Функціонуючи в ринковій економіці як суб'єкт підприємницької діяльності, кожне підприємство має забезпечувати такий стан своїх фінансових ресурсів, за якого воно стабільно зберігало б здатність безперебійно виконувати свої фінансові зобов'язання перед своїми діловими партнерами, державою, власниками, найманими працівниками.

Фінансовий стан підприємства - це складна, інтегрована за багатьма показниками характеристика якості його діяльності. У найконцентрованішому вигляді фінансовий стан підприємства можна визначити як міру забезпеченості підприємства необхідними фінансовими ресурсами і ступінь раціональності їх розміщення для здійснення ефективної господарської діяльності та своєчасного проведення грошових розрахунків за своїми зобов'язаннями.

Коло найважливіших показників діяльності підприємств і показників, які характеризують стан, рух і розміщення їх фінансових ресурсів, тобто фінансову стійкість, включає:

прибутковість (рентабельність) діяльності підприємства;

раціональність розміщення (використання) власних і залучених фінансових ресурсів (основних і оборотних коштів);

ступінь фінансової незалежності підприємства (фінансової автономії);

ліквідність і платоспроможність;

запас фінансової стійкості підприємства.

Фінансова стійкість підприємства формується насамперед під впливом рентабельності його діяльності. Розраховують такі коефіцієнти рентабельності [12]

Рентабельність основної діяльності = П / Вт, (2.1)

де П - прибуток від реалізації продукції;

Вт - витрати на виробництво продукції.

Рентабельність продажу = П / В, (2.2)

де В - виручка від реалізації.

Рентабельність основного капіталу = ЧП / Б, (2.3)

де ЧП - чистий прибуток;

Б - підсумок балансу.

Рентабельність власного капіталу = ЧП / Вк, (2.4)

де Вк - середня величина власного капіталу.

В узагальненому вигляді показники рентабельності АТЗТ "Стальсервіс" подано в таблиці 2.1.

Таблиця 2.1.

Розрахунок показників рентабельності діяльності

АТЗТ "Стальсервіс", за 2001р. в %.

Показник

На поч.р.

На кін. р.

Рентабельність основної діяльності  

20,4  

17,6  

Рентабельність продажу  

14,1  

12,5  

Рентабельність основного капіталу  

0,0011  

0,0013  

Рентабельність власного капіталу  

0,0013  

0,0014  

Як видно з даних таблиці 2.1, рентабельність основної діяльності та продажу на кінець 2000року знизилась, оскільки темпиросту прибутку були меншими.

Прибуток і рентабельність - основні критерії оцінки будь-якої сторони діяльності суб'єктів підприємництва. Однак самі по собі вони не можуть забезпечити фінансової стійкості підприємства.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19 


Інші реферати на тему «Фінанси»: