Сторінка
5

Обгрунтування і доцільність запровадження казначейської системи виконання бюджетів в Україні

Закон «Про бюджетну систему та бюджетний процес» за­проваджує основні юридичні чинники щодо регулювання бюджетного процесу, включаючи казначейське виконання державного бюджету.

Водночас, для удосконалення системи казначейства треба здійснити низку організаційних заходів. Тому спільний про­ект казначейської системи, уряду України та Світового банку надасть допомогу у підтримці реформ. Для вдосконалення бюджетної аналітичної структури та звітності прийнято си­стему бюджетної класифікації, що відповідає міжнародним стандартам. Розроблено казначейський план рахунків, який узгоджено з новою класифікацією. Спільний проект передба­чає впровадження казначейської системи бухгалтерських книг, що включає новий план рахунків для відображення бухгалтерських операцій з бюджету.

Система бухгалтерських книг розглядається як підґрунтя для створення інформаційної бази, необхідної казначейству для управління та контролю за виконанням бюджету, а також для формування відповідної інформації про стан виконання бюджету Міністерством фінансів України. В процесі виконан­ня бюджету система бухгалтерських книг забезпечуватиме виконання таких завдань:

— отримання і зберігання інформації про бюджетні призна­чення та про поточні асигнування розпорядників бюджетних коштів, про зобов'язання та платежі, про ліквідність та забор­гованість, що буде підґрунтям попереднього та поточного кон­тролю за усіма цими операціями;

— формування даних бухгалтерського обліку й отримання необхідної інформації щодо управління готівкою та боргом;

— інформаційне забезпечення звітності про виконання бюджету, а також створення бази для аудиту та контролю над змістом фінансових операцій.

Якщо систему бухгалтерських книг буде впроваджено у повному обсязі, вона доповнить децентралізовану інформацію бухгалтерського обліку в бюджетних установах, наприклад, за платежами, нарахуваннями та виплатами заробітної плати.

Запровадження централізованих послуг бухгалтерського обліку для бюджетних установ значно скоротило б чисель­ність персоналу, задіяного в .проведенні бюджетного обліку для цих установ.

Безпосередні переваги казначейства при повному виконан­ні функціональних обов'язків будуть зумовлені кращим ви­користанням коштів та скороченням готівки. Виникають об­меження в припущенні порушень у використанні коштів дер­жавного бюджету, з'являється можливість отримання вчасної та достовірної інформації касового виконання бюджету, що зумовить підвищення якості управлінських рішень. Отже, вигоди від функціонування казначейства полягають у вдоско­наленні управління бюджетним процесом і підвищенні міри відповідальності органів, які беруть участь у виконанні бюд­жету, що в цілому позитивно впливатиме на бюджет держави.

Тому до найважливіших завдань, що постають перед каз­начейством, можна віднести:

1) організацію ефективної системи управління готівкою, що заснована на централізації ресурсів розпорядників бюд­жетних коштів на єдиному казначейському рахунку. За цим напрямком рахунків уже здійснюється поступове переведення банківських бюджетних установ до органів казначейства на реєстраційні рахунки. А процедура з управління готівкою впроваджується в територіальних органах казначейства;

2) чітку та своєчасну інформацію щодо фінансового подат­ково-бюджетного становища, яке ґрунтується на централізо­ваній і досконалій системі бухгалтерських звітів про виконан­ня державного бюджету;

3) ефективний фінансовий контроль за виконанням зобо­в'язань платниками та розпорядниками коштів у процесі ви­трачання і формування бюджетних ресурсів.

3. Головні ознаки казначейської системи

виконання бюджету

Казначейська система виконання бюджету базується на принципі єдиного казначейського рахунку. Єдиний казначейський рахунок – це система бюджетних рахунків органів Державного казначейства, відкритих в установах банків за відповідним балансовим рахунком, на які зараховуються податки, збори, інші обов’язкові платежі державного бюджету та надходження з інших джерел встановлених законодавством України, і з яких органами Державного казначейства здійснюються платежі безпосередньо на користь суб’єктів господарської діяльності, які виконали роботи та \ або надали послуги розпорядникам бюджетних коштів.

Зазначені рахунки діють в єдиному режимі, створюючи, таким чином, загальнодержавну інформаційно-обчислювальну систему єдиного казначейського рахунку, який виконує облік всіх здійснюваних на ньому операцій дає можливість Головному управлінню Держказначейству мати в реальному режимі часу інформацію про:

- баланс єдиного казначейського рахунку, утриманим як результат здійснення операцій на всіх бюджетних рахунках єдиного казначейського рахунку;

- рух коштів по доходах державного бюджету відповідно до бюджетної класифікації;

- рух коштів по видатках державного бюджету відповідно до бюджетної класифікації;

- рух коштів по місцевих бюджетах з моменту їх обслуговування в системі держказначейства;

- результати виконання бюджетів.

Фінансування єдиного казначейського рахунку забезпечить:

- повну незалежність держави від банківської системи в справі контролю та обліку доходів і платежів;

- досконалу базу даних по бюджетних показниках;

- щоденне перерахування за призначенням коштів, що надходять до державного бюджету та місцевих бюджетів (за їх згодою);

- розподіл загальнодержавних податків, зборів та обов’язкових платежів між державним бюджетом і бюджетами Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя за нормативами, затвердженими Верховною Радою України;

- перерахування місцевим бюджетам належних їм коштів відповідно до нормативів та результатів взаєморозрахунків;

- дотримання принципу цільового використання бюджетних коштів завдяки здійсненню попереднього контролю;

- надання інформації органам законодавчої та виконавчої влади по здійснених на єдиному казначейському рахунку операціях;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Фінанси»: