Сторінка
2

Ефективність відтворення і використання основних фондів підприємства (на прикладі ТОВ “Сигма”)

Важливо, щоб цей момент був відоб­ражений в обліковій політиці підприємства.

Для розкриття сутності основних засобів доцільно використовувати наступну класифікацію основних фон­дів підприємства [8].

За характером використання виділяють:

- основні виробничі фонди основного виду діяльності підприємства;

- основні виробничі фонди інших галузей, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією товарів (виробництвом продукції або надан­ням послуг), але виконують окремі підсобно-допоміжні та обслугову­ючі функції (в торговельних підприємствах до них відносять основні фонди таких сфер матеріального виробництва, як транспорт, будів­ництво, виробництво, побутове обслуговування, інформаційно-обчислювальне обслуговування та інше);

- невиробничі основні фонди, використання яких пов'язане з діяльністю, що відноситься до галузей невиробничої сфери (житлово-комунальне господарство, пасажирський транспорт, освіта, культура, охорона здоров'я, відпочинок та туризм, соціальне забезпечення та інше).

На відміну від основних виробничих фондів, які обслуговують господарську діяльність підприємства та створюють умови для її успішного здійснення, наявність у торговельного підприємства не­виробничих основних фондів призначена забезпечити вирішення соціальних завдань.За цільовим призначенням в складі основних виробничих фондів виділяють наступні групи основних фондів:

1. Будинки - архітектурно-будівельні об'єкти, що забезпечують умови праці працівників.

2. Споруди - інженерно-будівельні об'єкти, необхідні для здійс­нення виробничих та торгово-технологічних процесів.

3. Передавальні засоби, за допомогою яких здійснюється передача енергії, тепла, а також рідких та газоподібних речовин.

4. Машини та устаткування, до яких належать силові машини, робочі механізми та устаткування, торговельні автомати, механічне устаткування, підйомно-транспортне устаткування; контрольно-касові апарати, вимірювальні прилади апарати та устаткування для виго­товлення та продажу безалкогольних напоїв, фасувально-пакувальне устаткування, інше торгово-технологічне устаткування, теплове устаткування.

5. Інструмент механізований, немеханізовані засоби праці та за­кріплені до машин інструменти.

6. Виробничий інвентар та приладдя, предмети виробничого при­значення; устаткування з охорони праці; ємкості для зберігання рід­ких та сипучих товарів і таке інше.

7. Транспортні засоби пересування, призначені для переміщення людей та вантажу.

8. Господарський інвентар - предмети конторського та господарсь­кого призначення.

9. Багаторічні насадження.

Залежно від участі у виробничому процесі в складі виробничих фондів розрізняють:

- активну частину - машини, обладнання, інструменти та інші елементи основних фондів, які використовуються для безпосереднього впливу на предмети праці;

- пасивну частину - будівлі, споруди та інші елементи основних фондів, які безпосередньо не впливають на предмети праці, але ство­рюють матеріально-речові умови для господарської діяльності підпри­ємства.

В галузях виробничої сфери вирішальну роль має стан та техніч­ний рівень активної частини основних фондів. Він визначає можливо­сті підприємства щодо збільшення виробничих потужностей та вироб­ничої програми, рівень продуктивності праці основного виробничого персоналу. Це вимагає першорядної уваги до збільшення питомої ва­ги активної частини основних фондів в їх загальному обсязі.

Залежно від прав власності основні фонди, що знаходяться у роз­порядженні підприємства, прийнято поділяти на:

- власні основні фонди;

- орендовані основні фонди, передані у використання підприємст­ву на основі договору оренди приміщень, споруд або лізингу машин, обладнання на визначений часовий термін за визначену плату з пра­вом (фінансова оренда) або без права (оперативна оренда) подальшого викупу.

Залежно від джерел фінансування в складі власних основних фондів виділяють:

- основні фонди, внесені до статутного фонду підприємства його засновниками (передані в порядку оплати акцій);

- основні фонди, придбані протягом діяльності підприємства за рахунок власних коштів;

- основні фонди, придбані за рахунок довгострокових кредитів та інших позикових коштів;

- безплатно отримані основні фонди ( в порядку спонсорської, безплатної фінансової допомоги та інше).

Залежно від стану фактичного використання основних фондів, їх поділяють на:

- основні фонди, які фактично використовуються в господарській діяльності підприємства;

- основні фонди, здані в оренду (оперативну чи фінансову);

- основні фонди, що тимчасово використовуються у зв'язку з пе­реходом на нові види продукції, проведенням планового ремонту, се­зонними коливаннями в обсязі попиту та інше;

- основні фонди, подальше використання яких в діяльності під­приємства не планується.

Характеристика основних фондів підприємства за станом їх викори­стання дозволяє визначити коло завдань, що потребують вирішення:

- по відношенню до основних фондів, що використовуються в гос­подарській діяльності підприємства, основним завданням управління є підвищення ефективності їх використання;

- по орендованих — вибір оптимальних умов оренди та підбір орендаторів;

- по фондах, зданих в оренду - контроль за зберіганням та дотри­манням правил експлуатації, визначення оптимальних умов оренди, під­бір орендаря, контроль за своєчасністю сплати орендної платні;

- по відношенню до фондів, що тимчасово не використовуються - скорочення періоду їх простою та якнайшвидше включення до вироб­ничого процесу (за рахунок скорочення термінів монтажу, наладки, ремонту).

Якщо підприємство має зайві основні фонди, що тимчасово не вико­ристовуються, то основним завданням є пошук можливостей їх альтер­нативного використання шляхом перепрофілювання, здачі в оренду або продажу, максимізації отриманих внаслідок цього доходів.

Розглянута класифікація основних фондів використовується для аналізу їх стану, планування відтворення, складання державної звіт­ності, проведення переоцінок та інвентаризацій.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Фінанси»: