Сторінка
7

Електронний трейдинг – сучасна технологія біржової торгівлі

Проілюструємо функціонування електронної біржі на прикладі ATS/2 (Automated Trading System) та "Глобєкс" ("Global Exchange", Globex).

3.1 Система “АТС/2”

"АТС/2" ("Automated Trading System" - ATS/2). Вона розроблена підрозділом Міжнародної розрахункової палати в Лондоні ("ICCH Financial Markets Limited"), що з 1984 року стало активно брати участь у розробці і впровадженні систем електронної біржової торгівлі. Первісна розробка - "АТС/1" - була призначена для Новозеландської ф'ючерсної й опціонної біржі. Її задачею було створення в Новій Зеландії електронного ринку, доступ до якого мали б географічно розкидані торгові центри. Новозеландська біржа, що виникла в 1985 році, стала першою успішно функціонуючою цілком автоматизованою ф'ючерсною біржею, що забезпечувала функції торгівлі, клірингу й обліку через єдиний комп'ютерний термінал, встановлюваний в офісі в кожного члена біржі. У 1987 році та ж система - "АТС/1" - була впроваджена на Лондонській біржі ФОКС, де вона успішно функціонувала протягом двох років. У 1989 році її перемінила інша система ("FAST").

Незабаром завдяки зростаючому інтересу до ідеї електронної біржі і зрослому рівню технології була розроблена друга система - "АТС/2". У травні 1989 року вона була впроваджена на Ірландській ф'ючерсній і опціонній біржі, розташованої в Дубліні. Дана система встановлена також на Бельгійській ф'ючерсній і опціонній біржі, Люксембурзькій фондовій біржі і на деяких інші. В даний час до введення цієї системи готується цілий ряд бірж.

Система "АТС/2" була розроблена як найбільш загальна система електронної торгівлі, що рівною мірою підходить і для сировинних товарів, і для фінансових інструментів (з використанням як ф’ючерсів, так і опціонів). Ця система дозволяє біржі в індивідуальному порядку вирішувати, у якому виді представляти інформацію і які правила використовувати. Доступ до біржі - на основі місцевого чи міжнародного членства - здійснюється через різноманітні мережі.

Система "АТС/2", як і будь-яка інша, розділена на три компоненти: робітники станції, що зв’язують мережу і центральну ЕОМ. Робочі станції діють на базі стандартних персональних комп'ютерів. Програмне забезпечення працює на основі операційної системи MS Windows. Екранні індикатори керуються через через Microsoft Windows. Для форматування даних застосовується "Microsoft EXCEL". Центральна ЕОМ працює на базі комп'ютерів "Digital VAX".

Система "АТС/2" має функцію доступу і захисту для того, щоб тільки трейдери, що є членами біржі, могли підключитися до системи і брати участь у торгівлі. Біржа має можливість здійснювати контроль за доступом, причому вона може перевірити, до яким з функцій "АТС/2" у трейдера є доступ, і проконтролювати його. Користувач підключає свою робочу станцію до біржі, вводячи своє кодове ім’я і пароль.

"АТС/2" надає трейдеру інформацією про те, що відбувається на ринку. Ця інформація пересилається в його робочу станцію в реальному часі. Існують три види ринкової інформації, закладені в системі:

- Вікно ринку (Market Window). Показує набір товарів, торгівля котрими ведеться на даному ринку чи його сегменті. По кожному товару показані останні на даний момент ціни покупця і продавця та відповідно зазначені кількості даного товару. Форма наданя цієї інформації дуже гнучка, і вона може бути підібрана індивідуально з урахуванням вимоги біржі й особливостей товарів.

- Трейдерсікі новини (Trader News чи Trader Ticker). У цьому вікні виводиться інформація, необхідна даному трейдеру. Наприклад, центральна біржова система автоматично надішле трейдеру повідомлення про введення їм помилкового наказу, а у випадку вирішення угоди відразу ж надішле повідомлення про це.

- Ринкові новини (Market News чи Market Ticker). У цьому вікні показується найбільш загальна інформація про ринок у цілому. Трейдер може вибрати, про які ринки він хотів би одержувати інформацію, і організувати в себе на екрані дисплея кілька рівнобіжних вікон.

Трейдер може дуже швидко подати наказ по кожному з ринків, до яких у нього є доступ, при цьому він використовує клавіатуру чи маніпулятор "миша" для здійснення введення. Наказ вводиться шляхом вибору потрібного товару в "Вікні ринку", а потім вибору виду наказу з меню. Якщо трейдер хоче продати/купити стандартну кількість товару по поточній ринковій ціні, то він просто вибирає потрібну йому кількість з меню, і наказ вважається поданим. Якщо ж він хоче указати свої власні чи кількість ціну, чи додати які-небудь спеціальні умови, він може викликати спеціальне вікно для введення наказу.

Уведення наказу (Order Input). У режимі цього вікна трейдер може ввести особливі для даного наказу кількість, чи ціну інші умови. Потім він подає наказ, натискаючи клавішу “deal”.

Види наказів (Order Types). Це режим вибору виду наказу. Наприклад, наказ “усі чи нічого” обумовлює, що вся зазначена кількість товару повинна бути куплена/продане, у противному випадку наказ повинний бути скасований. “Діє до скасування” означає, що наказ дійсний доти, доки не знайдеться трейдер-контрагент; якщо його немає, то наказ діє доти, доки трейдер сам не скасує його, чи поки не скінчиться торгова сесія.

“АТС/2” забезпечує вибір методів вирішення угод. Звичайний режим - "Безупинна торгівля" ("Continuous Trading"), у якому трейдери постійно подають накази на покупку і продаж, а центральний комп'ютер постійно веде роботу з підбору продавців і покупців для висновку угод. Біржа може внести свої особливості в правила, за якими здійснюється підбор заявок на покупку і пропозицій на продаж. Особливості можуть бути наступні. Наприклад, якщо надійшли два однакових по змісту наказу на покупку, то наявна кількість товару може бути розподілене нарівно між ними, а може бути віддано тому, чий наказ прийшов першим. Система здатна використовувати самі різні методи торгівлі. Наприклад, система може проводити електронний аукціон, при цьому заявки і пропозиції на даний товар будуть протягом визначеного часу збиратися для того, щоб у підсумку установилася "справедлива" ціна на даний товар у цей день. Після того, як ціна дня буде встановлена, всі угоди будуть зареєстровані за даною ціною.

Трейдер має можливість вести облік і контроль за наказами, що він передає на біржу.

Запит наказу (Order Enquiry). У даному режимі трейдер може переглянути всі накази, що він передав на біржу, і уточнити, на якій стадії виконання вони знаходяться в сучасний момент.

Виправлення/скасування наказу (Order Amend/Cancel). У накази, уведені раніше в систему, можуть бути внесені зміни у відношенні чи ціни кількості, чи ж ці накази согут бути скасовані.

“Блокнот для записів” (“Scratch Pad”). У режимі кожного вікна ринку трейдер може відкрити вікно для робочих записів. Це його “особистий” простір, у котрому він може скомпонувати целій ланцюг наказів, а потім передати їх усі разом на біржу. Використання “блокноту” є дуже зручним, тому що дозволяє трейдеру однією дією відкликати відразу усі свої накази, змінити їх і знову відправити на біржу. У системі ще існують режими “Export” і “Import”, що перетворять накази, що віддаються, з/в інші комп'ютерні формати.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: