Сторінка
6

Електронний трейдинг – сучасна технологія біржової торгівлі

Нововведення в тому, що Galt&Taggart Securities гарантує поставку і паперів, і грошей у той же день. Це правило, стверджує Лесик, працює навіть коли угода проводиться на ринку котирувань ПФТС, де типові затримки з поставкою паперів або грошей навіть на п'ять днів. "Якщо що, поставляємо свої папери або платимо свої гроші", - відзначив Сергій Лесик.

Послуги Galt&Taggart Securities коштують дорого. Абонентської плати нема, зате компанія бере 100 грн. за limit-order і 300 грн. за market-order поза залежністю від обсягу угоди. Крім того, всі зовнішні операції - хоронителя, ПФТС, МФС, банку - клієнт оплачує окремо.

"Ми написали бюджет, прикинули, скільки повинно бути людей і скільки операцій вони будуть проводити. Подивилися на західні майданчики. Там операції обходяться в $6-7 за угоду, але в них божевільні обороти. У нас таких обсягів поки немає. Щоб нам було вигідно і цікаво, написали от такі цифри. Як буде в житті, подивимося. Допускаю, що якийсь час ще будемо втрачати гроші на цьому проекті. Але десь через рік він окупиться", - пояснив Лесик логіку формування тарифів.

"Проспект Інвестментс" бачить майбутні розцінки за інтернет-трейдинг інакше. Компанія збирається ввести фіксовану абонентську плату - від 200 до 500 грн. на місяць. Також буде стягуватися комісія торговця - вони приблизно порівнянні. Зміст такий - якщо маленька абонентська плата, то комісія побільше. Клієнт зможе вибирати свій варіант обслуговування, залежно від обороту. Біржова комісія, операції хоронителя та інші зовнішні послуги також будуть оплачуватися окремо. Послуги біржі і МФС він оцінює приблизно в 0,024% від суми угоди.

Передбачається, що клієнт зможе торгувати вже з маленьким обсягом грошей - від 2,5 тис. грн. На ринку заявок один лот буде дорівнює одному паперу. Тоді не буде такої ситуації, як на ринку котирувань - стоїть лот на 1000 паперів, і купити можна все або нічого. Якщо один хоче продати 1000 паперів, другий хоче купити 50, то угода пройде саме на 50 одиниць.

"Ми розраховуємо, що з урахуванням всіх накладних видатків уже з 2,5 тис. грн. можна заходити, - підкреслив Олег Філатов. - На ці гроші вже можна щось купити, хоча виникає питання в доцільності. Швидше за все ця сума повинна бути не менше 5 тис. грн."

3 ОСНОВНІ СИСТЕМИ

ЕЛЕКТРОННОЇ БІРЖОВОЇ ТОРГІВЛІ.

Сьогодні на світовому біржовому ринку функціонує декілька електронних систем торгівлі. На ф’ючерсних біржах ще десять років тому було запровадженно системи Globex та Project А. Система Globex Чиказь­кої торговельної палати - СВОТ (Chicago Bord of Trade) та система Project А. Чиказької товарної біржі СМЕ (Chicago Mercantale Exhange) були розроблені інформаційною компа­нією Reuters Ltd, яка виступила ініціатором, запропонувавши облад­нання та програмні продукти. Термінали названих систем розміщені у Чикаго, Нью-Йорку, Лондоні, Парижі. Реєстрацією імен користувачів, їх ідентифікацію, присвоєнням паролів, запровадженням нових контр­актів тощо займається Контрольний центр.

Електронні торги можуть розпочинатися під час звичайних торго­вельних сесій, як це відбувається через систему Project А. на Чиказькій торговельній палаті (СВОТ) та у системі APT (Automated Pit Trading) Європейської біржі (EURONEXT • LIFFE). Після їх закриття електронні торги на СВОТ відбуваються у системі Globex, а також у системі ACCESS (American Computerized Commodity Exchange System and Service) Нью-Йоркської товарної біржі (NYMEX) та у системі SYCOM (Sydney Computerized Overnight Market) на Сіднейській ф'ючерсній біржі (SFE).

Однак жодна біржа, що використовує обидві технології паралельно, не допускає торгівлі одним контрактом одночасно. Навіть Чиказька тор­говельна палата, в якій, крім основних торгів, через систему Project А. додатково ведеться торгівля на ф'ючерс з казначейськими облігаціями США, здійснює розмежування за строками виконання контрактів. У бір­жовій ямі котируються ф'ючерси з близькими строками поставок, а за допомогою електронного трейдингу - з віддаленими. Це робиться з метою концентрації попиту та пропозиції в одному місці, а також недопущення здійснення арбітражних операцій на різних майданчиках однієї біржі.

Після 90-х років ХХ-го століття всі новостворені біржі практикують запровадження електронного трейдингу. Виключенням із правил є лише Бразильська товарна ф'ючерсна біржа, на якій торги проводяться тра­диційним способом. Іншим напрямом протистояння альтернативним комп'ютерним торговельним системам є процес злиття та поглинання бірж, який особливо характерний для Європи. Наприклад, 29 жовтня 2001 р. ф'ючерсна та опціонна біржа Euronext NV, яка сама є продук­том злиття фондових бірж Парижу, Амстердаму та Брюсселя, підписа­ла угоду з LIFFE про об'єднання торговельних майданчиків та перемі­щення торгівлі похідними у Лондон та використання її торговельної системи Connect. Ця тенденція триває і досі. Більшість фондових бірж, які не витримують конкуренції з електронними торговельними систе­мами щодо торгівлі цінними паперами, намагаються приєднати до себе ф'ючерсні та опціонні біржі і у такий спосіб вижити.

У системі електронного трейдингу котируються фінансові ф'ючерси та опціони, мало використовуються похідні товарні інструменти. Однак деякі товарні ф'ючерси та опціони мають суттєві обороти у елект­ронній торгівлі. Це ф'ючерс та опціон на білий цукор LIFFE, ф'ючерси та опціони на нафту та платину NYMEX, ф'ючерси на вовну на Сід­нейській, Новозеландській та ф'ючерс на каучук на Сінгапурській ф'ю­черсних біржах.

Однією з головних характеристик електронного трейдингу є алго­ритм, що використовується для укладання біржових угод. В основному сучасні біржові електронні торговельні системи використовують алго­ритм ціна/час. Підбір продавців та покупців здійснюється на основі співставлення цін у режимі реального часу. Система підбирає найкращу ціну (найвищу для покупця та найнижчу для продавця), якщо є команди з однаковою ціною, то обирається та, яка була введена раніше. На LIFFE використовується алгоритм найкраща ціна/розподіл обсягів, на японсь­ких ф'ючерсних біржах поряд з алгоритмом ціна/час використовується система електронного аукціону.

Всі функціонуючі системи сучасного електронного біржового трейдин­гу будуються за однією схемою, яка включає три головних компоненти:

■ центральна біржова система, яка забезпечує зведення всієї ринкової інформації та виконання наказів трейдерів;

■ лінія зв'язку з центральною біржею;

■ робоча станція члена біржі - трейдера, через яку він отримує інформа­цію, вводить накази щодо купівлі-продажу біржових контрактів.

Головною вимогою до функціонування системи електронного трей­дингу є забезпечення надійності та ефективності її функціонування. Велике значення має швидкість зв'язку при передачі інформації, яка за ефективністю має відповідати людському спілкуванню. Ці проблеми вирішуються за умови використання можливостей нової економіки, сучасних інформаційних технологій. Однак біржовики провідних бірж світу свідчать, що сучасні принципи електронної торгівлі ще далеко не досконалі. Особливо важко вирішуються завдання щодо рівня склад­ності правил укладання угод (використання спредів, арбітражу, свопзамовлень, замовлень із зазначеними умовами тощо), забезпечення надійності та ефективності.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: