Сторінка
5

Брокерське посередництво на біржовому ринку

- Відділ указів - забезпечує постійний зв'язок з біржею і виконання всіх вказівок, що надходять з місцевих відділів. Вказівки надходять в операційний зал по телефону або телеграфу, оскільки брокерські фірми використовують власні телеграфні системи - електронні комунікації, які з'єднують кожен їх відділ з операційним залом біржі.

- Відділ обробки даних - приймає всі вказівки після їх виконання. Тут угоди перевіряються і вводяться в комп'ютер, який видає звіти за угодами.

- Відділ постачання займається постачанням і одержанням товару за форвардними і ф'ючерсними контрактами, а також: розрахунками за тими ф'ючерсними контрактами, де не потрібне реальне постачання товару.

- Відділ продажу - це відділ, який відповідає за управління місцевими відділами.

Організаційна структура брокерської фірми може бути різною, але основні підрозділи і їхні функції аналогічні.

Взаємовідносини біржових посередників з клієнтами

Можливі дві форми взаємовідносин клієнтів з брокерськими фірмами і конторами чи окремими брокерами: стабільна - укладання договору на брокерське обслуговування; разова - укладання договору-доручення клієнта брокеру на укладання біржової угоди або - передача брокеру гарантійного листа замість договору-доручення.

Договір на брокерське обслуговування укладається сторонами (підприємством-клієнтом і брокерською фірмою) на будь-який період і включає такі розділи: предмет договору; організація-виконавець; порядок взаємодії; зобов'язання сторін; гарант; умови розрахунків; відповідальність сторін; умови конфіденційності; особливі умови; порядок розгляду суперечок; строк дії договору; юридичні адреси сторін.

На біржовому ринку необхідна, як правило, наявність двох брокерів, один з яких представляє інтереси продавця, а інший - інтереси покупця (рис. 3.).

Рис. 3. Взаємозв'язок продавця і покупця на біржовому ринку

На виконання конкретних дій клієнт укладає з брокером договір-доручення. Договір-доручення включає такі основні позиції:

• вид операції, який має здійснити брокер (купівлю; продаж:);

• назва товару;

• кількість товару;

• ціна товару;

• якість товару;

• місцезнаходження або доставки товару;

• строк доставки;

• форма оплати;

• вид договору;

• гарантії брокеру;

• особливі умови.

Після виконання доручення клієнта брокери складають звіти за укладеними угодами.

На біржовому ринку продавець і покупець також можуть бути зв'язані через дилера. В такому випадку безпосередньо між собою вони вже не будуть зв'язані (рис. 4.).

Рис. 4. Взаємозв'язок продавця з покупцем через дилера

Найбільш поширеною на біржі є схема зв'язку брокерів і дилерів, тобто система подвійного посередництва (рис. 5.).

Рис. 5. Взаємозв'язок продавця з покупцем через систему подвійного посередництва

Основні послуги, що надають брокерські фірми: купівля товарів, валюти, цінних паперів тощо; продаж матеріальних цінностей, зобов'язань та інше; бартерні операції; розміщення вільних коштів і цінних паперів клієнтів; страхування операцій. Попередню роботу з клієнтами, якщо тільки вони не приходять безпосередньо в контору фірми, проводять брокери-агенти. Брокерам-агентам, з якими укладені договори з найму, видається доручення брокерських фірм і набір бланків для заповнення їх спільно з клієнтами.

З клієнтом брокер-агент укладає договір на надання брокерських послуг, котрий потім засвідчується керівництвом фірми. У договорі клієнт доручає, а брокерська фірма зобов'язується, за рахунок клієнта здійснювати операції від імені брокера, надавати клієнтові інформаційні послуги, пов'язані з реалізацією і придбанням товарів. Крім того, докладно записується порядок виконання доручень, гарантій, відповідальності сторін і порядок розгляду суперечок.

Торгово-економічні стратегії брокерських фірм та брокерів

Результативність діяльності брокерських контор та окремих брокерів забезпечується завдяки ефективному проведенню посередницьких операцій на замовлення клієнтів і ґрунтується на відпрацьованих елементах їхньої торгової стратегії.

Торгові стратегії брокерів передбачають:

♦ дотримання умов передбачених у договорі між: брокером і клієнтом;

♦ проведення торговельної політики, що забезпечує оптимальну прибутковість діяльності брокерської фірми та окремих брокерів.

Досягнення довіри в ділових стосунках між клієнтом і брокером обумовлює необхідність укладання між ними угод на відповідне обслуговування, де брокер бере на себе зобов'язання представляти інтереси свого клієнта на біржовому товарному ринку. Договір передбачає вибір клієнтом видів угод, за якими працює брокер, та системи обмежень і додаткових умов. Обмеження можуть бути пов'язані з ціною угоди, строками виконання доручень, базисом поставки, умовами розрахунку.

Обмеження, пов'язані з ціною угоди, передбачають, що брокер, враховуючи кон'юнктуру та цінову ситуацію на біржовому ринку, укладає угоду з максимальною вигодою. Як правило, це купівля за ціною нижче рівня встановленого клієнтом, та продаж - при вищій, ніж встановлена, ціні.

Обмеження пов'язані з терміном виконання доручення щодо виконання угод передбачають, що клієнт, не встановивши точні терміни щодо укладання угоди, надає брокеру відносну "свободу" у виборі часу її здійснення. Дії брокера за такої ситуації регулюються, з одного боку, цінами на даний вид товару, з іншого, рівнем пропозиції на біржовому ринку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: