Сторінка
5

Особливості проведення страхової дiяльності в Україні

Оподаткування доходів страховика від операцій, не пов’язаних зі страхуванням або перестрахуванням Як було зазначено вище, доходи страховиків, не пов’язані зі здійсненням операцій зі страхування або перестрахування обкладаються податком на прибуток в загальному порядку. При цьому згідно з пп. 7.2.3 Закону про податок на прибуток до категорії валових витрат страховика, пов’язаних з одержанням таких доходів, не включаються витрати, понесені страховиком при здійсненні операцій зі страхування (перестрахування). Згідно зі ст. 31 Закону про страхування, до складу витрат страховика, пов’язаних зі страховою діяльністю, належать: 1) виплати страхових сум і страхових відшкодувань; 2) відрахування до централізованих страхових резервних фондів; 3) відрахування до технічних резервів, інших ніж резерв незароблених премій, у випадках і на умовах, передбачених актами чинного законодавства; 4) витрати на проведення страхування; 5) інші витрати, що включаються до собівартості страхових послуг. Якщо на практиці достатньо просто відстежити витрати, перелічені в перших трьох пунктах цього переліку, то з витратами, зазначеними в четвертому і п’ятому пунктах, можуть виникнути деякі проблеми. Відповідно до п. 5.1 Порядку № 265 платник податку веде окремий облік витрат, пов’язаних з одержанням доходів, інших, ніж суми валових внесків. Згідно ж з п. 5.2 цього порядку, у разі неможливості шляхом прямого підрахунку визначити розмір витрат, пов’язаних з одержанням доходів від страхової діяльності і доходів з інших джерел, він визначається пропорційно питомій вазі валових доходів від страхової діяльності та валових доходів, не пов’язаних зі страховою діяльністю. Те ж стосується й амортизації за основними фондами і нематеріальними активами, використовуваними для одержання доходів як від страхової діяльності, так і від діяльності, не пов’язаної зі страхуванням (перестрахуванням). Що стосується податку на додану вартість, то згідно з пп. 3.2.3 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.98 р. № 168/97-ВР операції з надання послуг зі страхування і перестрахування, передбачені Законом про страхування, не є об’єктом оподаткування. У той же час страхова компанія повинна зареєструватися як платник ПДВ, якщо обсяг оподатковуваних операцій із продажу товарів (робіт, послуг) протягом будь-якого періоду з останніх дванадцяти календарних місяців перевищував 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (61200 грн.).

Бухгалтерський облік страхової діяльності. Страхові компанії, поряд із власне діяльністю зі страхування (перестрахування) можуть займатися також і іншою фінансовою діяльністю, пов’язаною з формуванням, розміщенням страхових резервів та їх управлінням. У рамках цієї публікації розглянемо порядок обліку операцій, пов’язаних зі страхуванням, бо саме вони є специфічними для таких підприємств. Умовно, операції зі страхування можна розбити на такі елементи: – операції зі страхувальниками; – операції з формування резервів страховика; – операції з перестрахування. У рамках цієї публікації ми розглянемо лише перші дві групи операцій страховиків. До набрання чинності П(С)БО і Планом рахунків бухгалтерського обліку активу, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженим наказом МФУ від 30.11.99 р. № 291, а також Інструкцією з його застосування (далі – Інструкція № 291) порядок відображення в бухгалтерському обліку страховика операцій зі страхування регламентувався Інструкцією з бухгалтерського обліку операцій зі страхування (крім страхування життя), затвердженою наказом Комітету з питань у справах нагляду за страховою діяльністю від 01.06.98 р. № 32 (далі – Інструкція № 32). Цю Інструкцію розроблено відповідно до п. 4 Положення про Комітет з питань у справах нагляду за страховою діяльністю, затвердженого постановою КМУ від 14.03.94 р. № 166, і п. 4 Положення про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні, затвердженого постановою КМУ від 03.04.93 р. № 250. На сьогоднішній день ці документи втратили чинність. У той же час Інструкцію № 32 офіційно не скасовано. Тому при розгляді питань бухгалтерського обліку страхових операцій у страховиків будемо керуватися як вимогами Інструкції № 291, так і вимогами Інструкції № 32.

Відображення в обліку операцій за розрахунками зі страхувальниками Відповідно до нового Плану рахунків, а також виходячи з вимог Інструкції № 32, бухгалтерський облік розрахунків зі страхувальниками (а також страховими посередниками) має вестися страховими компаніями на рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» із застосуванням таких субрахунків: 3611 «Розрахунки з вітчизняними страхувальниками» 3612 «Розрахунки з вітчизняними страховими посередниками» 3621 «Розрахунки з іноземними страховиками» 3622 «Розрахунки з іноземними страховими посередниками» По дебету рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» відображається сума належних страховику у звітному періоді страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) за договорами страхування (перестрахування) у кореспонденції з рахунком 76 «Страхові платежі». По кредиту рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» відображається сума отриманих страхових платежів у кореспонденції з рахунками обліку коштів. Аналітичний облік розрахунків зі страхувальниками та страховими посередниками ведеться окремо на кожного страхувальника і страхового посередника. Аналітичний облік за рахунком 76 «Страхові платежі» ведеться окремо за кожним видом страхування. Цей рахунок щомісяця закривається кореспонденцією із субрахунком 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг», на якому відповідно до п. 3 Інструкції № 32 необхідно відкрити додатковий субрахунок «Зароблені страхові платежі» У бухгалтерському обліку, залежно від терміну набрання чинності договором страхування, надходження страхових платежів буде відображатися по-різному. У випадку, якщо договір страхування набирає чинності з моменту внесення першого страхового платежу, у бухгалтерському обліку страховика має бути зроблено такі записи:

Зміст операції

Дебет рахунка

Кредит рахунка

Отримано страховий платіж від страхувальника

311 «Поточні рахунки в національній валюті»

76 «Страхові платежі»

Суму страхових платежів, що надійшли, відображено у складі фінансових результатів

76 «Страхові платежі»

7031 «Зароблені страхові платежі»

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Страхування»: