Сторінка
2

Дискусія і суперечка

Неточне вживання учасниками суперечки термінів, багатозначних слів може привести до небажаного результату, утруднити спілкування, перешкодити обговоренню спірної проблеми, стати причиною серйозних помилок.

Є сперечальники, які поводяться недозволеним чином. Вони можуть в грубій формі обірвати опонента, принизити його. Кажуть в зневажливому або презирливому тоні, глузливо переглядаються зі слухачами тощо.

Поведінка полемістів, їх манера дискутувати мають велике значення і, звичайно, впливають на успіх обговорення. Цього не можна не враховувати в спорі. Знання і розуміння особливостей манери сперечатися, вміння вчасно вловити зміни в поведінці своїх опонентів, зрозуміти, чим вони викликані, дозволяють краще орієнтуватися в спорі і знаходити більш правильні рішення, найбільш точно вибирати варіант власної поведінки і визначати тактику в спорі.

Поведінка полемістів значною мірою визначається тими цілями і задачами, які вони переслідують в спорі, особистими інтересами.

Поведінка в спорі залежить і від того, з яким противником доводиться мати справу. Якщо перед нами сильний противник, тобто людина компетентна, добре знає предмет суперечки, упевнена в собі, користується повагою і авторитетом, логічно міркує, то ми більш зібрані, напружені, стараємось звільнити її від зайвих роз’яснень, силимося самі вникнути в суть висловлювання, більш готові до оборони. Зі слабким противником, що недостатньо глибоко розбирається в предметі обговорення, нерішучим, що немає досвіду в спорах, ми поводимось інакше. Нерідко вимагаємо пояснень і додаткових доводів, щоб пересвідчитися, чи не випадково він виявився правий, ставимо під сумнів його висловлювання. Відчуваємо в собі більше упевненості, незалежності, рішучості.

Цікаво сперечатися з противником, який рівний тобі по розуму, знанням, освіті.

Полемістам далеко не байдуже, хто спостерігає за суперечкою, хто є свідком їх перемоги або поразки. Тому, в присутності одних, вони поводяться більш стримано, коректно, з іншими вони розкуті і вільні, на третіх просто не звертають уваги. Нерідко поведінка сперечальників змінюється в залежності від реакції присутніх.

Безумовно, необхідно порівнювати свої здібності, можливості з об’єктом нападу, з силами противника. Важливо, щоб під час суперечки була створена така обстановка, яка не дозволяла б окремим сперечальникам поводитися зарозуміло, а то й нахабно. Добре, коли в спорі беруть участь люди, присутність яких може стримати дуже гарячих, а часом і несумлінних сперечальників.

На поведінку учасників спору певною мірою впливають також національні звичаї і культурні традиції народу, країни.

За нинішніх умов важливо, щоб кожний громадянин мав можливість здійснити своє право висловити будь-яку точку зору. Подобається або не подобається будь-кому та або інша точка зору, людина може її висловити .

Приступаючи до обговорення спірної проблеми, встановіть, що є предметом ваших розбіжностей з опонентами, чітко визначте предмет суперечки.

Не починайте сперечатися, якщо ви погано розбираєтеся в предметі суперечки. Якщо про спір відомо заздалегідь, ретельно готуйтеся до нього, не жалійте часу і сил для поповнення знань про предмет суперечки.

Не втрачайте предмету суперечки в процесі його обговорення. Не упускайте головних положень, через які ведеться суперечка. Не дозволяйте противнику відвести вас в сторону від основного питання суперечки.

Займайте певну і тверду позицію в спорі. Готуючись до дискусії, виділіть основні поняття, пов’язані з предметом суперечки. Уточніть значення термінів, які ви маєте намір використати в обговоренні.

Вчіться правильно розкривати зміст понять, пояснювати значення термінів.

Під час суперечки звертайте увагу на поведінку свого опонента. Спробуйте зрозуміти мотиви його дій і висловлювання, враховуйте індивідуальні особливості його характеру, манеру сперечатися. Намагайтеся правильно порівнювати свої здібності і можливості з силами суперечниками.

Відносьтеся з повагою до поглядів і переконань свого опонента. Якщо ви не згодні з його точкою зору, рішуче спростовуйте її, приводьте переконливі аргументи на захист своєї позиції, але не принижуйте достоїнства вашого противника, не ображайте його різними словами, не вдавайтеся до грубощів. Говоріть в спокійному і дружньому тоні.

Побажання або вимога уникати всіляких суперечок і постійно прямувати до примирення невиправдане і просто нездійсненне. Суперечка об’єктивна і необхідна, тому що вона є однією з невід’ємних особливостей спілкування між людьми і досягнення ними взаєморозуміння.

Всіляка суперечка повинна, як вже зазначалося, мати свою тему, свій предмет. Це – очевидна вимога до суперечки, але інколи навіть вона порушується.

Ще одна умова плідності суперечки: її тема не повинна змінюватися, або замінятися іншою на всьому протязі суперечки.

Більшість суперечок закінчується тим, що її учасники стверджуються у своїй правоті.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Риторика, ораторське мистецтво»: