Сторінка
5

Акції та їх види

ü загальну номінальну вартість акцій, на яку здійснено підписку;

ü загальну суму укладених договорів;

ü загальну суму грошей, отриманих під час підписки на акції;

ü комісійні та інші види винагород, виплачених торговцям цін­ними паперами.

Звіт підписується емітентом, торговцем цінними паперами та аудитором. Під час емісії акцій у бездокументарній формі він завіряється ще й депозитарієм.

У голосуванні щодо затвердження результатів підписки на додатково випущені акції мають право брати участь особи, які придбали ці акції. Рішенні про внесення змін у статут у зв’язку зі збільшенням статутного фонду приймається більшістю голосів акціонерів, які беруть участь у зборах акціонерів.

Не пізніш як через шість місяців після реєстрації випуску акцій акціонерне товариство зобов’язане видати акціонерам сертифікати акцій. Друкує ці сертифікати Банкнотно-монетний двір НБУ та спеціалізовані поліграфічні підприємства, які мають дозвіл Мінфіну. Сертифікати акцій видаються акціонерам тільки після повної сплати вартості акцій. Виготовлення одного макета та друк бланка сертифікатів акції зазвичай коштують емітенту 0,2—1,5 грн.

Коли проводиться додаткова емісія акцій, то підприємство збільшує свій статутний капітал на величину цієї емісії. При цьому акціонери можуть викупити пакет акцій нової емісії, пропорційного частці в статутному фонді за ціною розміщення.

Кошти від продажу акцій надходять на підприємство та можуть бути спрямовані на фінансування інвестиційних програм або на поповнення оборотних коштів.

Акціонування має такі позитивні риси:

1. Емісія акцій не викликає обов’язкової виплати дивідендів.

2. Це найдешевший спосіб залучення капіталу.

3. Можливі додаткові емісії акцій, особливо якщо їх перше розміщення було вдалим.

Супутником ринкової економіки, як відомо, є інфляція. Виникає питання: чи спроможні акції захистити капітал інвестора від інфляції? На нього можна відповісти ствердно для помірної інфляції, оскільки з її зростанням збільшуються й прибутки підприємств. Однак велика інфляція порушує збалансований розвиток економіки, ламає її структуру та заважає успішному функ­ціонуванню більшості підприємств. Тому в такій ситуації акції, як правило, не захищають інвестора від інфляції.

[1] Положення про порядок реєстрації випуску акцій і облігацій та інформації про їх емісію. Затверджене рішенням ДКЦПФР від 12 лют. 1998 р. № 36.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: