Сторінка
2

Правова охорона надр в Україні

Видобування корисних копалин місцевого значення і торфу погоджується з місцевими Радами народних депутатів та органами Міністерства екології та природних ресурсів України на місцях.

Землевласники можуть бути позбавлені зазначених прав у разі порушення ними порядку і умов користування надрами на наданням їм у власність.

Право користування надрами припиняється в разі:

1). Відсутності потреби в цьому;

2). Закінчення встановленого на це строку;

3). Припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано;

4). Застосування методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього середовища або шкідливих наслідків для здоров’я населення;

5). Використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених відповідним дозволом (ліцензією);

6). Якщо користувач без поважних причин протягом двох років не розпочне користування надрами;

7). Вилучення у встановленому законодавством порядку наданої користування ділянки надр.

Таке користування надрами припиняється тим органом, який надав на це дозвіл, а у випадках передбачених пунктами 1, 4, 5 і 6, у разі незгоди користувачів у судовому порядку.

Також законодавством України можуть передбачатися й інші випадки припинення права користування надрами.

Після вироблення відповідних запасів, а також у разі коли розробка родовищ є недоцільною підлягає ліквідації або консервації.

У разі ліквідації гірничо видобувних об’єктів повинно бути вирішено питання про можливе використання гірничих виробок, свердловин для інших цілей суспільного виробництва.

Ліквідація і консервація гірничо видобувних об’єктів або їх ділянок здійснюється за погодженням з органами державного гірничого нагляду та іншими заінтересованими органами у порядку, встановленому Комітетом України по нагляду за охороною праці.

Відповідні відносини з використання і охорони надр – гірничі відносини – регулюються Конституцією України, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Кодексом України про надра та іншими актами законодавства України, що додаються до них.

Дані відносини гірничі спрямовані на забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва; охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорони прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Основні завдання в галузі використання та охорони надр передбачені постановами Кабінету Міністрів України: “Про Державний фонд родовищ корисних копалин України” від 2 березня 1993р., “Про затвердження класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр” від 5 травня 1997р., “Про перелік корисних копалин та їх мінімальні запаси або перспективні ресурси, що вважаються стратегічно важливими для економіки України” від 15 липня 1997р.

2. Поняття і зміст правової охорони надр.

Правова охорона надр передбачає систему правових заходів і норм, спрямованих на забезпечення геологічного вивчення надр, їх раціонального використання та надійний захист.

Вимоги щодо геологічного вивчення надр викладені в ст. 38 Кодексу України про надра.

Згідно з чинним законодавством про надра основними вимогами в галузі їх охорони є такі:

А). забезпечення належного правового регулювання охорони надр;

Б). додержання встановленого порядку надання надр у користування;

В). раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів;

Г). Недопущення шкідливого впливу робіт, пов’язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експортуються чи законсервовані, а також підземних споруд;

Д). охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на їх якість і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку;

Е). запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей;

Є). Запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, сховані шкідливих речовин в відходів виробництва, скидання стічних вод;

Ж). Додержання інших вимог передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

Зазначені вимоги є складовою частиною компетенції вищих і місцевих органів державної влади і управління у сфері регулювання гірничих відносин України належать:

1). Законодавче регулювання гірничих відносин;

2). Визначення основних напрямків державної політики в галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр;

3). Визначення повноважень органів виконавчої влади, місцевих Рад народних депутатів щодо використання та охорони надр.

До відання Кабінету Міністрів України належать:

1). Реалізація державної політики у сфері регулювання гірничих відносин;

2). Здійснення державного контролю за геологічним вивченням, використанням та охороною надр;

3). Визначення порядку діяльності органів державної виконавчої влади в галузі використання і охорони надр, координація діяльності;

4). Забезпечення розробки загальнодержавних та регіональних програм у зазначеній

5). Визначення порядку використання надр та їх охорони;

6). Вирішення інших витань.

Відповідні питання по охороні надр у межах своєї компетенції вирішують, також Верховна Рада Автономної Республіки Крим, області, міські, селищні і сільські Ради народних депутатів.

Охорону надр здійснюють й інші органи державного управління: Міністерство екології та природних ресурсів України, Комітет України з питань геології та використання надр, Комітет України по нагляду за охороною праці.

Користувачі надр мають право:

- здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексу розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу (ліцензії);

- розпоряджатися видобутими корисними копалинами;

- здійснювати на умовах спеціального дозволу (ліцензій) консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини.

Користувачі надр зобов’язані6

- використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

- забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне комплексне використання та охорону надр;

- виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України.

В охороні також сприяють обмеження, тимчасова заборона (зупинення) або припинення користування надрами в разі порушення відповідних вимог.

Дані обмеження можуть бути застосовані органами Міністерства екології та природних ресурсів України, державного гірничого нагляду, державного геологічного контролю або іншими спеціально вповноваженим на те державними органами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Правознавство»: