Сторінка
4

Дефініція логістики

Основними положеннями комерційної логістики є:

1. Реалізація принципу системного підходу, тобто оптимізація матеріального потоку у межах як підприємства, так і його підрозділів. Однак максимальний ефект можливий тільки при оптимі-зації або сукупного матеріального потоку від первинного джерела сировини до кінцевого споживача, або окремих значних його ділянок. При цьому всі ланки матеріального ланцюга, тобто всі елементи макро- та мікрологістичних систем повинні працювати як єдиний злагоджений механізм.

2. Відмова від випуску універсального технологічного та підйомно-транспортного обладнання, використання обладнання, яке б відповідало конкретним умовам. Оптимізація потоків за рахунок використання обладнання, що відповідає конкретним умовам роботи, можлива лише у разі випуску і масового використання широкої номенклатури різних засобів виробництва. Тобто застосування логістичного підходу до управління матеріальними потоками можливе лише за високого рівня науково-технічного розвитку.

3. Гуманізація технологічних процесів, забезпечення сучасних умов праці. Одним з елементів логістичних систем є кадри, тобто персонал, який відповідально виконує свої функції. Логістичний підхід зміцнює суспільне значення діяльності у сфері управління матеріальними потоками, створює об'єктивні передумови для залучення в галузь кадрів з більш високим потенціалом праці. При цьому адекватно мають вдосконалюватись умови праці.

4. Облік логістичних витрат протягом усього логістичного ланцюга. Одним з основних завдань логістики є мінімізація витрат на доведення матеріального потоку від первинного джерела до кінцевого споживача. Вирішення цього завдання можливе лише за умов, коли система обліку витрат виробництва та обігу дає змогу виокремити витрати на логістику. Отже, виникає важливий критерій відбору оптимального варіанта логістичної системи — мінімум сукупних витрат протягом усього логістичного ланцюга.

5. Розвиток послуг сервісу на сучасному рівні. Сьогодні можливості різко підвищити якість продукції об'єктивно обмежені. Тому збільшується кількість підприємств, які вдаються до логістичного сервісу як до засобу підвищення конкурентоспроможності. Коли на ринку є кілька постачальників однакового товару однієї якості, переваги матиме той з них, котрий в процесі постачання зможе забезпечити вищий рівень сервісу.

6. Спроможність логістичних систем до адаптації в умовах ринку. Поява великої кількості різноманітних товарів та послуг призводить до невизначеності попиту на них, зумовлює різкі коливання якісних і кількісних характеристик матеріальних потоків, що проходять через логістичні системи. В цих умовах спроможність логістичних систем адаптуватись до змін зовнішнього оточення є важливим чинником стійкого становища на ринку.

Кінцева мета діяльності в галузі логістики виражається «шістьома правилами логістики»: 1) вантаж (потрібний товар); 2) якість (необхідної якості); 3) кількість (в необхідній кількості); 4) час (доставка в належний час); 5) місце (в потрібне місце); 6) витрати (з мінімальними витратами). Зрозуміло, що мета логістичної діяльності досягається тоді, коли ці б правил виконуються, тобто коли потрібний товар необхідної якості в належній кількості і в потрібний час доставлений у потрібне місце з мінімальними витратами.

Концепція комерційної логістики передбачає такі її напрями:

формування господарських зв'язків;

визначення потреби в об'ємах і напрямах перевезень продукції;

визначення послідовності проходження продукції через пункти складування;

оперативне регулювання поставок та перевезень;

формування і управління залишками товарів;

розвиток складського господарства;

надання комерційних і транспортно-експедиційних послуг.

Викладене вище показує значні переваги логістичної концепції управління перед традиційною (табл. 1).

Таблиця 1

Порівняльний аналіз традиційної

та логістичноі концепцій управ­ління

Ознаки традиційної системи управління  

Ознаки логістичної системи  

Низький рівень виробничої інтеграції

Високий рівень виробничої інтегра­ції

Прагнення до максимальної продук­тивності

Забезпечення гнучкості

Оптимізація функцій виробництва

Оптимізація матеріального потоку

Високий рівень використання виробничих потужностей

Висока пропускна спроможність

Залишки матеріалів для забезпечення виробництва

Залишки у вигляді потужностей

Подовжений годинний цикл диспо­зиції

Дуже скорочений цикл диспозиції, добові та годинні проміжки  

Високий рівень готовності вироблю­ваної продукції

Низький або середній рівень готов­ності продукції до кінцевого споживання

Колективне виробництво, орієнтова­не на виробничу програму та складу­вання

Виробництво орієнтоване на замов­лення з боку клієнтів, тобто на по­пит

ФУНКЦІЇ ТА ЦІЛІ ЛОГІСТИКИ. Основне завдання логістики — досягнення фірмою найбіль­шого прибутку. На жаль, логістика розглядається крізь при­зму досягнення фірмою стратегічних цілей і оптимізації її ос­новних оперативних процесів (наприклад, транспортування і зберігання вантажів). У зв'язку з цим розрізняють загальні та підпорядковані їм локальні завдання логістики. Для виконання загального завдання необхідно забезпечити з найменшими витратами максимальну пристосованість фірм до мінливої ринкової ситуації, збільшення їх частки товару на ринку та переваги перед конкурентами. Одним із загальних завдань ло­гістики є створення ефективної інтегрованої системи регулю­вання матеріальних та інформаційних потоків і контролю за ними, що забезпечувало б високу якість постачання продук­ції. З цим завданням тісно пов'язані такі проблеми, як забез­печення взаємної відповідності матеріальних та інформацій­них потоків, контроль матеріального потоку та передача да­них до єдиного центру, визначення стратегії і технології фі­зичного переміщення товарів, розробка способів управління операціями їх руху, встановлення форм стандартизації напів­фабрикатів та пакування, визначення обсягу виробництва,

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Логіка»: