Сторінка
3

Оцінка грошових потоків щодо проекту

* Показує різницю між сумою податків, яку необхідно заплатити за рік і тією сумою податків, яка дійсно сплачується наступного року. Отже, у другому році сплачується податок на прибуток першого року (1650 грн.), а не податок на прибуток другого року (7920 грн), а різниця враховується додатково (7920 – 1650 = 62 700).

** Додає до початкового оборотного капіталу витрати в першому році (запаси плюс дебіторська заборгованість мінус кредиторська заборгованість), а потім усі інші зміни в оборотному капіталі. Додається зменшення оборотного капіталу до грошового потоку в третьому році реалізації інвестиційного проекту, і ці кошти вивільняються після завершення інвестиційного проекту.

Змінні грошові потоки

Незворотні витрати — витрати, які вже було здійснено, і вони не приносять якихось вигод, а додаткові надходження можуть бути отримані лише за умови подальшого інвестування коштів. Цей принцип подібний до того, коли замість запланованого невеликого прибутку одержали значний. Наприклад, немає сенсу включати до грошового потоку здійснені раніше витрати на придбання земельної ділянки у разі, коли в поточний момент планується збудувати на ній будівлю, оскільки витрачені на придбання ділянки кошти є незворотними витратами.

Проте необхідно врахувати всі побічні втрати та надходження. Прикладом побічних втрат часто є неврахування витрат часу на управління інвестиційними проектами, що призводить до тимчасового зменшення обсягів продажу на інших напрямах підприємницької діяльності. Ці втрати (від зменшення обсягів продажу) повинні бути включені в побічні витрати, які, разом з находженнями, мають місце, коли нові інвестиції на одному з напрямів діяльності підприємства можуть покращити просування інших про­дуктів підприємства. Наприклад, диверсифікація до нового типу продуктів дає змогу привернути нових клієнтів, яким у майбутньому можна пропонувати інші нові продукти.

Загалом, побічні втрати та надходження можуть приводити до наслідків, які не завжди легко перебачити.

Віднесення грошових потоків до інвестиційного проекту

Усе ще багато нових інвестиційних проектів переобтяжені сторонніми витратами, які значно ускладнюють бачення того, варто чи ні реалізовувати інвестиційний проект. Наприклад, за здійснення аналізу не варто враховувати в інвестиціях частку накладних витрат. Така практика призводить до відхилення потенційно прибуткових інвестиційних проектів, тому що компанія сама по собі має дуже велику корпоративну структуру або ж забагато напрямів діяльності. Якщо центральні органи управління на підприємстві нараховують 50 осіб і не потрібно збільшувати управлінський персонал для реалізації нового інвестиційного проекту за виробництва нового продукту, тоді необхідності в додаткових витратах на центральні органи управління немає.

Альтернативна вартість. Аналіз інвестиційних проектів, загалом, полягає в порівнянні одного інвестиційного проекту з іншим. Помилковим є припущення, що за розгляду нового проекту слід порівнювати за категоріями «перед» і «після», а не за категорією «або-або». Наприклад, за розв’язання проблеми будівництва нового цеху на ділянці землі альтернативним буде питання продажу ділянки, яка, за попереднім планом, відводиться під забудову. Ринкова вартість ділянки уособлює альтернативну вартість інвестування. Для визначення альтернативної вартості активів слід, де це можливо, використовувати ринкову вартість.

Урахування матеріальних і нематеріальних грошових потоків

За оцінки інвестицій ураховуються нематеріальні втрати й вигоди, які можуть вплинути на діяльність підприємства. Аналіз затрат і вигод (СВА), з іншого боку, забезпечує детальніший аналіз, ніж більшість інвестиційних оцінок, і спрямований на встановлення затрат і вигод для суспільства в цілому, для всіх акціонерів, а не тільки для підприємства. Нематеріальні затрати й блага охоплюють питання безпеки, покращання якості, зростання моралі робітників та іміджу підприємства. Ці нематеріальні затрати й блага можна розділити на дві категорії — ті, які за певних міркувань можуть бути конвертовані в грошовий еквівалент, і ті, з якими це зробити неможливо з огляду на їхню якісну природу (рис. 5.3).

Рис. 5.3 Матеріальні й нематеріальні затрати та блага

Конвертація в грошову вартість. Покращання якості продукту або скорочення часу поставок, наприклад, часто може бути конвертоване в грошову вартість. Наприклад, пропонується інвестувати в придбання нового обладнання. Його використання приведе до зменшення собівартості, але найголовніше — покращиться якість продукції. Якщо не включати це благо в аналіз, то це може спричинити серйозну недооцінку вартості проекту. На підприємстві мають розуміти, яким чином покращання якості призводить до грошових благ. Наприклад, підвищення якості спричиняє зниження собівартості, бо зменшується кількість відходів та браку, обсяг робіт з переробки та кількість часу, необхідного для перевірки кожного продукту. З огляду на те, що покращилась якість, підприємство може очікувати незначного відпливу грошей за рахунок зменшення надходжень грошових коштів від гарантійних послуг, оскільки лише незначна частина продукції потребуватиме ремонту протягом гарантійного періоду. Це також може привести до підвищення обсягів продажу, бо покупці зрозуміють, що якість продукту покращилась. За оцінки проекту потрібно зібрати такий обсяг інформації, якого буде достатньо для прийняття обґрунтованого рішення стосовно впливу підвищення якості на грошові потоки.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: