Сторінка
2

Жирові (неемульсійні) креми

До основ для жирових кремів висуваються такі вимоги: колір білий чи злегка жовтуватий; запаху сторонніх речовин не повинно бути зовсім; при зберіганні протягом семи днів маса не повинна давати ексудату; температура плавлення 37-44 °С; роз­плавлена маса при спокійному стоянні в гарячій водяній бані протягом 4 годин не повин­на давати помітного осаду і не повинна включати навіть слідів сірчаної і соляної кис­лот; при легкому розтиранні між пальцями маса повинна давати деяку «маслянистість», еластичність і ледь помітну липкість, як хороше вершкове масло чи свинячий жир.

У тих випадках, коли в жирову суміш входять рослинні і тваринні жири й олії, вони попередньо повинні бути консервовані.

Рецептура деяких основ для жирових кремів приведена в таблиці 50.

За складом і дією до жирових кремів близько стоять губні помади, призначені для пом'якшення обвітрених чи потрісканих губ.

Рецептура гігієнічних губних помад включає такі речовини:

№ 1 №2

Білий віск 25,0 Мигдальна олія 60,0

Спермацет 25,0 Жовтий віск 35,0

Мигдальна олія 50,0 Спермацет 4,8

Алканін чи хлорофіл 0,2

Жирові речовини сплавляють при нагріванні, додають запашник і виливають у фор­ми для губних олівців. Губні помади можуть бути злегка підфарбовані алканіном, хло­рофілом чи іншою нешкідливою жировою фарбою. Для надання запахів застосовують головним чином композиції з запахом троянди, фіалки, ванілі або їх суміші.

Доцільне додавання 1-1,5 % бромної кислоти.

По консистенції до твердих кремів варто було б віднести губні олівці, фіксатуари, олівці для брів, театральний грим і інше, але як такі, що відносяться до декоративної косметики, вони не описані в цьому розділі.

Вазеліни являють собою штучні сплави з твердих (церезину, парафіну) і рідких вуглеводнів (парфумерної чи вазелінової олії). Іноді додають натуральний вазелін.

Таблиця 51

Рецептура вазелінові

Складові речовини,%

Рецептура

№ 1

№2

№3

№4

№5

Церезин білий

17

30

12

15

10

Парафін

5

5

5

4

Парфумерна олія

78

70

83

80

76

Петролатум

10

З метою підвищення в'язкості і запобігання появи згодом крапельок випоту до нього іноді додають 10-20 % очищеного петролатуму. Вазеліни випускаються як самостійний продукт і у вигляді запашного чи борного вазеліну. І той, і інший застосовуються для пом'якшення шкіри і полегшення ковзання пальців при масажі (табл. 51). Борний ва­зелін запашний містить 0,5-2 % борної кислоти, 98,5-97 % вазеліну і 1 % запашника. Запашний вазелін складається з 99 % вазеліну і 1 % запашника.

Захисні креми. Одним з найпоширеніших косметичних препаратів, що містять по­рошкоподібні речовини, є захисні креми.

Це пояснюється тим, що відкриті частини тіла - обличчя, руки, шия, волосиста частина голови - особливо відчувають шкідливий вплив атмосферних (вітер, холод, сонце, дощ, туман) і іноді виробничих факторів (пилу, гарячого повітря та ін.), у зв'язку з чим вони піддаються різним захворюванням. Тому потрібен постійний ретельний і регулярний догляд за шкірою обличчя, рук, шиї і волоссям із застосуванням косметич­них засобів для захисту їх від впливу зовнішнього середовища.

Як захисні креми найчастіше застосовують цинкові креми, тобто жирові основи з домішкою цинку чи оксиду стеарату. Надзвичайна поширеність і універсальність цих кремів пояснюються тим, що цинку оксид і (у меншому ступені) цинку стеарат мають різнобічну дію.

Креми з цинку оксидом рекомендуються з метою запобігання екстерорецепторів шкіри від подразнюючої дії надмірно теплого чи холодного повітря, вітру, сонячного світла, а також як засіб проти сверблячки, червоних плям; крім того, цинку оксид тро­хи прискорює відпадання епідермісу, що викликає частішу зміну його і, отже, збере­ження чистішого кольору шкіри. Для сухої шкіри застосовують цинкові креми на жи­ровій основі; для жирної-ті ж цинкові препарати, але на безжировій основі. Креми, що містять значну кількість (понад 10 %) цинку оксиду, є частково світлофільтрами, які захищають шкіру від впливу ультрафіолетових променів і оберігають від появи ласто­виння. Іноді для жирної шкіри вживають і жирні цинкові креми, а саме: у тих випадках, коли потрібна розчиняюча дія жиру на секрети (виділення) шкіри, що сполучається з осушуючою дією цинкових препаратів. Таким чином, цинкові захисні креми служать у той же час і лікувальними засобами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Хімія»: